Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąc butelek filtrujących Dafi dla uczestników piątej edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich, które odbywają się w Kielcach

p
Tysiąc butelek filtrujących Dafi ze specjalnym grawerem trafi do wolontariuszy, uczestników i organizatorów piątej edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich. To naukowo-technologiczne wydarzenie o międzynarodowym zasięgu odbywa się od piątku do niedzieli na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

- Nasza firma chętnie włącza się w życie społeczności lokalnej Kielc i województwa świętokrzyskiego, na przykład poprzez udzielanie wsparcia finansowego dla przedsięwzięć sportowych kierowanych do młodzieży. Ale równie aktywni jesteśmy przy inicjatywach promujących postawy proekologiczne oraz wiedzę i naukę, bo wpisuje się to harmonijnie w filozofię naszej działalności jako firmy stawiającej na pierwszym miejscu ekologię i nowoczesne technologie w produkcji. Ponadto zawody European Rover Challenge stanowią świetną promocję Kielc i jednocześnie marki Dafi. Goście z całego świata będą mieli przydatną pamiątkę z wizyty w naszym mieście w postaci butelki filtrującej ze specjalnym grawerem – mówi Maciej Bursztein, członek zarządu i dyrektor do spraw rozwoju Formaster Group.

Na pomysł zaangażowania marki Dafi w turniej łazików marsjańskich wpadł Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej będącej współorganizatorem European Rover Challenge. - Kolonizacja Marsa wiąże się z wymyśleniem nowych metod pozyskiwania wody. Koloniści będą musieli nauczyć się szanować wodę jak mało kto. Generalnie temat kolonizacji Marsa powoduje, że zaczynamy myśleć o wodzie, ona jest w centrum naszego zainteresowania. Podczas zawodów mamy armię wolontariuszy, zawodników, organizatorów. Dotychczas musieliśmy kupować na potęgę wodę w butelkach jednorazowych. Ponieważ zależy nam na tym, by dbać o własną planetę, zwróciliśmy się do firmy Formaster Group, która produkuje butelki wielokrotnego użytku. Dzięki temu nie będziemy musieli produkować ton plastiku – mówi Łukasz Wilczyński.

W zawodach, które odbywają się od piątku do niedzieli na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, bierze udział ponad 30 drużyn młodych konstruktorów z całego świata. Turniej jest otwarty dla publiczności, z wstępem wolnym dla widzów. Oprócz obserwacji zmagań zespołów i skonstruowanych przez nie robotów, na odwiedzających czeka również Strefa Pokazów Naukowo--Technologicznych, w której uczestniczyć będzie niemal 40 wystawców. Najmłodsi pasjonaci nauki będą mogli między innymi wziąć udział w warsztatach budowy minirakiet i balonów stratosferycznych, zobaczyć pokazy hologramów czy spróbować swoich sił w kierowaniu dronem. Na stanowisku Austriackiego Forum Kosmicznego dzieci przymierzą też strój astronauty.

Dla starszych fanów kosmosu organizatorzy przygotowali między innymi cykl prelekcji popularnonaukowych, pokazy VR Wirtualna rzeczywistość i przegląd systemów wykorzystywanych do budowy rakiet oraz robotów marsjańskich. Nie zabraknie także prezentacji polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych.

Prawdziwą gratką dla miłośników nauki będą pokazy #eksperymentów wykonywanych przez Wiktora Niedzickiego, twórcę popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów #telewizyjnych „Laboratorium”. Kielce odwiedzą także znani popularyzatorzy nauki, między innymi doktor Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz naukowy, prowadzący kanał „Nauka. To lubię!”, Karol Wójcicki, twórca fanpage’u „Z głową w gwiazdach”, i Piotr Kosek z internetowego programu „Astrofaza”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia