Trzy nowe biurowce powstaną w Kielcach! To będą nowe siedziby ważnych urzędów. Zobacz plany

sw

Wideo

Trzy nowe biurowce powstaną wkrótce w Kielcach. Wszystkie wybudują urzędy - Narodowy Fundusz Zdrowia, Urząd Marszałkowski oraz kontrolowane przez samorząd województwa Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

O wszystkich wymienionych inwestycjach od dłuższego czasu była mowa, ale decyzje jakie ostatnio zapadły otwierają już drogę do przeprowadzenia inwestycji. Poinformowano o nich w czwartek podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która obradowała w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Biurowiec Narodowego Funduszu Zdrowia
Jak poinformowała wicemarszałek Renata Janik, efektem rozmów Zarządu Województwa z władzami Kielc będzie nowa lokalizacja biurowca Narodowego Funduszu Zdrowia, który swoją siedzibę będzie mógł budować na działce o powierzchni ponad 5,5 tysiąca metrów kwadratowych przy ulicy Langiewicza, należącej do samorządu województwa świętokrzyskiego.

Trzy nowe biurowce powstaną w Kielcach! To będą nowe siedziby ważnych urzędów. Zobacz plany

Chodzi o zadrzewioną część działki od ulicy Wojska Polskiego. Na całości znajdują się budynki dawnego szpitalika dziecięcego. Teren, który podlega zamianie jest wolny.

– Kilka tygodni temu dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, pani Małgorzata Kiebzak, zwróciła się do Zarządu Województwa z pytaniem, czy dysponuje działką, która nadawałaby się pod budowę siedziby Funduszu. Zaproponowaliśmy nieruchomość przy ulicy Langiewicza. Lokalizacja ta spotkała się z aprobatą pani dyrektor. W wyniku rozmów z Urzędem Miasta, w zamian dostaniemy działkę zlokalizowaną blisko kampusu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i biurowców firmy Echo Inwestment – poinformowała wicemarszałek Renata Janik.

– Będziemy tam budować nową siedzibę Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Jako instytucja otoczenia biznesu będzie ona wsparciem i zapleczem dla naszych kieleckich uczelni, dlatego zaproponowana lokalizacja bardzo nam odpowiada – mówiła wicemarszałek.

– W piątek podpiszemy w tej sprawie porozumienie z miastem, mam nadzieję, że do naszej prośby przychylą się również radni Sejmiku i Rada Miejska w Kielcach i uda się sfinalizować tę sprawę, dzięki czemu w stolicy regionu świętokrzyskiego swoje siedziby będą miały instytucje ważne dla rozwoju województwa – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.

Skąd takie zamieszanie z działkami? Narodowy Fundusz Zdrowia, oddział w Kielcach, miał budować swoją siedzibę przy ulicy Wrzosowej. Kiedy okazało się, że w tym miejscu ma powstać gigantyczna rządowa inwestycja - Główny Urząd Miar - Fundusz zgodził się przenieść w inne miejsce i odstąpił działkę miastu Kielce, które w zamian zaproponowało nieruchomość między ulicami Kamińskiego i Karczówkowską.

Szybko okazało się, że budowa wzbudza wiele kontrowersji i są liczne protesty. Chodziło głównie o zaburzenie krajobrazu w okolicach Karczówki. Szukano innego miejsca - w ten sposób pojawił się temat ulicy Langiewicza, teren po dawnym Szpitaliku Dziecięcym. Ponieważ to miasto Kielce po przejęciu działki na Wrzosowej ma zapewnić nową działkę Narodowemu Funduszowi Zdrowia - musi Urządowi Marszałkowskiemu oddać jakiś teren w zamian za teren przy Langiewicza. Miasto zdecydowało się przekazać teren przy kompleksie biurowców należących do największego świętokrzyskiego przedsiębiorcy i najbogatszego Polaka Michała Sołowowa, dawnego Exbudu oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Biurowiec Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii

Na terenach przekazanych przez miasto Kielce Urzędowi Marszałkowskiemu, ten chce wybudować nową siedzibę Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Ten budynek miał pierwotnie powstać przy Urzędzie Marszałkowskim na miejscu przylegającego do niego budynku dawnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Powstała już nawet koncepcja i zabezpieczono finansowanie. Jednak kiedy pojawił się pomysł budowy tu nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego - zaczęto dla budynku Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii szukać nowej lokalizacji. Szybko udało się ją znaleźć.

Trzy nowe biurowce powstaną w Kielcach! To będą nowe siedziby ważnych urzędów. Zobacz plany

Działka, którą Urząd Marszałkowski przejmie od Urzędu Miasta w zamian za część działki przy Langiewicza przylega do terenu na którym stoją biurowce firm Michała Sołowowa i terenu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jak informuje Filip Pietrzyk, pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, miasto oprócz działki, którą przekaże Urządowi Marszałkowskiemu ma tu jeszcze około hektara terenu, który chce przeznaczyć pod zabudowę biurową.

Zamiana zdopingowała też miasto do zrealizowania ważnej inwestycji. Do działek, o których mowa, nie ma dojazdu. Miasto wybuduje więc nową drogą od Alei Solidarności.

Trzy nowe biurowce powstaną w Kielcach! To będą nowe siedziby ważnych urzędów. Zobacz plany

Jak informuje Filip Pietrzyk spełni ona kilka funkcji: Skomunikuje z miastem nową siedzibę Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii; skomunikuje tereny miasta leżące koło Uniwersytetu i wreszcie skomunikuje z miastem rozwijający się szybko kampus Uniwersytetu.

Miasto od razu ma rozpocząć prace nad inwestycją. Droga powinna zostać wybudowana w 2020 roku.

Przypomnijmy, że Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii otrzymało dotację w wysokości 9,7 miliona złotych na projekt „Biznes Factory – Profesjonalne usługi IOB dla przedsiębiorstw”, który zakłada stworzenie kompleksowego centrum wsparcia dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w województwie świętokrzyskim. Budowa nowego obiektu miała rozpocząć się w 2019 roku a zakończyć w 2020. W związku ze zmianami inwestycja z pewnością się opóźni ale nie ma zagrożenia utraty finansowania. Więcej o niej ZOBACZ TU Nowy biurowiec powstanie w centrum Kielc [WIZUALIZACJE]

Nowy biurowiec Urzędu Marszałkowskiego

W miejscu gdzie miała powstać nowa siedziba Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii planowana jest budowa nowych budynków Urzędu Marszałkowskiego.

Trzy nowe biurowce powstaną w Kielcach! To będą nowe siedziby ważnych urzędów. Zobacz plany

Potwierdza to wicemarszałek województwa Renata Janik: - Pracujemy nad koncepcją. Po jej zatwierdzeniu ogłosimy przetarg na projekt, który powinien być gotowy w 2020 roku. Jako zarząd województwa liczymy, że do końca kadencji, czyli do 2023 roku powstanie nowy obiekt. Chcemy tu przenieść departamenty i być może część naszych instytucji, które teraz wynajmują powierzchnię na terenie miasta. To obecnie kosztuje nas około 3 miliony rocznie. Po wybudowaniu własnego biurowca będziemy mogli zaoszczędzić wiele publicznych pieniędzy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


ZOBACZ TAKŻE: Setki ułatwień i nowe ulgi dla przedsiębiorcy

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Materiał oryginalny: Trzy nowe biurowce powstaną w Kielcach! To będą nowe siedziby ważnych urzędów. Zobacz plany - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-14T11:33:29 02:00, Gość:

A podatnik zapłaci i dzieci i wnuki.. ale co tam będą miejsca pracy dla znajomych królika. Kielce chylą się ku upadkowi.

I tak zgoni sie na ludzi, bo chcieli dodatki w postaci 500 . A prawdziwych problemow z wydawaniem pieniędzy się nie widzi.

G
Gość
2019-06-15T09:34:50 02:00, Gość:

Liczbę urzędników powinno się każdego roku zmniejszać a nie zwiększać. Tereny należy przeznaczyć pod budowę zakładów produkcyjnych a nie urzędów. Każdy metr urzędu i pracownik to obciążenie dla podatnika. Przecież ktoś musi to wszystko utrzymać. Kiedyś nie było komputerów, internetu i małe urzędy obsługiwały większą populację Polaków. Obecnie liczba społeczeństwa drastycznie zmalała, technika biura poszła do przodu a wszelkiego rodzaju papierki i urzędniki rozrosły się jak grzyby po deszczu. A komu taki Urząd Marszałkowski potrzebny czy Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii nazwa zmyślna i nic poza tym.

Teraz się wymysla nowe problemy by urzędnik mial wogole co robic. Apowinno byc odwrotnie. Powinien taki urzędnik tak pracować, by nie musieć za dużo robić i by ograniczac etaty. Jednak swój swojego nie ruszy.

G
Gość
2019-06-14T09:49:03 02:00, igsitditx:

W Polsce A buduje się fabryki, w Polsce B stawia się tylko nowe urzędy.

Pogięło cię baranie? Fabryki już były.. i po co ci te fabryki z pensjami po 2 tys? One mają tak napędzić gospodarkę?

F
Franek Golas
Kielce to miasto już upadłe tam więcej ludzi pracuje w państwowych korporacjach rodzinno towarzyskich niż w w sektorze prywatnym tam szkoły przerabia się na sądy a uczelnie i domy towarowe w centrum miasta przerabiane są na urzędy o tym że Niemcy byli tam już czwartego dnia wojny na kolacji to nawet nie wypominam
G
Gość
A po co budować nowy biurowiec dla ŚCITT. Niech się przeniosą do swojego domu autonomicznego pod Chęcinami.Taka duma za ponad 1 mln.
K
Kartofel
Zlikwidować ŚCITT
G
Gość
2019-06-15T09:34:50 02:00, Gość:

Liczbę urzędników powinno się każdego roku zmniejszać a nie zwiększać. Tereny należy przeznaczyć pod budowę zakładów produkcyjnych a nie urzędów. Każdy metr urzędu i pracownik to obciążenie dla podatnika. Przecież ktoś musi to wszystko utrzymać. Kiedyś nie było komputerów, internetu i małe urzędy obsługiwały większą populację Polaków. Obecnie liczba społeczeństwa drastycznie zmalała, technika biura poszła do przodu a wszelkiego rodzaju papierki i urzędniki rozrosły się jak grzyby po deszczu. A komu taki Urząd Marszałkowski potrzebny czy Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii nazwa zmyślna i nic poza tym.

Przepraszam technika biurowa

G
Gość
Liczbę urzędników powinno się każdego roku zmniejszać a nie zwiększać. Tereny należy przeznaczyć pod budowę zakładów produkcyjnych a nie urzędów. Każdy metr urzędu i pracownik to obciążenie dla podatnika. Przecież ktoś musi to wszystko utrzymać. Kiedyś nie było komputerów, internetu i małe urzędy obsługiwały większą populację Polaków. Obecnie liczba społeczeństwa drastycznie zmalała, technika biura poszła do przodu a wszelkiego rodzaju papierki i urzędniki rozrosły się jak grzyby po deszczu. A komu taki Urząd Marszałkowski potrzebny czy Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii nazwa zmyślna i nic poza tym.
G
Gość
Któż upiększył
"prawak"
2019-06-14T10:11:56 02:00, Dan:

Chcieliśmy Wentę to mamy. Lewak dojedzie Kielce podatki wzrosną.

Zajarzyłeś co nieco z kontrujących wpisów, które ja również popieram.

P
Prezes
2019-06-14T10:11:56 02:00, Dan:

Chcieliśmy Wentę to mamy. Lewak dojedzie Kielce podatki wzrosną.

Przeczytaj jeszcze raz artykuł, barani łbie... he,he,he.

G
Gość
Dobra wiadomość, jest nadzieja na dojazd do kampusu UJK od Alei Solidarności.
G
Gość
2019-06-14T10:11:56 02:00, Dan:

Chcieliśmy Wentę to mamy. Lewak dojedzie Kielce podatki wzrosną.

Czytałeś artykuł? Przecież chodzi o urzędy MARSZAŁKOWSKIE oraz NFZ.

G
Gość
A podatnik zapłaci i dzieci i wnuki.. ale co tam będą miejsca pracy dla znajomych królika. Kielce chylą się ku upadkowi.
G
Gość
program urzędnik
Dodaj ogłoszenie