W ćwierćfinale Mundialu: Urugwaj i Ghana

Paweł Sikorski
Mundial 2010 w RPA wkroczył w decydująca fazę. W sobotę poznaliśmy pierwszych ćwierćfinalistów Mundialu- Urugwaj oraz Ghanę.

W ćwierćfinale Mundialu Urugwaj zmierzy się z Ghaną

Zawodnicy z Ameryki Południowej zmierzyli się z Koreą Płd. Mecz był bardzo emocjonujący, a bramki padały głównie po błędach bramkarzy. Urugwajczycy objęli prowadzenie już w 8 minucie. Po dośrodkowaniu Diego Forlana piłka minęła całą linię defensywną Korei, nie sięgnął jej także golkiper Jung Sung-Ryong, a Luis Suarez dopełnił tylko formalności. Koreańczycy wyrównali dopiero w 68 minucie.

Mundial 2010 - newsy, wyniki, ciekawostki - czytaj o mistrzostwach w RPA w naszym serwisie

Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Park Ji Sunga, futbolówkę do siatki skierował Lee Chung-yong. Nie bez winy był w tej sytuacji Fernando Musler, który nie przeciął łatwego dośrodkowania Sunga. Na odpowiedź Urugwajczyków musieliśmy czekać niespełna 15 minut. Bohaterem okazał się ponownie Luis Suarez, który popisał się fenomenalnym strzałem z narożnika pola karnego w długi róg bramki.

Urugwaj - Korea Płd. 2:1
Suarez 8', 80' - Chung-young 68'

Urugwaj: 1. Muslera - 16. M. Pereira, 2. Lugano, 3. Godin (46 5. Victorino), 4. Fucile - 17. Arevalo, 15. Perez, 11. A. Pereira (74 14. Lodeiro) - 7. Cavani, 9. Suarez (84 20. A. Fernandez), 10. Forlan

Korea Płd.: 18. Sung-ryong - 22. Du-ri, 4. Yong-hyung, 14. Jung-soo, 12. Young-pyo - 13. Jae-sung (61 20. Dong-guk), 16. Sung-yong (85 19. Ki-Hun), 8. Jung-woo, 17. Chung-yong - 7. Ji-sung, 10. Chu-young

W ćwierćfinale Mundiali Celestes zmierzą się z Ghaną

Drużyna, która ratuje honor Afryki wygrała w 1/8 finału z reprezentacją USA. Piłkarze z Czarnego Lądu objęli prowadzenie już w 5 minucie. Po błędzie Ricardo Clarka, w sytuacji sam na sam znalazł się Kevin-Prince Boateng i płaskim strzałem pokonał Tima Howarda. Bramka na remis padła dopiero w 62 minucie.

W polu karnym faulowany był Clint Dempsey, a "jedenastkę" na gola zamienił London Donovan. Po 90 minutach regulaminowego czasu gry na tablicy wyników był remis - 1:1. Aby wyłonić zwycięzcę potrzebna była dogrywka. Po raz kolejny od szybkiego, a jak się później okazało także nokautującego ciosu zaczęli zawodnicy Ghany. W 94 minucie po błędzie Amerykańskiej defensywy bramkę zdobył Asamoah Gyan. Afrykanie dzielnie bronili korzystnego wyniku do końca meczu i to oni po raz pierwszy w historii zagrają w 1/4 finału Mistrzostw Świata.

USA - Ghana 1:2
Donovan 62' - Boateng 5', Gyan 94'

USA: 1. Howard - 6. Cherundolo, 15. DeMerit, 12. Bornstein, 3 Bocanegra - 10. Donovan, 4. Bradley, 13. Clark (31 19. Edu), 8. Dempsey - 17. Altidore (90 9. Gomez), 20. Findley (46 22. Feilhaber)

Ghana: 22. Kingson - 7. Inkoom (113 11. Muntari), 4. Pantsil, 5. Jona. Mensah, 8. John Mensah, 2. Sarpei (73 19. Addy) - 21. Asamoah, 6. Annan, 23. Boateng (84 10. Appiah), 13. Ayew - 3. Gyan

Lippi żegna się z reprezentacją Włoch

Marcello Lippi nie jest już selekcjonerem reprezentacji Włoch. Taką decyzję podjęto w związku z fatalnym występem Italii na Mundialu.

Mistrzowie świata z 2006 roku zajęli ostatnie miejsce w grupie i nie wywalczyli awansu do fazy pucharowej. Włoska Federacja Piłki Nożnej postanowiła działać natychmiastowo. FIGC znalazła już następcę Lippiego - od 1 lipca nowym trenem kadry będzie Cesare Prandelli. Karierę trenerską Prandelli rozpoczął w 1990 roku w Atalancie Bergamo, gdzie zajmował się młodzieżą. 52-letni Włoch gościł również w klubach z Lecce, Werony, Wenecji, Parmy oraz Fiorentiny.

Z grą w reprezentacji narodowej pożegnał się także Fabio Cannavaro. Po 136 występach, kapitan włoskiej drużyny zdecydował o zakończeniu reprezentacyjnej kariery.

Mundial 2010: mobilizacja Niemców przed meczem z Anglikami

Niemieccy kibice bardzo liczą na swoich ulubieńców w meczu przeciwko reprezentacji Anglii. Dodatkową mobilizację zapewnił również Niemiecki Związek Piłki Nożnej.

Każdy piłkarz z kadry naszych zachodnich sąsiadów otrzyma dodatkową premię za zwycięstwo nad Anglikami. A jest o co walczyć. Niemiecki Związek Piłki Nożnej zaoferował aż 50 tys. euro dla każdego zawodnika.

W razie ewentualnego zdobycia przez Niemców tytułu mistrzowskiego, piłkarze otrzymają dodatkowo po 250 tys. euro.

Mecz Niemcy-Anglia w niedzielę o godz. 16:00.