Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułatwienia dla poszkodowanych przez powódź

Marzena SMORĘDA [email protected]
Paweł Szkalej, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach: - Poszkodowany, któremu w powodzi zniszczyły się dokumenty i dane do rozliczania składek na ubezpieczenia, może ubiegać się o wydanie ich kopii
Paweł Szkalej, rzecznik oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach: - Poszkodowany, któremu w powodzi zniszczyły się dokumenty i dane do rozliczania składek na ubezpieczenia, może ubiegać się o wydanie ich kopii
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomoże płatnikom, którym powódź zniszczyła dokumenty i dane potrzebne do rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Każdy poszkodowany może złożyć wniosek o wydanie kopii danych z zasobów przechowywanych w bazie danych ZUS.

Płatnikom składek, którzy utracili możliwość rozliczania się z ZUS z powodu utraty danych, zakład umożliwia złożenie w specjalnym trybie zamówienia na wygenerowanie i wydanie plików elektronicznych (w formacie KEDU) z danymi osób zgłoszonych do ubezpieczeń.

 

Po wygenerowaniu plików KEDU pracownik Zakładu uzgodni telefonicznie termin przekazania przygotowanego nośnika danych. Podczas odbioru plików płatnik składek powinien wylegitymować się dowodem osobistym, osoba upoważniona powinna przedstawić pisemne pełnomocnictwo do działania w imieniu płatnika oraz dowód osobisty.

 

Płatnicy składek, którzy nigdy nie przekazywali dokumentów w formie elektronicznej, a utracili dokumenty w formie papierowej, mogą również wystąpić o wygenerowanie plików KE-DU. Ich użycie w programie Płatnik ułatwi odtworzenie utraconej dokumentacji.

Program Płatnik można pobrać ze strony internetowej Zakładu lub otrzymać bezpłatnie w najbliżej placówce Zakładu.

 

- Niestety, nie ma możliwości wygenerowania plików z danymi „od ręki”. Będziemy to robić bezzwłocznie, ale prosimy płatników o wcześniejsze zgłaszanie takich potrzeb – mówi Paweł Szkalej, rzecznik Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach.

 

Na prośbę płatnika możliwe jest również wygenerowanie i wydanie bezzwłocznie w terenowych jednostkach organizacyjnych wyciągu z Centralnego Rejestru Ubezpieczonych zawiera-jącego wyłącznie dane identyfikacyjne i adresowe zgłoszonych ubezpieczonych.

 

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia