Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa z firmą Anna-Bud, z generalnym wykonawcą budowy kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach podpisana

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Po uroczystym podpisaniu umowy
Po uroczystym podpisaniu umowy
Wkrótce ruszy budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar - to jedna z największych inwestycji ostatnich lat w regionie. W siedzibie Głównego Urzędu Miar w Warszawie, w obecności marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego, wicemarszałek Renaty Janik i wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, posłanek Anny Krupki i Agaty Wojtyszek podpisano umowę pomiędzy partnerami projektu: Głównym Urzędem Miar oraz Politechniką Świętokrzyską, a Generalnym Wykonawcą – Firmą Budowlaną Anna-Bud.

Przedmiotem umowy jest wykonanie robót budowlanych zespołu budynków laboratoryjnych o łącznej powierzchni 13 826,40 m2 wraz z zagospodarowaniem terenu dla przedsięwzięcia realizowanego w Kielcach o nazwie: „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – Etap I”.

- To bardzo ważna dla całego regionu inwestycja - daje możliwość wspierania innowacyjnych technologii i spowoduje, że zarówno nasza uczelnia jak i otoczenie biznesowe znajdzie tu istotne wsparcie dla swojego rozwoju – podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski.

Łączna wartość projektu wynosi 188,8 milionów złotych , zaś wysokość dofinansowania unijnego, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 165,2 milionów.

Jak mówi wicemarszałek Renata Janik: - zgodnie z planami laboratoria Głównego Urzędu Miar mają stać się centrum polskiej metrologii i pracować na rzecz podniesienia konkurencyjności i innowacyjności firm na rynku europejskim i światowym. – Wierzę, że będzie to także koło zamachowe rozwoju regionu świętokrzyskiego, bowiem inwestycja została zapisana w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ w pierwszym celu strategicznym – Inteligentna Gospodarka i Aktywni Ludzie – dodaje wicemarszałek.

W ciągu tygodnia od podpisania umowy nastąpi przekazanie generalnemu wykonawcy placu budowy przy ulicy Wrzosowej w Kielcach w sąsiedztwie Starostwa Powiatowego w Kielcach. Pierwsze wbicie łopaty nastąpi tuż po zakończeniu prac przygotowawczych polegających między innymi na ogrodzeniu terenu budowy oraz przygotowaniu infrastruktury technicznej.

Przedmiot zamówienia obejmuje budowę zespołu budynków połączonych ciągiem komunikacyjnym tak zwaną „kładką”, na który składają się: budynek OT (obsługowo-techniczny), laboratorium L1 (akustyka i drgania), laboratorium L11 (metrologia interdyscyplinarna), budynek WR (warsztat), laboratorium L10 (termometria), laboratorium L7 (masa), laboratorium L2_L4 (czas i częstotliwość oraz długość), kładka KL wraz z instalacjami wewnętrznymi, wolnostojącego budynku magazynu materiałów łatwopalnych dla laboratorium L7 oraz kompleksowego zagospodarowania terenu wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Nowe laboratoria metrologiczne usprawnią procesy badawczo-rozwojowe w zakresie ustalania jednolitości miar, przy uwzględnieniu wymaganej dokładności pomiarów wielkości fizycznych. Zaplanowany do realizacji projekt umożliwi również dokonanie jakościowej zmiany w funkcjonowaniu jednostek badawczych na rzecz dynamicznej interakcji z przemysłem i nauką. Działalność Kampusu wpłynie również na zatrzymanie zjawiska tzw. „drenażu mózgów”. Efekt ten zostanie osiągnięty poprzez organizację licznych szkoleń i płatnych staży zagranicznych, rozwój naukowy (przewody doktorskie we współpracy z ośrodkami naukowymi, publikacje w czasopismach naukowych, udział w konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych). Dodatkowo bezpośrednie kontakty z ekspertami międzynarodowymi współpracującymi w ramach Komitetów Technicznych EURAMET i Komitetów Doradczych CIPM, zapewnią naszej kadrze udział w europejskich programach badawczych typu EMPIR. W szczególny sposób wspierana będzie wynalazczość i innowacyjność.

W laboratoriach początkowo będzie funkcjonowało około trzydziestu skonsolidowanych stanowisk pomiarowych, odpowiadających na potrzeby wynikające z najnowszych trendów światowych, zaspokajających jednocześnie potrzeby przedsiębiorstw, jak i jednostek badawczych z regionu, kraju i z zagranicy. Stanowiska wpiszą się w inteligentne specjalizacje, w szczególności z zakresu: nanometrologii w odniesieniu do pomiarów wielkości geometrycznych (branża metalowo-odlewnicza), systemów nawigacji satelitarnej w nowoczesnym rolnictwie i sadownictwie (branża technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz nowych metod pomiarów w medycynie estetycznej (turystyka zdrowotna i prozdrowotna).

Wraz z zakończeniem realizacji etapu I projektu rozpoczną się prace metrologiczne w dziedzinach: akustyki, - prace badawczo–rozwojowe w dziedzinie metrologii akustycznej; czasu i częstotliwości - prace w dziedzinie pomiarów czasu i częstotliwości w zakresie pierwotnych i optycznych atomowych wzorców czasu i częstotliwości, wyznaczania atomowych skali czasu, precyzyjnego transferu czasu i częstotliwości; długości - prace badawczo–rozwojowe dotyczące pomiarów długości, kąta płaskiego, parametrów geometrii powierzchni, przyrządów do pomiarów prędkości pojazdów podczas kontroli ruchu drogowego, taksometrów i tachografów; masy - prace w dziedzinie pomiarów masy, lepkości, ciśnienia, siły, momentu siły; termometrii - prace badawczo–rozwojowe w dziedzinie pomiarów temperatury, temperatury punktu rosy / szronu oraz wilgotności względnej oraz interdyscyplinarnych - prace badawczo–rozwojowe między innymi w dziedzinach związanych z technologiami cyfrowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Umowa z firmą Anna-Bud, z generalnym wykonawcą budowy kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach podpisana - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia