Ubezpieczenie na życie i zdrowie – co warto o nim wiedzieć?

Artykuł Partnera
Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz lepiej dostosowują się do potrzeb klientów, stąd z roku na rok rośnie zainteresowanie dodatkowymi ubezpieczeniami na życie. Choć mamy świadomość, że składki ZUS i państwo nie zawsze pomogą nam w najtrudniejszych życiowych sytuacjach, nieufnie podchodzimy do ubezpieczeń indywidualnych. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach, żeby zacząć z nich korzystać.

Czym jest ubezpieczenie na życie?

W ogólnym rozumieniu ubezpieczenie na życie to produkt, który ma zapewnić nam bezpieczną i wygodną starość lub zabezpieczyć naszą rodzinę przed życiem w niedostatku. Ubezpieczamy się, żeby ochronić naszych bliskich i siebie przed skutkami niefortunnych zdarzeń, takich jak pożar domu, zalanie mieszkania, inwalidztwo czy śmierć. Płacąc składki ubezpieczeniowe nie pomnażamy naszego majątku, ale gromadzimy środki, dzięki którym my i nasza rodzina będziemy finansowo bezpieczni. Klasyczne ubezpieczenie na życie gwarantuje naszym bliskim, że po naszej śmierci będą mogli normalnie żyć, bez konieczności zaciągania długów, zgubnych pożyczek czy szukania pomocy u rodziców i dalszej rodziny. Umowę ubezpieczeniową zawieramy na czas określony lub dożywotnio. Terminowa umowa na 15, 20 czy 30 lat gwarantuje zabezpieczenie na wybrany przez nas okres. Przykładem niech będzie małżeństwo z 2 małych dzieci. Obydwoje małżonków pracuje, zarabiając w sumie 5,5 tys. zł. Rodzina spłaca kredyt hipoteczny, leasing samochodowy i kilka mniejszych comiesięcznych zobowiązań (rachunki, telefony, raty). Budżet domowy jest napięty, więc małżonkowie nie oszczędzają lub odkładają bardzo małe kwoty. Pewnego dnia mąż ginie w wypadku samochodowym, zostawiając żonę tylko z jej pensją i wszystkimi zalegającymi opłatami. W jednej chwili kobieta musi poradzić sobie ze stratą męża i zadbać o środki finansowe potrzebne do utrzymania płynności finansowej. Gdyby małżonek zdecydował się kiedyś na ubezpieczenie na życie, trwające przynajmniej do pełnoletności jego dzieci, teraz jego żona mogłaby spokojnie opłakiwać jego śmierć i powoli odbudowywać swoje życie.

Sprawdź ubezpieczenie na życie AXA: https://axa.pl/ubezpieczenie-zycie-i-zdrowie/

Jakie są rodzaje polis?

Polisy ubezpieczeniowe dzieli się na polisy na życie oraz polisy inwestycyjne. Te pierwsze obejmują nie tylko zabezpieczenie finansowe dla naszych bliskich po naszej śmierci, ale także ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami, inwalidztwem lub dodatkową pomoc medyczną na wypadek ciężkiej choroby. Ubezpieczenie zdrowia to elastyczny produkt ubezpieczeniowy, który można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Dodatkowa ochrona zdrowia podwyższa standard leczenia i daje dostęp do lekarzy specjalistów, sprzętu rehabilitacyjnego czy porad psychologa. W przypadku specjalnej polisy na wypadek zachorowania na raka możemy otrzymać comiesięczną rentę np. na zakup nierefundowanych leków, mamy dostęp m.in. do konsultacji specjalistycznych i świadczeń ambulatoryjnych oraz innych usług assistance (transport medyczny, opieka po chemioterapii, rehabilitacja). Główny cel drugiego rodzaju polisy, czyli polisy inwestycyjnej to pomnażanie swojego kapitału w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych (UFK). Po naszej śmierci wszystkie zgromadzone środki trafiają do osoby przez nas wyznaczonej, np. męża, żony czy dzieci (może to być też ktoś spoza rodziny). Polisy inwestycyjne należą do produktów długoterminowych, bo dopiero na przestrzeni kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat, przynoszą wymierne korzyści. Trzeba też pamiętać, że wcześniejsze zrezygnowanie z polisy i wycofanie z niej środków skutkuje dużymi stratami (ubezpieczyciel pobiera opłatę likwidacyjną). Ubezpieczenie na życie oraz polisa inwestycyjna to dwa różne produkty ubezpieczeniowe, ale można połączyć je w jeden plan i zapewnić sobie i swojej rodzinie kompleksową ochronę. Takie połączenie przeznaczone jest dla osób zainteresowanych ochroną ubezpieczeniową oraz długoterminowym inwestowaniem.

Jakie ubezpieczenie wybrać dla siebie?

Decydując się na ubezpieczenie na życie, przeanalizujmy naszą sytuację życiową i finansową. Jeśli nie mamy jeszcze rodziny, polisa chroniąca życie nie będzie nam potrzebna. Możemy w tym przypadku zdecydować się na ubezpieczenie zdrowotne, w którym zapewnimy sobie dodatkowe środki na leczenie w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczenie na życie przyda się nam, jeśli mamy małe dzieci. Osoby zatrudnione na etacie korzystają często z ubezpieczeń grupowych oferowanych przez pracodawcę, jednak takie ubezpieczenia opiewają zazwyczaj na niskie kwoty i oferują ograniczony pakiet usług dodatkowych. Przy indywidualnej polisie możemy zdecydować, jakie składki będziemy spłacać, na jaki okres wybieramy ubezpieczenie oraz jakie dodatkowe świadczenia chcemy wykupić. Jeśli dodatkowo zależy nam na zapewnieniu finansowego parasola naszym dzieciom, kiedy podrosną, warto zdecydować się na ubezpieczenie połączone z inwestowaniem. Wybierając ubezpieczenie, musimy zdecydować, jaka będzie suma ubezpieczenia, zakres ochrony oraz wysokość comiesięcznych składek. Suma ubezpieczenia określa, jakie maksymalne świadczenie otrzyma nasza rodzina lub ile wypłaci nam ubezpieczyciel w przypadku ciężkiej choroby.

Wideo