Ulga od abonamentu

Marzena SMORĘDA [email protected]
Za dwa tygodnie wchodzi w życie nowe prawo o opłatach abonamentowych
Za dwa tygodnie wchodzi w życie nowe prawo o opłatach abonamentowych
Udostępnij:
Od 1 marca abonamentu RTV nie będą już musieli pła-cić ci, którzy ukończyli 60 lat i otrzymują emeryturę poniżej 1,5 tysiąca złotych.

Wojna o abonament radiowo-telewizyjny wreszcie się zakończyła. Senat, przy okazji zmiany ustawy o opłatach abonamentowych, znacznie powiększył grupę osób, którym zwolnienie będzie przysługiwać. Zmiany będą obowiązywać już za dwa tygodnie.

 

DLA KOGO TE ZMIANY

Zwolnienie będzie dotyczyło tych osób po 60 roku życia, które otrzymują emeryturę w wysokości nie przekraczającej 50 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 1472 złote. Takie rozwiązanie wprowadza nowelizacja ustawy o opła-tach abonamentowych. Regulacje wejdą w życie 1 marca.

 

Z opłaty za abonament będą zwolnione także osoby korzystające z pomocy pieniężnej opieki społecznej oraz bezrobotni, pobierające świadczenia rodzinne i osoby posiadające prawo do zasiłku oraz innych świadczeń przedemerytalnych. Abonamentu nie będą płacić również więźniowie internowani w czasie stanu wojennego, a także te osoby, wobec których wydano nieważne orzeczenia za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

 

Nowelizacja ustawy uchyla dotychczasową regulację, zgodnie z którą zwolnienia nie przysługują uprawnionym pozostającym we wspólnym gospodarstwie z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26 lat i nie spełniają warunków nie-zbędnych do korzystania z ulgi.

 

JAK Z NICH SKORZYSTAĆ

Osoby, które będą chciały skorzystać ze zwolnienia z opłat abonamentowych, po wejściu w życie nowych przepisów, muszą przedstawić na poczcie dokumenty uprawniające do ulgi. Samo zaprzestanie uiszczania opłat abonamentu będzie natomiast możliwe od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono niezbędne dokumenty. W razie zaprzestania wnoszenia opłat bez uprzedniego dokonania wymaganych formalności zwolnienie nie będzie ważne, a niezapłacony abonament spowoduje powstanie zadłużenia.

 

Zwolnieni z płacenia abonamentu, którzy dokonali już płat-ności na przyszłość, nie poniosą straty. Zgodnie z nowymi przepisami bowiem opłaty wniesione z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc przez osoby, które nabyły prawo do zwolnie-nia zgodnie z nową ustawą, będą zwrócone.

Poszerzenie kręgu osób zwolnionych z opłat nie oznacza, że z ulgi nie będą mogły korzystać osoby, które nabyły do niej prawo na podstawie dotychczasowych przepisów.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie