To będzie prawdziwa rewolucja w rozliczaniu się z fiskusem dla milionów Polaków Większość z nas będzie mogła nie przejmować się terminami złożenia rocznego zeznania podatkowego, bo wszystko zrobi za nas sama administracja skarbowa.

Zeznanie podatkowe za 2018 rok przygotuje za podatników skarbówka bez potrzeby składania jakiegokolwiek wniosku. Między 15 lutego a 30 kwietnia każda osoba będzie mogła zapoznać się ze swoim PIT-em na portalu podatkowym, zaktualizować swój numer rachunku osobistego i złożyć zeznanie przez Internet. Jeśli podatnik zdecyduje się na elektroniczną formę złożenia PIT, to zwrot pieniędzy otrzyma do 45 dni.

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów wprowadzenie nowego rozwiązania oznacza, że blisko 25 procent podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć PIT za rok ubiegły. Kolejne 25 procent podatników, czyli osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i nie korzystające z żadnych ulg i odliczeń - będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć.

Równocześnie – w każdym przypadku – podatnik będzie mógł sprawdzić swój e-PIT, zmienić go, uzupełnić o ulgi, darowizny, czy wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, na rzecz której chce przekazać 1 procent podatku należnego.

Najbardziej z nowego systemu rozliczeń powinni być zadowoleni ci, którzy co roku przeżywali katusze związane z wypełnianiem zeznań, albo poszukiwaniem biur rachunkowych, które odpłatnie wypełnią za nich PIT. Nowy system jest tak skonstruowany, że dla większości zwykłych śmiertelników przegapienie terminu składania rocznego zeznania podatkowego za rok ubiegły nie wiążą się z żadnymi konsekwencje. Po prostu ważne i obowiązujące będzie zeznanie wypełnione już przez administrację skarbową.

- Jeśli ktoś nie potwierdzi do 30 kwietnia zeznania, albo nie złoży sam to będzie miał zaakceptowane te zeznanie, które my przygotowaliśmy - mówi Aneta Kargulewicz z II Urzędu Skarbowego w Radomiu. Co ważne. Administracja skarbowa wypełnia aktualne zeznanie na podstawie zeznania ubiegłorocznego. Jeśli ktoś w ubiegłym roku rozliczał się z żoną to zeznanie tegoroczne będzie teraz również z małżonkiem. Trzeba jednak zaznaczyć, że skarbówka przygotowuje zeznanie podatkowe dla osób, które rozliczają się z dochodów ze stosunku pracy, albo z kapitałów pieniężnych, czyli administracja skarbowa rozlicza w tym roku zeznania PIT37 oraz PIT 38.

W przyszłości ułatwienie ma dotyczyć też osób, które rozliczają się na formularzu Pit 36 i Pit 36L. Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanej nowej formy rozliczenia, będą mogli nadal składać do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe w formie papierowej albo elektronicznej.
Nowator w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Finał WOŚP 2019 w Radomiu. Pomaganie z Orkiestrą znów było dziecinnie proste