To mieszkanie od gminy czy rudera? Tak nieraz wyglądają mieszkania komunalne i socjalne. Zobacz zdjęcia, które sprawią, że nie zaśniesz!

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na mieszkania od gminy potrzebujący nieraz czekają latami. Niestety, wyczekany lokal nie zawsze spełnia oczekiwania – wiele z nich desperacko potrzebuje remontu, na który brakuje pieniędzy. Zobacz, jakie warunki panują czasem w mieszkaniach komunalnych i mieszkaniach socjalnych.

Spis treści

Na mieszkanie od gminy czeka się całe dekady

Chętnych na mieszkania komunalne i socjalne nie brakuje, ale czas oczekiwania na lokal jest długi. Jak podaje raport Najwyższej Izby Kontroli, w połowie 2019 r. w rejestrach figurowały osoby, które na lokum od gminy czekały rekordowo długo:

  • mieszkanie socjalne – 12 lat,
  • mieszkanie komunalne – 17 lat.

Co gorsza, nawet gdy najemca wreszcie doczeka się upragnionego lokalu, może się okazać, że warunki życia będą pozostawiały wiele do życzenia. Nie każdy wie bowiem, że gminne mieszkania często mieszczą się w budynkach mających ponad 100 lat.

Zobacz, jak czasem wyglądają budynki komunalne i socjalne!

Mieszkania komunalne. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Mieszkania komunalne. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. Anna Kaczmarz / Polska Press Grupa

Inne liczby z raportu NIK wcale nie rysują weselszego obrazu sytuacji. Jak się okazuje, aż w 73 proc. gmin potrzeby mieszkaniowe osób o niskich dochodach nie były w momencie badania zaspokojone. Między 2016 a 2019 r. 77 proc. gmin nie oddało do użytku żadnego nowego budynku oferującego mieszkania socjalne czy komunalne. Większość gmin nie miała też żadnej długofalowej polityki w zakresie remontów posiadanych już obiektów ani funduszy na przeprowadzenie niezbędnych prac.

Mieszkanie komunalne lub socjalne? Przygotuj się na nędzę

Aż 81 proc. zasobu mieszkaniowego w przebadanych przez NIK gminach stanowiły budynki powstałe przed 1945 r., z których wiele nigdy nie przeszło remontu. Stare kamienice często są w fatalnym stanie, a z racji swojego wieku nieraz nie oferują udogodnień, które dziś uznajemy za standard, takich jak np.:

Ponieważ gminne budynki są często w bardzo złym stanie, a na ich remont stale brakuje pieniędzy, w wielu gminach zasób mieszkaniowy kurczy się zamiast powiększać. Wynika to z konieczności wyłączania z użytkowania czy wręcz wyburzania budynków, których stan techniczny zagraża życiu lub zdrowiu mieszkańców. W efekcie znaczna część gminnych budynków to pustostany, w których w rzadkich przypadkach dochodzi nawet do katastrof budowlanych.

Pocieszający może być fakt, że tam, gdzie funduszy wystarcza, gminy starają się remontować swoje budynki i stawiać kolejne. Dość powiedzieć, że część przykładów z naszej galerii to obiekty, które od momentu zrobienia zdjęcia zostały już wyburzone. Nowe mieszkania komunalne i socjalne oferują zupełnie inny standard niż te, które prezentujemy ku przestrodze – to w pełni funkcjonalne, wygodne do życia nieruchomości. Pozostaje mieć nadzieję, że coraz więcej samorządów zmieni swoje nastawienie i zacznie walczyć o poprawę warunków bytowych osób najbardziej potrzebujących.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom