Ponad 27 tysięcy mieszkańców Kielc i powiatu kieleckiego to osoby bezrobotne. Specjalnie z myślą o nich zorganizowano XII Ogólnopolskie Targi Pracy.
- Obawialiśmy się, że trudno będzie znaleźć firmy oferujące zatrudnienie. Było ich faktycznie mniej niż w ubiegłym roku, ale właśnie przez to, że w kryzysie wiele osób traci pracę, uznaliśmy zorganizowanie tej imprezy za konieczne. - mówił starosta kielecki Zenon Janus, otwierając imprezę.
DLA BEZROBOTNYCH
Targi zorganizowały Miejski i Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach. Obydwie instytucje wysłały imienne zaproszenia do blisko 1500 osób, które od lat widnieją na ich listach bezrobot-nych. Nic, więc dziwnego, że najbardziej oblegane były stoiska, na których należało się „odmeldować” z zaproszeniem.
- Zwiedzających targi jest jednak o wiele więcej niż osób, które chcieliśmy w ten sposób zmobilizować do ruszenia się z domów. Cieszy nas to, że wielu gości przyszło z gotowymi dokumentami i faktycznie przemierza stoiska zostawiając aplikacje u pracodawców - dodawał Edward Kurek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.
Takich osób było faktycznie wiele, szczególnie absolwentów kieleckich uczelni wyższych, którzy jeszcze przed obronami dyplomów szukają pierwszej pracy.
- Najbardziej interesowałyby nas stanowiska w biurze, ale takich jest niewiele. Niestety przy większości wymagane są staż i doświadczenie, a my dopiero będziemy bronić prace dyplomowe - relacjonowały swoje spostrzeżenia Ewelina Bojarska i Katarzyna Krzemińska, studentki Politechniki Świętokrzyskiej.
DLA PRACODAWCÓW
- Wiele osób jest doskonale przygotowanych, przyniosły swoje CV - mówił Stanisław Rupniewski, prezes zarządu kieleckiego Suponu. - Oferujemy kilkanaście miejsc pracy. Między innymi dla handlowców, elektryków z uprawnieniami, a także serwisantów.
Pracodawcy też skorzystali z okazji i odwiedzili stoiska instytucji takich jak ubezpieczyciele, urzędy pracy, ZUS czy PFRON, dopytując o możliwości skorzystania z pomocy przy tworzeniu miejsc pracy.
- Bardzo wiele osób pyta o pieniądze na doposażenie stanowiska. Było też kilka młodych, niepełnosprawnych osób, które chciały się zorientować, jakie mają szansę na rynku pracy i dopytać nas o to, co może zyskać firma je zatrudniająca - mówił Krzysztof Słoń, dyrektor Państwowego Funduszy rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?