Tak będzie wyglądał Park Edukacyjny - Centrum Bajki w Pacanowie

Mateusz KOŁODZIEJ
Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki przy zwycięskim projekcie.
Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki przy zwycięskim projekcie. Mateusz Kołodziej
Udostępnij:
Amfiteatr, park linowy, plac zabaw, czy liczne stanowiska multimedialne. To wszystko powstanie w Parku Edukacyjnym – Centrum Bajki, który po rozbudowie będzie częścią Europejskim Centrum Bajki Pacanowie.

W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej parku edukacyjnego. Wygrała go grupa architektoniczna Domino ze Szczecina. Za zwycięstwo w konkursie pracownia otrzyma 23 tysiące złotych.

Pacanów

W sumie do konkursu zgłosiły się 23 pracownie z całego kraju i jedna z Holandii. Do finałowego etapu przeszło tylko sześć prac. W poniedziałek komisja konkursowa, w skład którego wchodzili między innymi dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Karolina Kępczyk i Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji, kultury, edukacji i sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach przedstawiła zwycięską pracę.

– Przestrzeń działki została podzielona dwoma odmiennymi osiami kompozycyjnymi, przez co teren zyskał dwie zupełnie odmienne perspektywy postrzegania. Teren został podzielony na cztery części, a każda z nich została wypełniona inną treścią - argumentował wybór zwycięskiej pracy  Janusz Janik, sędzia referent konkursu.

 

Pacanów

Jury przyznało jednak, że nie jest w pełni usatysfakcjonowane poziomem zgłoszonych prac. - Wszystkie prace spełniły wymogi formalne, natomiast  żadna z prac nie odpowiedziała w pełni satysfakcjonujący sposób na pytania konkursowe. Żaden z projektów nie był bez wad w zakresie zaprojektowania przestrzeni. Zdajemy sobie sprawę, że temat był jednak wyjątkowo trudny - dodawał Janusz Janik.

Pacanów

Co będzie znajdowało się w nowym Parku Edukacyjnym? Na działce o powierzchni ponad 2 hektarów, tuż przy wejściu do parku stanie między innymi Amfiteatr. W kolejnych czterech częściach nie będzie brakowało atrakcji dla najmłodszych. Będzie między innymi park linowy, piaskownica i plac zabaw. Pokaźnie wyglądać też mają stanowiska multimedialne dla najmłodszych. Wszystkie atrakcje będą umieszczone w czterech sektorach. Każdy z nich będzie miał swoją nazwę. Będą to: Ogród komiksu, Ogród Baśni i Bajek, Ogród Legend i Ogród Powieści.

Pacanów

Wartość inwestycji nie może przekraczać 5 milionów euro, czyli około 20 milionów złotych. Na więcej nie pozwalają przepisy unijne. 85 procent tej kwoty będzie pochodziło z dotacji, a resztę 15 procent dołożyć musi gmina Pacanów i samorząd województwa świętokrzyskiego.

 Przez najbliższe miesiące będą trwały jeszcze prace nad wybraną koncepcją. – Poprawki na pewno będą, to jest tylko wstępny projekt. Będę szczęśliwa, jeśli prace nad parkiem ruszą w 2018 roku, a zakończą się w 2020 roku na wiosnę – mówi Karolina Kępczyk, Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

Pacanów

 - To będzie bardzo ciekawe miejsce, a sam projekt jest bardzo śmiały. W zamiarach ma integrować nowoczesne multimedia z architekturą krajobrazu. Takie miejsce jest potrzebne. Chcemy, żeby do Pacanowa mogło przyjeżdżać kilka razy więcej dzieci i młodzieży, niż obecnie – dodawał marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie w 2014 roku odwiedziło 172 tysiące turystów, a od stycznia do września tego roku, ponad 98 tysięcy. Dziennie organizatorzy centrum przyjmują około 650 osób. Po rozbudowie może to być nawet 2000 osób. W ostatnich latach Centrum w Pacanowie nie zarabiało na siebie, samorząd województwa dokłada do jego utrzymania spore pieniądze – około miliona złotych rocznie.

 

Pacanów

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina Kępczyk
Dziękujemy za relację prasową. Drobne uzupełnienie: od 2012 roku Centrum Bajki sukcesywnie poprawia swoje dochody własne (bilety, pamiątki, sprzedaż literatury, organizacja wydarzeń), średnio 1 200 000 zł w skali roku. Podkreślam w tym miejscu, iż priorytetem publicznej instytucji kultury jest upowszechnianie kultury, zarabianie jest bardzo istotne w kontekście kultury jako dziedziny gospodarki. Pozdrawiam i trzymajcie kciuki i za projekt i realizację II etapu. Pozdrawiam, Karolina Kępczyk
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie