Nasza Loteria

Uroczyste zakończenie inwestycji przebudowy wałów Wisły i Sanu w Dąbrówce Pniowskiej. Największe przedsięwzięcie od dawna!

Łukasz Wołoszczak
Łukasz Wołoszczak
Uroczyste zakończenie inwestycji przebudowy wałów Wisły i Sanu w Dąbrówce Pniowskiej. Zobacz relację z wydarzenia! >>>
Uroczyste zakończenie inwestycji przebudowy wałów Wisły i Sanu w Dąbrówce Pniowskiej. Zobacz relację z wydarzenia! >>>Gmina Radomyśl nad Sanem
W poniedziałek, 27 czerwca w Dąbrówce Pniowskiej – z inicjatywy wójta Jana Pyrkosza – miała miejsce uroczystość zakończenia przebudowy wałów przeciwpowodziowych Sanu i Wisły, przeprowadzonej w latach 2019-2020. W ramach tego ważnego w dziejach gminy wydarzenia odprawiona została msza święta, dokonano odsłonięcia i poświecenia pamiątkowej tablicy.

Uroczyste zakończenie inwestycji przebudowy wałów Wisły i Sanu w Dąbrówce Pniowskiej

Uroczystość zapoczątkowała Msza Święta odprawiona na ołtarzu polowym położonym u ujścia Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej. Nabożeństwo, podczas którego zebrani modlili się i dziękowali tym wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji, odprawił ksiądz proboszcz Marek Mazur.

Dalsza część wydarzenia odbyła przed frontem Domu Ludowego w Dąbrówce Pniowskiej. Na wstępie wójt gminy Jan Pyrkosz, w imieniu samorządu gminnego i sołectwa Dąbrówka Pniowska, powitał przybyłych na zaproszenie gości, wśród których znaleźli się: wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, prezes Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie Przemysław Daca, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Anna Sowa, zastępca dyrektora
Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Kacper Rosa, dyrektor Zlewni Sanu w Stalowej Woli Witold Bielecki, dyrektor Zlewni Wisły w Sandomierzu Krzysztof Sobiecki, Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny, Wójt Gminy Gorzyce Leszek Surdy, Wójt Gminy Bojanów Sławomir Serafin, komendant PSP Stalowa Wola Szczepan Kozioł, kpt. Ireneusz Kozubal z Garnizonu Nisko, przewodniczący Rady Gminy Radomyśl nad Sanem Edward Wermiński, radni powiatowi: Leokadia Gugała i Marek Pater, Prezes Gminny ZOSP Mariusz Kosiński, Komendant Gminny ZOSP Grzegorz Krawiec. Na uroczystość przybyli także: mieszkańcy, radni gminni, sołtysi i strażacy. Zwracając się do zebranych Wójt powiedział:

„Przebudowa wałów Sanu i Wisły, chroniących Gminę Radomyśl nad Sanem to historyczna inwestycja, która w ogromnej skali zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców Gminy i chroni ich domostwa przed skutkami powodzi. W naszej pamięci nadal zachowane są wydarzenia wielkich zagrożeń powodziowych naszej Gminy, szczególnie w latach 1997,2001 i 2010. Wówczas udało nam się uchronić przed powodzią. Późniejsze inwestycje na wałach i ta ostatnia pozwalają nam uwierzyć, że jesteśmy już bardzo bezpieczni. W imieniu własnym i mieszkańców Gminy Radomyśl nad Sanem pragnę wyrazić wdzięczność Bogu za ochronę przed powodziami i tym wszystkim ludziom, którzy podejmowali decyzję, przygotowywali i realizowali inwestycje dla osiągnięcia celu w postaci zapewnienia bezpieczeństwa ludności przed powodzią. Składam serdeczne podziękowania Rządowi RP – na ręce Pana Rafała Webera – za zapewnienie finansowania przebudowy wałów Sanu i Wisły. Projektantom i na ręce Pani Dyrektor RZGW w Rzeszowie Anny Sowa – za zapewnienie całego procesu inwestycyjnego. Dziękuję Wykonawcy – Firmie EKOMEL razem z podwykonawcami. Dziękuję również wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się i uczestniczyli w realizacji tej historycznej inwestycji”.

Następnie miało miejsce odsłonięcie i poświecenie tablicy ufundowanej „budowniczym” wałów przeciwpowodziowych. Tablice odsłonili zaproszeni goście: Wiceminister Rafał Weber, Wicewojewoda Radosław Wiatr i Prezes Przemysław Daca. Poświęcenia tablicy, po odmówieniu modlitwy, dokonał ks. Proboszcz Marek Mazur.

W dalszej części zabrała głos Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Anna Sowa, która pokrótce przedstawiła zakres inwestycji. Powiadomiła, że przebudowę wałów Sanu i Wisły, której uroczyste zakończenie nie mogło się odbyć wcześniej ze względu na panującą pandemię, zrealizowano w latach 2019 – 2020. W ramach zadania przebudowano łącznie 16 km. wałów, ( w tym także na terenie gminy Gorzyce), a koszt prac wyniósł 73,5 mln. zł. Prace polegały głównie na poszerzeniu obwałowań i podwyższeniu korony wałów. Inwestycja ta zabezpiecza około 20 tys. mieszkańców z 20 miejscowości. Dyrektor nadmieniła, że prowadzone są, jak również planowane dalsze prace modernizacyjne infrastruktury przeciwpowodziowej zabezpieczającej region.

Inwestorem przebudowy wałów Sanu i Wisły były PP Wody Polskie, RZGW w Rzeszowie. W ramach zadania pn. „Wisła Etap 2” łącznie zmodernizowano 16 km wałów obydwu rzek. Na rzece San roboty prowadzone były na odcinku 2,193 km od Pniowa do ujścia Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej. Przeprowadzone zadanie było kontynuacją przebudowy obwałowań tej rzeki wykonanej w latach 2014 – 15, kiedy to zmodernizowano 7,2 km wału od Radomyśla do Pniowa. Prace na Wiśle, zapoczątkowane w marcu 2019 roku, były prowadzone na terenie naszej gminy na odcinku 7,2 km od ujścia Sanu do granicy z województwem lubelskim.

Prace na obydwu rzekach polegały m.in. na wykonaniu zabezpieczenia przeciwfiltracyjnego, rozbudowę korpusu oraz podwyższanie korony obwałowania. Ponadto przebudowano drogi przywałowe i rampy wałowe. Wykonawcami inwestycji, zarówno na Sanie jak i Wiśle na terenie naszej gminy, było konsorcjum firm, którego liderem był EKOMEL z Janowa Lubelskiego, zaś partnerami: Zakład Usług Wodno – Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza oraz DAB SW BUDNY z Ligoty. Koszt wykonanych robót wyniósł 73, 5 mln. zł., a sfinansowane zostały ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz z budżetu państwa.

Inwestycje na Wiśle i Sanie można bez wahania określić mianem historycznymi. Były to bowiem największe przedsięwzięcia na terenie gminy realizowane w ostatnim czasie, o czym świadczy zakres rzeczowy i finansowy. Jak ważne i konieczne dla całej społeczności gminnej jest realizacja tych dużych inwestycji przekonują nas zagrożenia powodziowe mające miejsca w przeszłości. Wisła i San, w dorzeczu których leży gmina, już nie raz pokazały jak potrafią być niezwykle groźne. Wykonana modernizacja wpłynie na poprawę i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i w znaczącym zakresie przyczyni się do ograniczenia nieprzewidywalności i skutków powodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczyste zakończenie inwestycji przebudowy wałów Wisły i Sanu w Dąbrówce Pniowskiej. Największe przedsięwzięcie od dawna! - Echo Dnia Podkarpackie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia