W 2021 roku nowe mieszkania podrożeją. Deweloperzy przerzucą na kupujących nowy podatek i wzrost płacy minimalnej

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zdecydowana większość deweloperów prowadzi działalność w formie spółki komandytowej, a zmiany w przepisach podatkowych spowodowały, że od 2021 r. spółka komandytowa dodatkowo zapłaci podatek CIT. Realnie może to spowodować obciążenie podatkowe dwukrotnie wyższe od dotychczasowego więc deweloperzy doliczą nowy podatek do ceny nowych mieszkań.
Zdecydowana większość deweloperów prowadzi działalność w formie spółki komandytowej, a zmiany w przepisach podatkowych spowodowały, że od 2021 r. spółka komandytowa dodatkowo zapłaci podatek CIT. Realnie może to spowodować obciążenie podatkowe dwukrotnie wyższe od dotychczasowego więc deweloperzy doliczą nowy podatek do ceny nowych mieszkań. Andrzej Banaś / Polska Press
Udostępnij:
Miało być zahamowanie wzrostu cen mieszkań na rynku pierwotnym, ale zmiany w przepisach podatkowych mogą pokrzyżować plany osób wstrzymujących się z kupnem własnego M. – Większość firm deweloperskich to spółki komandytowe, które od przyszłego roku będą musiały dodatkowo zapłacić CIT. Ten koszt pokrycie może znaleźć w kieszeni kupujących mieszkania.

Od 1 stycznia 2021 roku w życie wchodzi szereg istotnych zmian w podatkach dochodowych. Szczególnie te dotyczące CIT mogą mieć wpływ na sytuację deweloperów, a co za tym idzie na cenę nowych mieszkań.
– Przyszły rok rozpocznie się dla istotnej części branży deweloperskiej od obciążenia zysku dodatkowymi podatkami. Zdecydowana większość deweloperów prowadzi działalność w formie spółki komandytowej, a zmiany w przepisach podatkowych spowodowały, że od 2021 r. spółka komandytowa dodatkowo zapłaci podatek CIT – tłumaczy mecenas Adam Świecki z Kancelarii Adwokackiej Świecki specjalizującej się w obsłudze firm deweloperskich.
– Realnie może to spowodować obciążenie podatkowe dwukrotnie wyższe od dotychczasowego – wyjaśnia i dodaje, że aktualnie podatek od dochodów wspólników to najczęściej 19% PIT, od 2021 r. dodatkowo spółka komandytowa zapłaci jeszcze 19% CIT lub 9% CIT – w przypadku małych podatników.

Inwestycje mieszkaniowe w toku lub w planach

Ma to znaczenie w przypadku inwestycji jeszcze niesfinalizowanych, a także rozpoczynających się lub planowanych. Z pewnością dodatkowe obciążenie podatkowe dewelopera znajdzie swoje odzwierciedlenie w biznesplanie. Można się zatem spodziewać korekt cenników mieszkaniowych i podniesienie ceny za m2.

– Wzrostu cen nie muszą się obawiać osoby, które jeszcze nie nabyły mieszkania, ale mają już zawartą umowę deweloperską. Wprowadzenie podatku CIT nie jest podstawą dla dewelopera do zmian umowy deweloperskiej lub odstąpienia od niej – uspokaja ekspert. – Wszelkie praktyki polegające na próbie zmiany ustalonej w umowie deweloperskiej ceny mieszkania z uwagi na wprowadzenie podatku CIT będą bezprawne – podkreśla.

Koszty przez wynagrodzenie minimalne

Na ceny mieszkań na rynku pierwotnym w przyszłym roku wpływ może mieć też wzrost wynagrodzenia minimalnego za pracę, które od stycznia 2021 roku wynosić będzie 2 800 złotych. Oznacza to wzrost o 200 zł w stosunku do najniższego wynagrodzenia obowiązującego w 2020 r. Ta zmiana niewątpliwie podniesie koszty realizacji budowy. Pracownicy budowlani niskowykwalifikowani najczęściej zatrudnieni są z wynagrodzeniem równym płacy minimalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Materiał oryginalny: W 2021 roku nowe mieszkania podrożeją. Deweloperzy przerzucą na kupujących nowy podatek i wzrost płacy minimalnej - Strefa Biznesu

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wilk

Stać Was? Kupujta! Bank da wam kredyt - kupujta!!!!!

Ja zaczynałem, jako rodzina w 79 roku, od zakładowego, jednopokojowego pokoju w w 3-pokojowymmieszkaniu hotelu zakładu. Mieszkaliśmy wtedy tam w 3 rodziny. I to był długi czas. Teraz, już czasie dobrobytu, Każdemu według potrzeb!!!!!!! A może jedna z tatusiem i mamusią?????????

m
madziar

Tak, ci którzy myśleli że nowe mieszkania będą tanieć trochę się przeliczyli, wszystko idzie w górę, materiały budowlane też więc niby jakim cudem miało by być taniej? Kupiłem mieszkanie od dewelopera atal niedawno i nie będę czekał w nieskończoność na spadek cen

G
Gość
19 stycznia, 8:36, Gość:

Moim zdaniem z całej tej branży najlepsza jest wróżka Agnieszka, ma wiele pozytywnych opinii, wróży od kilaka nastu lat, można zakupić wróżbę przez Internet tu: wrozkaagnieszka.pl

odpowiada szybko (w ciągu 2 godzin) i treściwie, ja mam prawie 42at i zawsze korzystam z jej usług i nigdy sie nie zawiodłam

Bzdury. Spam i kryptoreklama.

G
Gość

Tera zabioro wiencej nisz dawali

Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie