Ukraińcy w zeszłym roku wydali w Polsce prawie 4,5 mld zł mniej niż przed pandemią. "W tym roku wydatki wzrosną"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem ekspertki spadek wydatków Ukraińców w 2021 roku to głównie efekt pandemii i rzadszych przekroczeń granicy.
Zdaniem ekspertki spadek wydatków Ukraińców w 2021 roku to głównie efekt pandemii i rzadszych przekroczeń granicy. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Udostępnij:
Miniony rok pod względem wydatków Ukraińców przekraczających granicę z Polską był nieco lepszy niż 2020. Wyniosły one 2,9 mld zł, podczas gdy rok wcześniej były niższe o 300 mln zł. – Spadek wydatków Ukraińców w 2021 roku to głównie efekt pandemii i rzadszych przekroczeń granicy – tłumaczy w rozmowie z nami ekspertka.

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czwartym kwartale 2021 roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 28,2 mln razy. To prawie 30 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej, kiedy ta liczba wyniosła 21,8 mln. Dla porównania, w 2019 roku, czyli przed wybuchem pandemii koronawirusa, liczba przekroczeń granicy wyniosła 50,8 mln, co wprost przekładało się na wydatki cudzoziemców w Polsce.

W 2021 roku Ukraińcy wydali w Polsce 2,9 mld zł

Jak podają eksperci Personnel Service, przed wybuchem pandemii, w latach 2016-2019 Ukraińcy każdego roku w Polsce zostawiali ponad 7 mld zł. W 2020 roku ten wynik spadł prawie trzykrotnie do 2,6 mld zł, by w minionym roku odbić się do kwoty 2,9 mld zł.

Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy wskazuje, że w wynikach za 2021 rok nadal widać silny wpływ pandemii. Ekspert podaje, że wydatki w pierwszym i drugim kwartale były rekordowo niskie i wynosiły odpowiednio 453 mln zł oraz 602 mln zł.

– Spadek wydatków Ukraińców w 2021 roku to głównie efekt pandemii i rzadszych przekroczeń granicy. Widzieliśmy ten efekt zwłaszcza na początku roku, kiedy te wydatki były minimalne. Trend zaczął się odwracać w trzecim kwartale i już w końcówce roku wydatki przekroczyły 1 mld zł tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Monika Banyś, Personnel Service.

Jak dodaje, nadal jednak jest to zdecydowanie mniej niż przed pandemią. W 2019 roku wydatki zbliżyły się do 8 mld zł, a w 2021 roku nie przekroczyły nawet 3 mld zł. – Wydaje się, że w tym roku ze względu na wojnę w Ukrainie sytuacja ulegnie zmianie i wydatki wzrosną. Tylko od 24 lutego br. granicę z Polską przekroczyło ponad 2,3 mln osób. To znajdzie odzwierciedlenie w wynikach– prognozuje.

Na co wydają pieniądze w Polsce cudzoziemcy

Wyższa liczba obcokrajowców przekraczających granicę z Polską przełożyła się na wyższą sumę wydanych przez nich pieniędzy. Ogółem cudzoziemcy w ostatnim kwartale 2021 roku wydali w Polsce 6,7 mld zł, czyli o 44 proc. więcej w porównaniu rok do roku.

Pod koniec 2021 roku najwięcej w naszym kraju wydali Niemcy (2,8 mld, 25 proc. więcej rok do roku). Na drugim miejscu znaleźli się Ukraińcy z kwotą 1,04 mld (88 proc. więcej rok do roku). Podium zamykają Czesi z wynikiem 755 mln zł (19 proc. więcej rok do roku).

Jednak jeśli spojrzymy na wydatki w przeliczeniu na osobę, na pierwszym miejscu niezmiennie znajdują się Ukraińcy. W ostatnim kwartale 2021 roku na zakupy w naszym kraju przeznaczyli średnio 759 zł na osobę. W 2020 roku było to 644 zł, a w 2019 roku 766 zł. Zdecydowanie mniej w ostatnim kwartale 2021 na osobę wydawali Białorusini (582 zł) i Rosjanie (537 zł). Dla porównania Niemcy wydawali średnio 427 zł na osobę, a Czesi 291 zł.

Cudzoziemcy przekraczający zewnętrzną lądową granicę UE na terenie Polski na zakup towarów nieżywnościowych przeznaczyli 81,1 proc. swoich wydatków, na żywność i napoje bezalkoholowe – 12,7 proc., a na pozostałe wydatki (usługi) – 6,1 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Inflacja przyhamuje na jesieni

Wideo

Materiał oryginalny: Ukraińcy w zeszłym roku wydali w Polsce prawie 4,5 mld zł mniej niż przed pandemią. "W tym roku wydatki wzrosną" - Strefa Biznesu

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie