Tenis. Niemiec Alexander Zverev pierwszym finalistą turnieju w Rzymie. Zwycięstwo po dramaturgii

Mateusz Pietras
Alexander Zverev w finale w Rzymie.
Alexander Zverev w finale w Rzymie. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
Alexander Zverev (5. ATP) wygrał z reprezentantem Chile Alejandro Tabilo (32. ATP) 1:6, 7:6 (4), 6:2 w półfinale turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Dla niemieckiego mistrza olimpijskiego będzie to szansa na zdobycie drugiego tytułu w stolicy Włoch. W drugim spotkaniu o finał zagrają Nicolas Jarry z Chile i Tommy Paul z USA.

Wyrównany pojedynek

W pierwszym półfinale turnieju Internazionali BNL d'Italia rozstawiony z numerem trzecim Niemiec Alexander Zverev mierzył się turniejową ''dwudziestką dziewiątką'' Chilijczyk Alejandro Tabilo. Po dwóch godzinach i dziewiętnastu minutach lepszy okazał się wyżej notowany tenisista, który odwrócił losy meczu.

– Po prostu trzymałem się w drugim secie. Podniosłem swoją energię. Po prostu się trzymałem i czekałem, a cierpliwość była dzisiaj bardzo dobra” - powiedział Zverev. „W pierwszym secie zepchnął mnie z kortu i nie grałem dobrze, ale to on był tego głównym powodem. Nie nadawał mi rytmu i cieszę się, że odwróciłem sytuację w tie-breaku i uciekłem w trzecim secie

– powiedział po spotkaniu mistrz olimpijski z Tokio.

Pomimo porażki Tabilo zapewne z dumą będzie wspominał tegoroczną edycję. W trzeciej rundzie pokonał lidera światowego rankingu Serba Novaka Djokovicia.

Zakończenie niechlubnej serii

Dzięki zwycięstwu Zverev przełamał swoją passę czterech przegranych meczów w półfinałach na poziomie turniejowym. Ostatni finał i tytuł 27-latka miał miejsce w Chengdu we wrześniu 2023 roku, a jego poprzedni mecz o tytuł na poziomie ATP Masters 1000 odbył się w Madrycie w 2022 roku.

Były finalista US Open podniósł trofeum w Rzymie w 2017 roku, kiedy miał zaledwie 20 lat i będzie walczył o swój szósty tytuł tejże rangi.