Dokładnie 3250 chętnych na "Mały ZUS" zgłosiło się już do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Świętokrzyskiem. Wtorek, 8 stycznia jest ostatnim dniem dla przedsiębiorców na rejestrację zamiaru płacenia niższej składki w myśl przepisów obowiązujących od nowego roku przepisów. Najwięcej chętnych na te ulgę jest w Kielcach.

Zainteresowanie nową formą opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne (po uldze na start i preferencyjnych składkach) w naszym regionie jest bardzo duże. Do wczoraj (7 stycznia) 3250 przedsiębiorców złożyło wnioski we wszystkich placówkach ZUS. Najwięcej w Kielcach.

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują przepisy dotyczące obniżenia składek przez niektórych przedsiębiorców. To tak zwany „mały ZUS”.

Jest to trzecia ulga z jakiej mogą skorzystać osoby, które prowadzą działalność na niewielką skalę. To oferta między innymi dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Doradcy w ZUS pomagają złożyć odpowiednie dokumenty, bo ważne są kody do wyrejestrowania i zgłoszenia działalności.

Aby skorzystać z tego uprawnienie, działalność gospodarcza musi być prowadzona na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych oraz przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym - jeśli była prowadzona przez cały rok, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (w 2018r. to kwota 63 000 zł).

Jak długo możemy korzystać z tej ulgi?

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Jako miesiąc kalendarzowy przyjmujemy każdy miesiąc, w którym przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu co najmniej jeden dzień.

Czy „nowy” przedsiębiorca skorzysta?

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z „małego ZUS", ponieważ warunkiem płacenia niższych składek jest prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku. Po rozpoczęciu działalności może jednak skorzystać z innych ulg – ulgi na start lub składek preferencyjnych.

Ważne
Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne czyli „małego ZUS” lub innych ulg, powinien pamiętać, że ma to wpływ na wysokość świadczeń takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy.

Mały ZUS w liczbach:

Jędrzejów 200
Pińczów 57
Sandomierz 109
Staszów 153
Włoszczowa 128
Busko-Zdrój 196
Końskie 256
Opatów 70
Ostrowiec Świętokrzyski 254
Skarżysko-Kamienna 227
Starachowice 262
Kielce 1 338
Łącznie 3250


POLECAMY RÓWNIEŻ:Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boomCo wiesz o prowadzeniu auta zimą? QuizZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

Źródło:vivi24