MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy będą musieli znać język migowy

Marzena SMORĘDA [email protected]
Nowe obowiązki będą dotyczyć około trzech tysięcy publicznych instytucji.
Nowe obowiązki będą dotyczyć około trzech tysięcy publicznych instytucji.
Jeśli przygotowywana ustawa zyska społeczną akceptację, już wkrótce każdy urząd będzie musiał korzystać z usług tłumacza języka migowego lub zatrudniać pracowników, którzy się nim posługują. To dobra wiadomość dla stu tysięcy niesłyszących Polaków, którzy dzięki temu zyskaja lepszy dostęp do usług urzędów administracji publicznej i świadczeń zdrowotnych.

Rządowy projekt założeń do ustawy o języku migowym tra-fił do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Przewiduje on, że osoby niesłyszace za pomocą SMS-a będą mogły zgłosić swoją wizytę i zapotrzebowanie na usługi tłumacza języka migowego na trzy dni przed datą wizyty w urzędzie. Urząd będzie musiał na umówiony dzień takiego tłumacza im zapewnić.

 

Obowiązek zapewnienia niesłyszącym tłumacza języka migowego będą miały wszystkie urzędy miast i gmin, starostwa powiatowe oraz zakłady służby zdrowia. Będzie on też spoczywał na kancelariach Sejmu, Senatu, premiera i prezydenta oraz ministerstwach.

J

ak wyliczył resort pracy, nowe obowiązki będą dotyczyć około trzech tysięcy publicznych instytucji. Będą one mogły zatrudnić osoby, które znają język migowy na stałe lub przeszkolić swoich pracowników. Za znajomość języka i dyspozycyjność przysługiwałby im dodatek do wynagrodzenia w wysokości około 140 złotych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia