Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa przebudowa dworca kolejowego w Jastrzębiu. Robotnicy pracują wewnątrz budynku

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Trwa przebudowa dworca kolejowego w Jastrzębiu.
Trwa przebudowa dworca kolejowego w Jastrzębiu. Mateusz Kaluga
Na stacji w Jastrzębiu trwa przebudowa miejscowego dworca kolejowego. To wielka inwestycja, która ma zakończyć się w przyszłym roku.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023, który prowadzi Ministerstwo Infrastruktury oraz Polskie Koleje Państwowe, to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej kolei. Zmodernizowanych, bądź wybudowanych od podstaw, ma być około 200 budynków dworcowych. Całkowity koszt to około 1,5 miliarda złotych, fundusze pochodzą z Unii Europejskiej, budżetu państwa i spółki PKP. Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023 zakłada również modernizację innych budynków dworcowych w naszym regionie.

Trwa przebudowa

Wykonawcą inwestycji na stacji kolejowej w Jastrzębiu jest starachowicka firma Krobel, natomiast inwestorem spółka PKP S.A. Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez firmę realizującą zadanie roboty rozpoczęły się 24 kwietnia. Formalnie na plac budowy firma weszła w pierwszych dniach maja i rozpoczęła od przygotowania terenu. Wartość całej inwestycji w Jastrzębiu wyniesie ponad 8,2 miliona złotych brutto.

Aktualnie na terenie dworca pracuje 25 robotników. Pracują oni intensywnie wewnątrz budynku, gdzie mają się znajdować pomieszczenia handlowo-usługowe. Na każdej ścianie budynku ustawiono już rusztowania, które pomogą starachowickiej firmie zmodernizować dworzec. Budowlańcy, wbrew zapowiedziom nie utworzyli tymczasowej poczekalni, w której pasażerowie mogliby się schować w oczekiwaniu na pociąg. Wszystko ze względu na panującą pandemię koronawirusa. Udało się jednak stworzyć bezpieczne przejście dla pasażerów udających się na pociąg.

Budynek dworca na stacji Jastrząb pochodzi z 1917 i znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Ze względu na wartości architektoniczno-historyczne kształt bryły budynku nie ulegnie zmianie, a renowacja będzie polegała na odtworzeniu pierwotnego wyglądu dworca i wymianie wszystkich instalacji i wyposażeniu obiektu w nowoczesne systemy zarządzania budynkiem i obsługi podróżnych.

Co się tam pojawi?

Po modernizacji na parterze znajdą się hol dworca z ogrzewaną poczekalnią, ogólnodostępne toalety i pomieszczenia porządkowe oraz lokale przeznaczone na działalność handlowo-usługową wraz z zapleczem.

Na pierwszym piętrze znajda się pomieszczenia techniczne. W ramach inwestycji zagospodarowane zostaną także tereny przy dworcu, w tym plac manewrowy. Powstanie parking dla samochodów, na którym wydzielone zostaną także miejsca w strefach krótkiego postoju (Kiss & Ride) oraz dla samochodów osób z niepełnosprawnościami. Przy dworcu znajdą się także elementy małej infrastruktury jak ławki, kosze na śmieci i wiata rowerowa. Wyburzone zostaną dwa budynki gospodarcze, a w ich miejscach stworzone zostaną tereny zielone.

W przestrzeni pasażerskiej wyeliminowane zostaną takie bariery architektoniczne jak progi czy wąskie przejścia. Na dworcach znajdą się takie udogodnienia jak tablice z mapami dotykowymi obiektów, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wyświetlacze z informacjami o godzinach kursowania pociągów.

Przebudują inne stacje w regionie

Przypomnijmy, w regionie radomskim będą zmodernizowane kolejne dworce. Już trwa modernizacja budynku w Zajezierzu (powiat kozienicki), a mają być również przebudowane w Rudzie Wielkiej, Pionkach i Pionkach Zachodnich (powiat radomski) i Żytkowicach (powiat kozienicki).

Radom na instagramie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwa przebudowa dworca kolejowego w Jastrzębiu. Robotnicy pracują wewnątrz budynku - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia