MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Targi Kielce na sprzedaż?

Agata Kowalczyk
archiwum
Czy miasto chce sprzedać najlepszą, najbardziej dochodową swoją spółkę Targi Kielce? Wykonuje ruchy, które potwierdzają, że coś się dzieje wokół sztandarowej miejskiej firmy.

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, przygotowano projekt podziału spółki na dwie, w jednej zostałby majątek a drugą przejęłoby organizację  imprez. Miasto wysłało też zapytanie czy w razie zmian nie będzie zmuszone oddać unijnych pieniędzy wziętych na rozbudowę Centrum Kongresowego.

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski twierdzi, że nie ma mowy o sprzedaży, a wszelkie ruchy wokół spółki mają jej zapewnić rozwój w przyszłości.

–  Targi Kielce są w dobrej kondycji finansowej a miasto nie jest w takiej sytuacji, żeby musiało sprzedawać swoje klejnoty rodowe. Natomiast mamy wielu chętnych, którzy chcą kupić spółkę i sami się zwracają z ofertą.  Nie zrywamy z nimi kontaktów, bo musimy  myśleć o przyszłości firmy. Zostanie w miejscu w tej branży do niczego dobrego nie prowadzi. Dlatego prezes Targów wynajął firmę consultingową, która przygotowuje wiele wariantów zmian mających zapewnić rozwój spółki.

Przyznaje, że  miasto jest zainteresowane znalezieniem partnera dla Targów Kielce. – Partnerstwo opiera się na współpracy a nie na sprzedaży. Szukamy partnera w całej Europie. Na pewno nie będzie to firma z Niemiec, bo nie zapewni nam nowych klientów, ponieważ mamy podobny rynek w tej branży.  Stawiamy na kogoś z  Hiszpanii, Włoch czy Francji. W partnerstwie między firmami targowymi chodzi o wymianę wystawców, którzy bez pomocy zewnątrz nigdy by do nas nie trafili. Nie zamierzamy się pozbywać żadnych udziałów w spółce, choć firma konsultingowa przygotowała także warianty sprzedaży pakietu mniejszościowego i większościowego, i podziału spółki na dwie. Jeśli w przyszłości okazałoby się to konieczne, to na pewno nikt tego nie zrobi po kryjomu, zgodę musi wydać Rada Miasta.

Zapewnia, że przy żadnym wariancie zmian nie grozi miastu zwrot unijnej dotacji na rozbudowę Centrum Kongresowego.    

Targi Kielce w liczbach

Targi Kielce powstały w 1992 roku jako Centrum Targowe Kielce  na terenach po  Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego. DObecnie to jeden z dwóch liderów targowych w Polsce,ktory dysponuje  90 tysiącami  metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej,  w tym  7 pawilonami..Prezesem spółki z udziałem miasta Kielce jest Andrzej Mochoń. W roku 2014 wśród 100 największych świętokrzyskich firm w rankingu Echa Dnia spółka osiągnęła przychód 47.111 tysięcy złotych,  w 2013  przychód wynosił 43.826 tysięcy złotych, w 2012 - 45.101 tysięcy złotych. W 2014 roku zysk netto wyniósł 5.449 tysiecy złotych, w 2013 – 5.929 tysięcy  a w 2012 -10.187 tysiecy złotych.           

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia