MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tereny, na których miał powstać port lotniczy w Obicach, zostaną przekształcone w strefę inwestycyjną? W środę spotkanie w tej sprawie

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce
Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce
Czy tereny, na których miał powstać port lotniczy w Obicach, zostaną przekształcone w strefę inwestycyjną? Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański inicjuje działania w tej sprawie. - Musimy nakreślić mapę drogową dla tego projektu - mówi.

W środę z inicjatywy przewodniczącego Rady Miasta Kielce Kamila Suchańskiego odbędzie się spotkanie robocze na temat koncepcji zagospodarowania terenów „polotniskowych” w Obicach. W posiedzeniu weźmie udział Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Kamil Suchański wystosował także zaproszenia do członków prezydium Rady Miasta, szefów klubów radnych oraz prezydenta Kielc Bogdana Wenty.

- Uważam, iż powinniśmy jak najszybciej przystąpić do procedury nakreślenia mapy drogowej dla terenu w Obicach w celu zmiany jego statusu na strefę inwestycyjną. Powodzenie tej niezwykle ważnej dla przyszłości Kielc inicjatywy zależy od zaangażowania i współpracy na poziomie administracyjnym i politycznym zarówno radnych oraz prezydenta Kielc, jak i przedstawicieli innych jednostek samorządu terytorialnego, a także władz państwowych. Mówimy o perspektywie stworzenia pod Kielcami gigantycznego zagłębia fabryk i nowoczesnych technologii z tysiącami dobrze płatnych miejsc pracy - podkreśla Kamil Suchański.

Przypomnijmy. Pomysł budowy dużego lotniska w Obicach poprzedni prezydent Kielc Wojciech Lubawski przedstawił przed wyborami w 2006 roku. W 2008 roku powstała spółka Port Lotniczy Kielce. Została powołana do budowy lotniska w Obicach na terenie podkieleckich gmin Morawica i Chmielnik. Miasto pod budowę wykupiło i wywłaszczyło grunty od prywatnych właścicieli. W sumie jest to około 600 hektarów. Na ten cel w miejskiej kasy wydano ponad 20 milionów złotych a dodatkowe osiem milionów złotych pochodziło z budżetu państwa. Ponad cztery miliony 500 tysięcy złotych przeznaczono natomiast na dokumentację. Ani poprzedni rząd PO-PSL, ani obecny Prawa i Sprawiedliwości nie był zainteresowany wsparciem projektu budowy portu lotniczego w Obicach.

Nowy prezydent Kielc Bogdan Wenta wraz z przewodniczącym Rady Miasta Kamilem Suchańskim podczas kampanii wyborczej w 2018 roku zapowiadali przekształcenie tych terenów w przestrzeń inwestycyjną. Pomysł popierają burmistrzowie Chmielnika - Paweł Wójcik oraz Morawicy - Marian Buras. Jednak ze strony władz Kielc w tej sprawie nie podjęto dotychczas żadnych działań, choć nieruchomości są w polu zainteresowania potencjalnych inwestorów.

- W ostatnich miesiącach otrzymałem zapytania od czterech dużych firm odnośnie możliwości pozyskania nieruchomości w Obicach pod budowę infrastruktury produkcyjnej. Wartość każdej z tych inwestycji wynosiła dziesiątki, a nawet setki milionów złotych. Niestety, tereny nie posiadają funkcji inwestycyjnej. Od strony formalno-prawnej to nadal obszar przeznaczony pod budowę lotniska. Dopóki tego nie zmienimy, będziemy zmuszeni odsyłać inwestorów z kwitkiem tracąc szansę na rozwój gospodarczy Kielc i województwa - mówi Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

- Cieszę się, że pan przewodniczący Suchański podjął temat i chce pilotować ten projekt - dodaje Marcin Perz.

W spotkaniu weźmie udział wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce i szef klubu radnych PiS Jarosław Karyś. - Wiemy, że lotnisko w Obicach nie powstanie, więc każda inicjatywa, która zmierza do zagospodarowania tych terenów, jest ważna. Jeżeli Specjalna Strefa „Starachowice” jest zainteresowana chociażby częścią nieruchomości, to warto rozmawiać, bo może to przynieść konkretne zyski dla miasta, ale i województwa - mówi Jarosław Karyś.

- Sprawa Obic od dawna wymaga nakreślenia nowych priorytetów. Cieszę się, że prezydent jasno zadeklarował rezygnację z nierealnego już dziś pomysłu budowy lotniska. Każde spotkanie, które nas skoncentruje na nowych celach co do tego terenu , jest cenne. Wybieram się na spotkanie I mam nadzieję, że pojawi się też na nim prezydent, bo tylko wtedy ma ono realny sens - mówi Agata Wojda, szefowa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Bogdan Wenta na spotkaniu nie pojawi się. - W środę prezydent jest w Katowicach na Kongresie Gospodarczym - mówi Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc.

- Termin spotkania został ustalony z naszym specjalnym gościem, to jest prezesem Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".
Swoją drogą to zaskakujące, że pana prezydenta nie będzie prawdopodobnie w Kielcach, gdyż nasz klub ma w środę godzinę wcześniej zaplanowane spotkanie z nim - mówi Kamil Suchański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia