Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijne wsparcie dla Świętokrzyskiego. Kontrakt programowy podpisany. Zobacz jakie inwestycje będą realizowane

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego – marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego – marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik
Około 1,4 miliarda euro z polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2021-2027 otrzyma województwo świętokrzyskie na program regionalny. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego – marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik – podpisali kontrakt programowy. To umowa, która będzie stanowić podstawę do negocjacji z Komisją Europejską programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027”.

O planach województwa dotyczących pieniędzy unijnych i inwestycjach, które będą realizowane w ramach kontraktu szeroko pisaliśmy. Lista inwestycji
Projekt Kontraktu Programowego dla województwa świętokrzyskiego przyjęty. Zobacz 38 kluczowych dla regionu inwestycji

Kontrakt programowy to dokument, który szczegółowo określa wielkość i sposób wydatkowania pieniędzy unijnych przewidzianych dla każdego z 16 regionów w ramach polityki spójności na lata 2021-2027.

Galeria zdjęć z podpisania kontraktu

- Pieniądze dostępne dla Świętokrzyskiego w nowej perspektywie finansowej zostaną przeznaczone na realizację ważnych inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne – powiedział wiceminister Waldemar Buda i dodał, że „Największy nacisk zostanie położony na wsparcie przedsiębiorczości i B+R, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu oraz działań związanych z włączeniem społecznym”.

Wiceminister wyjaśnił, że w ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego został uzgodniony pakiet priorytetowych przedsięwzięć, które przyczynią się do rozwoju regionu i poprawy jakości życia jego mieszkańców.

- Przy wsparciu Funduszy Europejskich nastąpi informatyzacja placówek medycznych. Dofinansowana będzie kompleksowa ambulatoryjna onkologiczna opieka specjalistyczna. Tworzone będą lokalne systemy wsparcia dla seniorów – wymienił Waldemar Buda.

Znaczną część pieniędzy zarząd województwa planuje przeznaczyć na realizację przedsięwzięć drogowych wynikających z Regionalnego Planu Transportowego Województwa Świętokrzyskiego.

Podpisanie uzgodnionego dokumentu oznacza, że teraz będzie można go negocjować z Komisją Europejską. Po zatwierdzeniu przez Brukselę będzie można dzielić pieniądze na poszczególne działania i rozpisywać konkursy.

– To swoista umowa między rządem a samorządem województwa, w której wskazano konkretne, ważne dla regionu i całej Polski inwestycje. Oficjalnie zostało potwierdzone, że do naszego regionu już wkrótce trafią środki unijne w wysokości 1 mld 403 mln euro! To rekordowa kwota, która służyć będzie rozwojowi regionu świętokrzyskiego – mówił marszałek Andrzej Bętkowski. – Dzięki projektom realizowanym w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej chcemy wzmacniać potencjał gospodarczy, społeczny i terytorialny naszego regionu, pobudzać wzrost jego konkurencyjności i innowacyjności oraz stymulować jego rozwój we wszystkich dziedzinach – dodał.

– W efekcie wielu spotkań, dyskusji, rozstrzygania trudnych tematów, doszliśmy wraz z przedstawicielami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej do kompromisu. Możemy się cieszyć z akceptacji listy projektów priorytetowych, wśród których znalazły się takie przedsięwzięcia jak wsparcie szkolnictwa branżowego, usługi społeczne i zdrowotne dla seniorów, czy podnoszenie kwalifikacji kadr przedsiębiorstw i osób indywidualnych za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych – mówi wicemarszałek Renata Janik.

W wydarzeniu uczestniczyli także: Jacek Sułek – dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Katarzyna Kubicka – dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przypomnijmy, że region świętokrzyski na lata 2021 -2027 otrzymał środki unijne w wysokości 1 mld 403 mln euro, z czego ponad 1 miliard euro na tak zwane projekty twarde w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaś pozostała kwota na projekty miękkie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zapisy dotyczące tego, jak rozdysponować unijne środki i na jakie kluczowe przedsięwzięcia przeznaczyć wsparcie znalazły się w zatwierdzonym dziś projekcie Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego.

Kontrakt Programowy określa minimalną koncentrację środków na poszczególne cele tematyczne, wymaganą do spełnienia przez regiony. Specjalne miejsce w dokumencie zajmuje kwestia osiągnięcia celów klimatycznych – kontrakt dla świętokrzyskiego zakłada przeznaczenie na ten cel nie mniej niż 362 841 938 euro, czyli około 34,51 procent funduszy z Unii Europejskiej. Natomiast na zrównoważony rozwój obszarów miejskich, wdrażany w szczególności z wykorzystaniem ZIT, zostanie przeznaczonych nie mniej niż 169 749 939 euro.

– Niezwykle ważne miejsce w Kontrakcie Programowym zajmują przedsięwzięcia priorytetowe czyli projekty o szczególnym znaczeniu dla rozwoju regionu świętokrzyskiego. Na liście znalazło się 38 kluczowych zadań, obejmujących różne obszary – dodaje marszałek Andrzej Bętkowski.

O planach województwa dotyczących pieniędzy unijnych i inwestycjach, które będą realizowane w ramach kontraktu szeroko pisaliśmy. Tu też lista inwestycji.
Projekt Kontraktu Programowego dla województwa świętokrzyskiego przyjęty. Zobacz 38 kluczowych dla regionu inwestycji

Kolejnym niezwykle ważnym elementem konstruowania nowego programu będą negocjacje z Komisją Europejską.

– Już w najbliższy piątek czeka nas pierwsza tura z całej serii spotkań, tym razem poświęcona Europejskiemu Funduszowi Społecznemu – powiedziała wicemarszałek Renata Janik. – Mam nadzieję, że również ten etap uda nam się przejść maksymalnie sprawnie, tak by pierwsze unijne środki z nowego rozdania jak najszybciej popłynęły do świętokrzyskich beneficjentów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Unijne wsparcie dla Świętokrzyskiego. Kontrakt programowy podpisany. Zobacz jakie inwestycje będą realizowane - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia