Uwaga na te antybiotyki. Mogą wywoływać poważne działania niepożądane. Dlatego znikają z polskiego rynku leków

Monika Piorun
Monika Piorun
Europejska Agencja Leków (EMA) w porozumieniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ustaliła, że na rynku nie będą już dostępne produkty lecznicze zawierające: cynoksacynę, flumechinę, kwas nalidyksowy i kwas pipemidowy. Ich zażywanie może wywołać długotrwałe działania niepożądane.
Europejska Agencja Leków (EMA) w porozumieniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ustaliła, że na rynku nie będą już dostępne produkty lecznicze zawierające: cynoksacynę, flumechinę, kwas nalidyksowy i kwas pipemidowy. Ich zażywanie może wywołać długotrwałe działania niepożądane. MJ_Prototype/GettyImages
Uwaga na antybiotyki z grupy fluorochinolonów i chinolonów (ogólnoustrojowo i w postaci wziewnej). Wśród działań niepożądanych, jakie mogą wystąpić po ich stosowaniu, znajdują się m.in.: zaburzenia sprawności oraz długotrwałe i nieodwracalne działania niepożądane takie jak zapalenia ścięgien, bóle mięśni i stawów, zaburzenia chodu, a nawet wzroku i słuch. Po przeglądzie Europejskiej Agencji Leków (EMA) Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ogłosił, że z polskiego rynku zostaną usunięte leki zawierające cynoksacynę, flumechinę, kwas nalidyksowy i kwas pipemidowy.

Które antybiotyki mogą wywołać działania niepożądane?

Ze względu na to, że po zastosowaniu antybiotyków chinolonowych i fluorochinolowych zgłaszano przypadki skutków ubocznych zaburzających sprawność i wpływających na funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego i nerwowego, Europejska Agencja Leków (EMA) dokonała przeglądu tych leków pod kątem oceny potencjalnego ryzyka i korzyści z ich stosowania na terenie Unii Europejskiej.

W porozumieniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wycofano z rynku produkty lecznicze zawierające:

  • cynoksacynę,
  • flumechinę,
  • kwas nalidyksowy,
  • kwas pipemidowy.

W związku z tym wszystkim pracownikom służby zdrowia zaleca się, by NIE przepisywali pacjentom leków zawierających chinolony lub fluorochinolony[/b]:

  • w celu leczenia zapalenia gardła, migdałków i ostrego zapalenia oskrzeli,
  • niebakteryjnego (przewlekłego) zapalenia gruczołu krokowego,
  • łagodnych lub umiarkowanych zakażeń,
  • a także chorym, u których wcześniej doszło do wystąpienia ciężkich działań niepożądanych po zastosowaniu antybiotyku chinolonowego lub fluorochinolowego.

Kto nie powinien stosować antybiotyków chinolonowych i fluorochinolonowych?

Szczególną ostrożność przy polecaniu tych leków powinno się zachować w przypadku:

  • osób w podeszłym wieku,
  • pacjentów z zaburzeniami czynności nerek,
  • pacjentów po przeszczepach narządów (stosujących kortykosteroidy) – ze względu na zwiększone ryzyko zapalenia ścięgna lub zerwania ścięgna (zaleca się unikanie jednoczesnego przyjmowania kortykosteroidów i antybiotyków fluorochinolowych).

Jakie działania niepożądane mogą wywołać antybiotyki chinolonowe i fluorochinolonowe?

Przerwanie leczenia zalecane jest wszystkim pacjentom, u których po zastosowaniu antybiotyków z grupy fluorochinolonów i chinolonów doszło m.in. do:

  • zapalenia lub zerwania ścięgna,
  • bólu i osłabienia mięśni,
  • bólu i obrzęku stawów,
  • problemów z poruszaniem się,
  • neuropatii obwodowej,
  • objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego (bezsenności, depresji, silnego przemęczenia, zaburzeń pamięci, problemów ze wzrokiem, zaburzeń słuchu i zmysłu węchu lub smaku).

Antybiotyki – kiedy pomagają, a kiedy szkodzą?

Do tej pory zgłoszono zaledwie kilka przypadków działań niepożądanych po zastosowaniu antybiotyków chinolonowych i fluorochinolonowych, ale istnieje ryzyko, że dane mogą być niedoszacowane.

Wszelkie skutki uboczne wywołane zażyciem tych leków należy zgłosić do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Antybiotyki zwalczają zakażenia bakteryjne. Nie zadziałają na przeziębienie czy grypę, ponieważ te choroby powodują wirusy.

Czym nie można popijać antybiotyku? Ten sok i alkohol są zab...

źródło: uprl.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia