Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulga na kasy fiskalne

Marzena SMORĘDA [email protected]
Podpowiadamy komu przysługuje dopłata do zakupu kasy fiskalnej i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją otrzymać
Podpowiadamy komu przysługuje dopłata do zakupu kasy fiskalnej i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją otrzymać
Na początku przyszłego roku kasy fiskalne muszą zainstalować w swoich gabinetach, biurach i firmach przedstawiciele tych zawodów, którzy do tej pory byli z tego obowiązku zwolnieni. Między innymi lekarze, adwokaci i księgowi. Muszą kupić te urządzenia, ale skorzystają z ulgi.

W przyszłym roku w województwie świętokrzyskim ponad trzy tysiące lekarzy i stomatologów prowadzących prywatną praktykę będzie musiało kupić kasy fiskalne, bo zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, od pierwszego maja 2011 roku będą musieli rejestrować swoje wpływy na tych urządzeniach. Dotyczyć to będzie także adwokatów, których jak poinformowała nas Okręgowa Izba Adwokacka w Kielcach mamy u nas teraz 214. A to przecież tylko niewielka grupa osób, które muszą się zaopatrzyć w takie urządzenie.

 

KAS NIE ZABRAKNIE

Producenci kas fiskalnych muszą więc być gotowi, by przedstawić ofertę na każdą kieszeń. - Z tym nie będzie problemu. W ofercie naszej firmy mamy urządzenia wielu produ-centów w zróżnicowanych cenach. Najpopularniejsze na rynku to kasy firm Novitus, Posmet czy Elzab, a ich koszt zaczyna się od 999 złotych netto. Za te pieniądze można kupić urządzenie najprostsze, ale takie, które z powodzeniem sprawdzi się także w kancelarii adwokackiej czy gabinecie lekarskim. Jest w nim miejsce aż na dwa tysiące kodów usług czy towarów - mówi Marcin Malczewski z firmy Noma-System, która sprzedaje i instaluje, a więc szkoli, programuje i uruchamia kasy fiskalne w regionach świętokrzyskim, radomskim i na Podkarpaciu. - Oczywiście mamy w ofercie także urządzenia droższe, o większych możliwościach, ale ich dobór zależy od charakteru działalności gospodarczej - dodaje.

 

FISKUS ZWRÓCI PIENIĄDZE

 

Zakup kasy fiskalnej to wydatek, ale taki, do którego przedsiębiorca dostanie dopłatę od fiskusa.

 

Ulga z tytułu zakupu kasy fiskalnej przysługuje każdej osobie prowadzącej działalność gospodarczą, pod warunkiem że fakt jej zainstalowania zgłosi do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania na czas, to znaczy na jeden dzień przed rozpoczęciem ewidencjonowania transakcji na kasie - mówi Sebastian Blicharski z Biura Rachunkowego Multi Investments w Kielcach.

- Odliczenie 90 procent ceny netto, bo tyle wynosi ulga, obowiązuje jedynie przy pierwszym zakupie kas. Chodzi o zakup kas w związku z utratą zwolnienia. Jeżeli podatnik w pierwszym miesiącu instaluje na przykład 1/5 wymaganych przez prawo i zadeklarowanych w urzędzie skarbowym kas fiskalnych, a kolejne w następnych miesiącach, to prawo do odliczenia przysługuje w stosunku do wszystkich zgłoszonych w urzędzie skarbowym. Przy dokupieniu kolejnej kasy, po zainstalowaniu pierwszych kas w maksymalnie pierwszych pięciu miesiącach od utraty zwolnienia, nie istnieje już taka możliwość - dodaje.

 

Płatnicy podatku VAT, a więc na przykład adwokaci, rozli-czą tę ulgę w składanej co miesiąc deklaracji podatku VAT. Od-licza w niej 90 procent wartości zakupu kasy, jednak nie więcej niż 700 złotych.

 

Tym, którzy nie płacą podatku VAT, na przykład lekarze czy prowadzący usługi medyczne, urząd skarbowy zwraca kwo-tę odliczenia z tytułu zakupu kasy na rachunek bankowy w banku lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od daty złożenia wniosku przez podatnika. Urzędowego wzoru wniosku nie ma.

 

Kiedy można otrzymać ulgę

 

Odliczenie przysługuje, jeśli spełni się następujące warun-ki:

• złoży się do naczelnika urzędu skarbowego przed termi-nem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemne zgłoszenie o licz-bie kas, które zamierza się stosować, oraz miejscu (adresie) ich używania - urzędowego zgłoszenia nie ma,

• posiada się dowód zapłaty całej należności za kasę reje-strującą,

• rozpocznie się ewidencjonowanie w obowiązujących terminach przy użyciu kas,

• w terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji kasy dokona się jej zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego - wzór zawiadomienia przedstawia rozporządzenie ministra finansów z dnia 28.11.2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicz-nych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warun-ków ich stosowania (Dz. U. z 2008 r. nr 212, poz. 1338).

Kiedy trzeba zwrócić ulgę?

 

Do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot, jakie wydali na zakup kas rejestrujących prowadzący działalność zobowiązani są, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania: zaprzestaną ich używania, zaprzestaną działalności, nastąpi otwarcie likwidacji, zostanie ogłoszona upadłość, nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia