W Bielinach powstała tłocznia soków

Lidia CICHOCKA [email protected]
Edyta i Przemysław Kotowie z Bielin otworzyli pierwszą w powiecie kieleckim tłocznię soków.
Edyta i Przemysław Kotowie z Bielin otworzyli pierwszą w powiecie kieleckim tłocznię soków. Łukasz Zarzycki
Edyta i Przemysław Kotowie z Bielin odbierają gratulacje za kreatywność i odwagę. Właśnie otworzyli linię do tłoczenia soków. To pierwsza taka firma w powiecie kieleckim.

Tłocznia powstała w centrum Bielin. Kotowie długi czas sprzedawali owoce z własnego sadu, potem wozili je by uzyskać sok a teraz sami tłoczą soki, sprzedają je a także proponują wyciskanie soku innym.
W środę uroczyście przecinali wstęgę w drzwiach prowadzących na halę produkcyjna tłoczni i tłumaczyli gościom jak z jabłek powstaje sok: wypłukane owoce są rozdrabnianie, jabłkowa pulpa jest wyciskana a sok trafia do pasteryzacji. Po podgrzaniu do 80 stopni Celsjusza jest ciśnieniowo wtłaczany do specjalnych worków z folii spożywczej, z których usuwane jest powietrze. Naturalny sok zachowuje świeżość przez pól roku. Po otwarciu można go przechowywać przez dwa tygodnie.

Od miesiąca  Kotowie testują urządzenia, próbują mieszać soki na przykład jabłko z marchewką lub z truskawką. Wszystkie są bardzo smaczne. – Coraz więcej osób zgłasza się by wytłoczyć sok z ich warzyw i owoców, przywożą jabłka, ale także aronie a ktoś zapowiedział się nawet z dynia i jarmużem – opowiada Przemysław Kot. –To będzie także dla nas ciekawe doświadczenie.

- Ilości przywożonych owoców są bardzo różne, od kilku skrzynek po 2 tony – dopowiada Edyta Kot. Przyjeżdżają mieszkańcy okolic Staszowa, z Leszczyn, z samych Bielin jest niewielu chętnych.
Tłocznia w Bielinach jest pierwszą w powiecie kieleckim, jak podkreślano na otwarciu ma ona ogromne znaczenie zwłaszcza teraz, przy tak dużej nadprodukcji owoców i kłopotach ze zbytem. - W rolnictwie  trzeba szukać alternatywy dla tradycyjnej produkcji a wasza inwestycja taką jest. Gratuluję  kreatywności i odwagi – mówił wójt gminy Sławomir Kopacz.

W tłoczni w Bielinach można uzyskać 500 litrów soku w ciągu godziny. – Te soki są bardzo zdrowe, bez dodatków jakichkolwiek konserwantów, mają za to bardzo dużo wartości odżywczych, są słodkie mimo, że nie dodaje się do nich cukru – zachęca do picia soków Edyta Kot i dodaje: - Litr soku z własnych owoców kosztuje 2 złote, to naprawdę się opłaca..
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bilin
Się pisać uczyć cza hahahahahaha
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie