MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urokliwe i niedoceniane miasta w Śląskiem. Żarki - co warto tutaj zobaczyć? Poznajcie największe atrakcje i piękne zakątki miasta

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Pustelnia Świętego Ducha w CzatachowieW miejscowości Czatachowa, w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko słynnej Jasnej Góry, grupa paulinów rozpoczęła w latach 90. ubiegłego stulecia życie pustelnicze. Pustelnia Ducha Świętego została ogrodzona kamiennym murem, a mnisi wzniesili niewielki kamienny kościółek i drewnianą kaplicę św. Antoniego Pustelnika. Zamieszkali w skromnych domkach rozsianych po lesie, wzorując się na starożytnych pustelnikach. W końcu XXI wieku powstał kościół Ducha Świętego z wapiennego kamienia, obok którego znajduje się drewniana kaplica św. Antoniego. Pustelnicy utrzymują się z własnej pracy i prowadzą działalność rekolekcyjną. W 2010 roku powstała Wspólnota "Miłość i Miłosierdzie Jezusa".
Pustelnia Świętego Ducha w CzatachowieW miejscowości Czatachowa, w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko słynnej Jasnej Góry, grupa paulinów rozpoczęła w latach 90. ubiegłego stulecia życie pustelnicze. Pustelnia Ducha Świętego została ogrodzona kamiennym murem, a mnisi wzniesili niewielki kamienny kościółek i drewnianą kaplicę św. Antoniego Pustelnika. Zamieszkali w skromnych domkach rozsianych po lesie, wzorując się na starożytnych pustelnikach. W końcu XXI wieku powstał kościół Ducha Świętego z wapiennego kamienia, obok którego znajduje się drewniana kaplica św. Antoniego. Pustelnicy utrzymują się z własnej pracy i prowadzą działalność rekolekcyjną. W 2010 roku powstała Wspólnota "Miłość i Miłosierdzie Jezusa". arc./wikipedia/slaskie.travel/strona miasta
Szukacie nieodkrytego jeszcze miejsca w województwie śląskim? Żarki mogą być właśnie tym, czego szukacie! To miasto, które często pozostaje niezauważone, skrywa wiele niespodzianek i nieodkrytych skarbów. W przewodniku po Żarkach postaramy się ukazać Wam to miejsce w zupełnie nowym świetle. Poznajcie niezwykłe zakątki tego miasta i przekonajcie się, dlaczego warto dać się oczarować jego urokom.

Urokliwe i niedoceniane miasta w Śląskiem

W naszej nowej serii artykułów pragniemy zaprosić Was do odkrywania urokliwych i niedocenianych miast w Śląskiem. Te miejsca, często pomijane przez podróżnych i nawet przez samych mieszkańców, kryją w sobie bogactwo kultury, historii i przyrody, które są gotowe do odkrycia. Naszym celem jest podkreślenie lokalnego patriotyzmu oraz ukazanie, że odwiedzając te zakątki, można spędzić fascynujący dzień. Nasze artykuły będą pełne inspiracji, prezentując wszystkie ciekawe miejsca wartego zobaczenia, zarówno w samych miastach, jak i ich najbliższej okolicy. Zachęcamy do odkrywania tajemniczych zakątków naszego regionu!

Żarki - co warto tutaj zobaczyć? Poznajcie największe atrakcje i piękne zakątki miasta

Żarki choć mogą wydawać się niepozorne, skrywają w sobie wiele miejsc wartych uwagi. W sercu miasteczka znajduje się niezwykły kompleks zabytkowych stodół, które przykuwają wzrok swoim urokiem i unikalnym charakterem. Te murowane konstrukcje niegdyś służyły jako miejsce przechowywania plonów, dziś zaś pełnią rolę lokalnego centrum handlowego. Co środę i sobotę na terenie tych starych stodół odbywają się kolorowe jarmarki. W Wehikule Czasu na Jurajskim Szlaku można doświadczyć żywego muzeum historii, które prowadzone jest przez rekonstruktorów. To niezwykłe miejsce przenosi odwiedzających w świat średniowiecza, gdzie mogą poznać życie tamtych czasów oraz uzbrojenie rycerzy i husarii. Odwiedzający mają możliwość przymierzenia zbroi, spróbowania swoich umiejętności w czasie historycznych warsztatów oraz eksploracji średniowiecznego domu i obozu rycerskiego. W Wehikule Czasu uczestnicy stają się aktywnymi uczestnikami tej fascynującej podróży przez historię, odkrywając tajemnice i zwyczaje dawnych czasów w sposób interaktywny i angażujący.

Żarki - co warto tutaj zobaczyć?

Żarki - miasto pełne historii

Historia Żarek sięga najprawdopodobniej XII wieku, kiedy to osada powstała przy ważnym szlaku handlowym prowadzącym z Małopolski na Śląsk. Miejscowość zyskała na znaczeniu w XIV wieku, co potwierdzają źródła pisane, które wspominają o kościele w nowo powstałej osadzie. Lokacja miasta prawdopodobnie miała miejsce za sprawą Władysława II Opolczyka w 1370 roku. W kolejnych wiekach Żarki rozwijały się jako ośrodek handlowo-przemysłowy, zyskując liczne przywileje, m.in. na organizację jarmarków i targów. Mimo kilku turbulentnych okresów, miasto z czasem umocniło swoją pozycję, rozwijając przemysł i rzemiosło. W XIX wieku nastąpił okres uprzemysłowienia, dzięki inwestycjom Piotra Antoniego Steinkellera, który wybudował liczne zakłady przemysłowe, w tym fabrykę likierów i zakład budowy maszyn. Niestety, po połowie XIX wieku miasto zaczęło podupadać z powodu trudności finansowych i pominięcia przez trasę kolei warszawsko-wiedeńskiej. W 1870 roku utraciło prawa miejskie na skutek działań wojennych związanych z powstaniami. Po II wojnie światowej Żarki ponownie zaczęły się rozwijać, chociaż dotknęły je zniszczenia wojenne. Dziś miasto stopniowo odzyskuje swoją dawna świetność, będąc ważnym ośrodkiem w powiecie myszkowskim.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera