Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa o pracę na czas próbny

/lima/ [email protected]
Umowa na okres próbny ma na celu umożliwienie pracodawcy zapoznanie się z możliwościami  danej osoby na danym stanowisku pracy, a pracownikowi umożliwia zapoznanie się z warunkami panującymi na danym stanowisku pracy.
Umowa na okres próbny ma na celu umożliwienie pracodawcy zapoznanie się z możliwościami danej osoby na danym stanowisku pracy, a pracownikowi umożliwia zapoznanie się z warunkami panującymi na danym stanowisku pracy.
Umowa o pracę na czas próbny to dobry sposób na sprawdzenie możliwości pracownika, jednak pracodawca nie ma obowiązku jej przedłużyć, nawet jeśli dobrze wykonaliśmy swoje zadania.

Umowa o pracę, zarówno na czas określony jak i nieokreślony, czy umowy na czas wykonywania określonej pracy, a także umowy na zastępstwo za nieobecnego pracownika, może zostać poprzedzona zawarciem umowy na okres próbny. Zawarcie umowy na okres próbny najczęściej ma na celu umożliwienie pracodawcy zapoznania się z możliwościami, jakie daje zatrudnienie określonej osoby na danym stanowisku pracy, a pracownikowi umożliwia zapoznanie się z warunkami panującymi na danym stanowisku pracy.

 

Umowa na czas próbny to umowa o pracę, zatem pracownika zatrudnionego na próbę chroni prawo pracy. Przysługują mu urlopy, wysokość pensji minimalnej regulowana jest kodeksem pracy, pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne.

 

- Przy podpisywaniu umowy o pracę pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem – wyjaśnia Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. - Zatrudnienie na tych warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Taka umowa może być zawarta maksymalnie na trzy miesiące. Co ważne, umowa na czas próbny, nie musi zostać przedłużona, nawet jeśli pracownik dobrze wywiązał się ze swojej pracy. Umowa powinna określać rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, termin, na jaki została zawarta, a także przysługujące pracownikowi wynagrodzenie. Zarówno pracodawca jak i pracownik może wypowiedzieć umowę na okres próbny.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia