Tysiąc butelek filtrujących Dafi dla uczestników piątej edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich, które odbywają się w Kielcach

p
Udostępnij:
Tysiąc butelek filtrujących Dafi ze specjalnym grawerem trafi do wolontariuszy, uczestników i organizatorów piątej edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich. To naukowo-technologiczne wydarzenie o międzynarodowym zasięgu odbywa się od piątku do niedzieli na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

- Nasza firma chętnie włącza się w życie społeczności lokalnej Kielc i województwa świętokrzyskiego, na przykład poprzez udzielanie wsparcia finansowego dla przedsięwzięć sportowych kierowanych do młodzieży. Ale równie aktywni jesteśmy przy inicjatywach promujących postawy proekologiczne oraz wiedzę i naukę, bo wpisuje się to harmonijnie w filozofię naszej działalności jako firmy stawiającej na pierwszym miejscu ekologię i nowoczesne technologie w produkcji. Ponadto zawody European Rover Challenge stanowią świetną promocję Kielc i jednocześnie marki Dafi. Goście z całego świata będą mieli przydatną pamiątkę z wizyty w naszym mieście w postaci butelki filtrującej ze specjalnym grawerem – mówi Maciej Bursztein, członek zarządu i dyrektor do spraw rozwoju Formaster Group.

Na pomysł zaangażowania marki Dafi w turniej łazików marsjańskich wpadł Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej będącej współorganizatorem European Rover Challenge. - Kolonizacja Marsa wiąże się z wymyśleniem nowych metod pozyskiwania wody. Koloniści będą musieli nauczyć się szanować wodę jak mało kto. Generalnie temat kolonizacji Marsa powoduje, że zaczynamy myśleć o wodzie, ona jest w centrum naszego zainteresowania. Podczas zawodów mamy armię wolontariuszy, zawodników, organizatorów. Dotychczas musieliśmy kupować na potęgę wodę w butelkach jednorazowych. Ponieważ zależy nam na tym, by dbać o własną planetę, zwróciliśmy się do firmy Formaster Group, która produkuje butelki wielokrotnego użytku. Dzięki temu nie będziemy musieli produkować ton plastiku – mówi Łukasz Wilczyński.

W zawodach, które odbywają się od piątku do niedzieli na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, bierze udział ponad 30 drużyn młodych konstruktorów z całego świata. Turniej jest otwarty dla publiczności, z wstępem wolnym dla widzów. Oprócz obserwacji zmagań zespołów i skonstruowanych przez nie robotów, na odwiedzających czeka również Strefa Pokazów Naukowo--Technologicznych, w której uczestniczyć będzie niemal 40 wystawców. Najmłodsi pasjonaci nauki będą mogli między innymi wziąć udział w warsztatach budowy minirakiet i balonów stratosferycznych, zobaczyć pokazy hologramów czy spróbować swoich sił w kierowaniu dronem. Na stanowisku Austriackiego Forum Kosmicznego dzieci przymierzą też strój astronauty.

Dla starszych fanów kosmosu organizatorzy przygotowali między innymi cykl prelekcji popularnonaukowych, pokazy VR Wirtualna rzeczywistość i przegląd systemów wykorzystywanych do budowy rakiet oraz robotów marsjańskich. Nie zabraknie także prezentacji polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych.

Prawdziwą gratką dla miłośników nauki będą pokazy #eksperymentów wykonywanych przez Wiktora Niedzickiego, twórcę popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów #telewizyjnych „Laboratorium”. Kielce odwiedzą także znani popularyzatorzy nauki, między innymi doktor Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz naukowy, prowadzący kanał „Nauka. To lubię!”, Karol Wójcicki, twórca fanpage’u „Z głową w gwiazdach”, i Piotr Kosek z internetowego programu „Astrofaza”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wolontariusze Kultury. Ukraińscy filmowcy pomagają ofiarom wojny

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie