Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają intensywne negocjacje płacowe w MAN Bus Starachowice. Czym się zakończą? Czy będą podwyżki?

Kazimierz Cuch
Najpierw odbyło się spotkanie z kierownikiem MAN Bus Starachowice, Mehmetem Sermetem
Najpierw odbyło się spotkanie z kierownikiem MAN Bus Starachowice, Mehmetem Sermetem Kazimierz Cuch
Międzyzakładowa Komisja Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, miedzy innymi w MAN Bus Starachowice, przeprowadziła pięć form protestu w sprawie podwyżki plac w starachowickim zakładzie MAN Bus. Nie spowodowały one, że zarząd firmy zrealizował postulaty płacowe związkowców, ale przystąpił do rozmów w tej sprawie.

W ostatnim czasie odbyły się dwa spotkania związkowców z przedstawicielami zakładu na „najwyższym szczeblu”. Związkowcy spotkali się najpierw z kierownikiem zakładu w Starachowicach, Mehmetem Sermetem, a następnie z prezesem Münürem Yavuzem.

Spotkanie z kierownikiem zakładu MAN BUS Starachowice
Spotkanie związków zawodowych z kierownikiem zakładu MAN BUS w Starachowicach Mehmetem Sermetem miało wyjątkową formę. Na spotkanie poproszono wszystkich członków komisji zakładowych wszystkich związków zawodowych działających w firmie. Kierownik Sermet stwierdził między innymi, że Jan Seweryn, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, działa na szkodę MAN Bus informując media o przebiegu negocjacji. Dodał, że związki zawodowe powinny zrozumieć trudną sytuację firmy i zaufać zarządowi, który według kierownika Sermeta robi wszystko, aby utrzymać zatrudnienie i aby zakład przetrwał trudne chwile.

Przewodniczący Jan Seweryn stwierdził między innymi, że za zaistniałą sytuację winę ponosi zarząd firmy, a nie „Solidarność”, która zawsze gotowa jest do merytorycznych rozmów. Związkowcy ocenili, że to spotkanie miało na celu obarczenie „Solidarności” odpowiedzialnością za trudną sytuację firmy.

Spotkanie z prezesem
Kilka dni później, w piątek 21 maja odbyło się kolejne spotkanie w sprawie podwyżki płacy. Tym razem było to spotkanie z prezesem Münürem Yavuzem. Odbyła się w formie online. Na tym spotkaniu padły nowe propozycje, dotyczące podwyżki płac. W ocenie związkowców, mimo, że korzystniejsze, znacznie odbiegają od postulatów „Solidarności”. W dalszym ciągu pracodawca chce zgody na elastyczny czas pracy w roku 2022 i dwunastomiesięcznego okresu rozliczeniowego. Domaga się także przesunięcia pięciu dni urlopu z grudnia na miesiące wcześniejsze, a także zgody na odpracowywanie dni przestojowych także na drugiej zmianie. Za to obiecuje podwyżkę o postulowane przez związki zawodowe 200 złotych, ale nie od stycznia, lecz od lipca bieżącego roku, a także gwarantuje 100 procent tak zwanego dobrowolnego dodatku w roku 2022.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwają intensywne negocjacje płacowe w MAN Bus Starachowice. Czym się zakończą? Czy będą podwyżki? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia