To czeka gospodarkę Rosji. To efekt sankcji za agresję na Ukrainę

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Rosyjska gospodarka prawdopodobnie wkrótce przestanie wchodzić w skład największych gospodarek świata – stwierdził doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan
Rosyjska gospodarka prawdopodobnie wkrótce przestanie wchodzić w skład największych gospodarek świata – stwierdził doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan Fot. 123rf
Udostępnij:
„W wyniku sankcji nałożonych przez kraje zachodnie rosyjska gospodarka prawdopodobnie wkrótce przestanie wchodzić w skład największych gospodarek świata” – stwierdził doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan w wywiadzie dla ABC News.

– Jeśli spojrzeć na niezależne prognozy dla rosyjskiej gospodarki, prawdopodobnie spadnie ona w tym roku o około 10-15 proc. i przestanie być jedną z największych gospodarek na świecie ze względu na presję gospodarczą, jaką na nią wywieramy – ocenił doradca prezydenta USA.

Jake Sullivan dodał, że teraz rosyjska gospodarka jest sztucznie wspierana przez lokalne banki.

– Rosyjski rząd nie pozwala bankom sprzedawać dolarów klientom. W ten sposób chronią rubla. Ale ma to ogromne koszty ekonomiczne dla rosyjskiej gospodarki. Będziemy nadal ściskać rosyjską gospodarkę, aby Rosja i Kreml poczuły ból tego, co zrobiły na Ukrainie – poinformował.

W piątek rząd Wielkiej Brytanii ocenił, że wskutek sankcji nałożonych na Rosję jej gospodarka zmierza w kierunku najgłębszej recesji od czasu upadku Związku Radzieckiego, bo według prognoz spadek jej PKB w 2022 r. wyniesie między 8,5 a 15 proc.

Dodał, że także w perspektywie długoterminowej rosyjski PKB będzie malał wskutek odcięcia kraju od zachodnich technologii, a już teraz nałożone sankcje wywołały gwałtowną inflację - od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę, czyli od 24 lutego, średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 8,67 proc.

Brytyjski rząd wskazał, że sankcje nałożone przez Wielką Brytanię i inne kraje mają głębokie i niszczące konsekwencje dla możliwości prowadzenia wojny przez Rosję, zamrożona została do tej pory równowartość 275 miliardów funtów, co stanowi 60 proc. rosyjskich rezerw walutowych.

Ukraińska Prawda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Będzie 14. emerytura. Kiedy wypłata?

Wideo

Materiał oryginalny: To czeka gospodarkę Rosji. To efekt sankcji za agresję na Ukrainę - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie