Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają rozmowy na temat obecności Polskiej Grupy Zbrojeniowej podczas Międzynarodowej Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce

Paweł Więcek
Paweł Więcek
archiwum
Trwają rozmowy na temat obecności Polskiej Grupy Zbrojeniowej podczas Międzynarodowej Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. We wtorek przy stole siedli szef koncernu Andrzej Kensbok oraz prezes ośrodka wystawienniczego Andrzej Mochoń. Była także świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceminister sportu Anna Krupka. Co ustalono?

Jak informowaliśmy, pod koniec maja gruchnęła informacja, iż Polska Grupa Zbrojeniowa wycofuje się z udziału w tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w związku z "obecną sytuacją społeczno-gospodarczą oraz wciąż istniejącym zagrożeniem epidemicznym COVID-19". Zapowiedź rezygnacji polskiego koncernu z obecności podczas tej jednej z największych w Europie imprez dedykowanych branży zbrojeniowej zaskoczyła szefostwo Targów Kielce.

A to dlatego, że od 2019 roku należąca do Skarbu Państwa Polska Grupa Zbrojeniowa, czyli jeden z największych koncernów obronnych w Europie, który skupia ponad 60 spółek, jest partnerem strategicznym MSPO. Na mocy trzyletniej umowy podpisanej z Targami Kielce holding zobowiązał się do uczestnictwa w Salonie na preferencyjnych warunkach finansowych. Grupa zajmuje na swoją ekspozycję całą halę C oraz sporą część terenu na zewnątrz.

W odpowiedzi na te doniesienia specjalne oświadczenie wydał prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń. Jak podkreślił, "przez ponad ćwierć wieku MSPO stało się liczącą wystawą branży obronnej na świecie i trzecią w Europie po targach w Paryżu i Londynie, dając możliwość polskim firmom zaistnienia na rynkach międzynarodowych. Biorąc pod uwagę, że planowane na ten rok Targi Eurosatory w Paryżu nie odbyły się, podobnie jak wiele innych wystaw tego typu na świecie, a udział w nich został zabudżetowany zarówno przez globalnych gigantów jak i pomniejsze firmy, MSPO jest dla sektora zbrojeniowego w Polsce niepowtarzalną szansą biznesową na wypełnienie rynkowej luki i stworzenie kontrahentom możliwości wymiany doświadczeń, także w czasie kryzysu. Ważnym aspektem jest, że przemysł obronny podlega innym nieco prawidłom ekonomicznym niż większość branż. Zamówienia rządowe i kontrakty podpisywane na wiele lat do przodu dają gwarancję firmom produkującym na potrzeby armii możliwie bezpiecznego funkcjonowania" - napisał Andrzej Mochoń.

Prezes Targów Kielce wyraził nadzieję, że "decyzja PGZ o możliwym wycofaniu się z Targów ulegnie zmianie". "Wierzę, że ostateczne decyzje zostaną jeszcze przedyskutowane i nie wykluczą udziału w MSPO, zrzeszonych w Grupie firm" - podkreślił.

We wtorek doszło do spotkania Andrzeja Mochonia z prezesem PGZ - Andrzejem Kensbokiem. W rozmowach na temat obecności polskiej zbrojeniówki podczas MSPO uczestniczyła także świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceminister sportu Anna Krupka. Co ustalono?

- Zobowiązaliśmy się do poufności. Ale mogę powiedzieć, że dojdzie do kolejnego spotkania. Prezes Kensbok przyjął moje zaproszenie do Kielc. Jesteśmy w trakcie rozmów - mówi Andrzej Mochoń.

- To kolejny etap walki o utrzymanie targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, w którą jestem od początku zaangażowana. W momencie, kiedy dowiedziałam się o zagrożeniu dla tegorocznego MSPO, podjęłam wiele działań: przekazałam informację premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także wicepremierowi Jackowi Sasinowi. W tej sprawie spotkałam się z wiceministrem aktywów państwowych Maciejem Małeckim nadzorującym Polską Grupę Zbrojeniową. Jestem w stałym kontakcie z Prezesem PGZ - mówi Anna Krupka.

- Targi Kielce są kluczowe dla rozwoju gospodarczego Kielc i regionu świętokrzyskiego. Sygnał o wycofaniu się PGZ z udziału w najbliższym targach jest negatywny, tym bardziej w czasie kryzysu. Apeluję do wszystkich stron o to, aby targi MSPO się odbyły się w poprzedniej formule i aby wzięła w nich udział PGZ - podkreśla Anna Krupka.

28. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego ma się odbyć 8-11 września tego roku. To jedno z największych w Europie wydarzeń wystawienniczych dedykowanych branży zbrojeniowej. Co roku w Targach Kielce prezentują się czołowi producenci systemów wojskowych z całego świata oraz ważni politycy z Polski i z zagranicy. W ubiegłym roku wystawa zgromadziła 610 firm z 31 krajów świata, w tym 303 firmy polskie. Targi odwiedziło 58 delegacji z 49 państw. Na MSPO 2019 pojawiło się 30,5 tysiąca gości. Oprócz gościa honorowego – prezydenta Andrzeja Dudy - wydarzenie odwiedzili także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oraz członek misji Apollo 15 - Alfred Merrill Worden.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Trwają rozmowy na temat obecności Polskiej Grupy Zbrojeniowej podczas Międzynarodowej Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia