Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułatwienia dla firm i pracownicze plany kapitałowe

Anna Nagel
Eksperci odpowiadali w Radomiu na pytania przedsiębiorców.
Eksperci odpowiadali w Radomiu na pytania przedsiębiorców. Arkadiusz Wojtasiewicz
„Prawo do przedsiębiorczości” - to tytuł konferencji, która odbyła się w czwartek 13 czerwca w Radomiu w auli Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

Konferencja była elementem cyklu spotkań dla przedsiębiorców, które Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i partnerami organizuje na terenie całego kraju. Obok prezentacji zmian dla firm, uczestnicy mogli liczyć na indywidualne konsultacje ekspertów: Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Polskiego Funduszu Rozwoju, Enterprise Europe Network, Krajowego Punktu Kontaktowego do spraw Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Pakiet licznych zmian

- Celem całego cyklu konferencji jest poinformowanie przedsiębiorców o setkach proprzedsiębiorczych zmian, które weszły w życie w ostatnim czasie. Poczynając od Pakietu 100 zmian dla firm z 2017 r., przez Konstytucję Biznesu i ustawę o sukcesji firm jednoosobowych z 2018 r., po rozwiązania, które weszły w życie 1 stycznia tego roku, takie jak pakiet MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), Mały ZUS, elektronizacja akt pracowniczych i skrócenie okresu ich przechowywania - wyliczała Agnieszka Krzemińska z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Reprezentujący to samo ministerstwo Mateusz Marciniak przedstawił szczegółowo nowości we wspomnianych przepisach, oraz nakreślił, jakie jeszcze nowości wejdą w życie w niedalekiej przyszłości, a dotyczą funkcjonowania przedsiębiorstw.

- Dyskusja z uczestnikami wskazuje na to, że jest duże zainteresowanie tak zwanym zarządem sukcesyjnym, który można ustanowić na wypadek śmierci przedsiębiorcy. Dzięki temu firma zachowuje swoją nazwę, NIP, konto bankowe, koncesje, licencje, zezwolenia, umowy o pracę. Zarządca sukcesyjny działa przez dwa lata, do momentu załatwienia spraw spadkowych przez spadkobierców - wyjaśniał Marciniak.

Kolejną nowością, którą zaprezentował, i która spotkała się z zainteresowaniem uczestników konferencji, była działalność nierejestrowa. Jest to drobna działalność zarobkowa, z której miesięczny przychód nie przekracza połowy najniższej pensji krajowej - w tym roku pułap ten wynosi 1125 zł. Prowadzący taką działalność nie musi składać wniosku o wpis do CEIDG, uzyskiwać numeru NIP i Regon czy na przykład płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Musi natomiast prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, czyli spisywać kwoty przychodu w danym dniu, rozliczać przychody z działalności w zeznaniu rocznym PIT-36 czy wystawić na żądanie drugiej strony rachunek, fakturę lub fakturę uproszczoną.

Sposób na oszczędzanie

Magdalena Tworek-Ciechomska, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju, opowiadała z kolei o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

- Ich ideą jest długoterminowe oszczędzanie środków z przeznaczeniem na ich wykorzystanie po osiągnięciu przez pracownika wieku emerytalnego. Na przyszłą emeryturę pracownika wpłacają pieniądze trzy podmioty - pracownik, pracodawca oraz państwo, które dokonuje corocznych wpłat. Cieszy nas to, że coraz więcej przedsiębiorców chce wdrożyć ten program dla swoich pracowników - wyjaśniała Magdalena Tworek-Ciechomska i zapraszała przedsiębiorców do rejestrowania się na szkolenie z wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych, które 9 lipca organizuje w Radomiu. Na szkolenie można zapisać się pod nr infolinii 800 775 775.

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK to polski bank rozwoju i kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. mazowieckiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji: prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ułatwienia dla firm i pracownicze plany kapitałowe - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia