Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W budżecie miasta Kielce na każdy rok co najmniej pięć milionów złotych na tworzenie terenów inwestycyjnych. Rezolucja radnych PiS

Paweł Więcek
Paweł Więcek
W budżecie miasta Kielce na każdy rok co najmniej pięć milionów złotych na tworzenie terenów inwestycyjnych? Tak zakłada rezolucja zaprezentowana w poniedziałek przez radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Kielce Dariusza Kisiela (Porozumienie) oraz Marcina Stępniewskiego.

O szczegółach adresowanej do prezydenta Bogdana Wenty rezolucji "w sprawie zabezpieczania środków na pozyskiwanie i realizację uzbrajania terenów inwestycyjnych w mieście Kielce" radni Dariusz Kisiel (Porozumienie) oraz Marcin Stępniewski opowiadali przed gmachem Urzędu Miasta na Rynku.

Co zakłada koncepcja radnych Zjednoczonej Prawicy?

  • Wzywa Prezydenta Miasta Kielce do corocznego zabezpieczania w projekcie budżetu miasta Kielce na każdy kolejny rok, środków na działania związane z nabywaniem i realizacją uzbrajania terenów inwestycyjnych w mieście Kielce.
  • Środki, o których mowa, winny być przeznaczane na nabywanie na rzecz miasta Kielce nieruchomości osób fizycznych lub prawnych, tworząc zwarte kompleksy terenów możliwych do zainwestowania oraz na uzbrajanie terenów inwestycyjnych ujętych w obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego miasta Kielce. Pod pojęciem zainwestowania oraz uzbrajania terenów inwestycyjnych należy rozumieć umożliwienie prowadzenia na w/w terenach działalności produkcyjnej, przemysłowej, magazynowej i biurowej.
  • Działania, o których mowa, winny prowadzić w szczególności do nabywania i scalania nieruchomości gruntowych, budowy dróg publicznych i wewnętrznych oraz powstania sieci podziemnej, naziemnej i nadziemnej infrastruktury technicznej.
  • Wysokość środków, o których mowa, powinna być ustalana każdorazowo na dany rok budżetowy na poziomie 3 procent kwoty wydatków na inwestycje ogółem, osiągniętej na koniec poprzedniego roku budżetowego miasta Kielce. Wysokość środków, o których mowa w pkt 1 na dany rok budżetowy nie powinna być jednak mniejsza niż 5 milionów złotych.
  • Zabezpieczane środki powinny być każdorazowo zwiększane o 10 procent kwoty planowanej do uzyskania w danym roku budżetowym ze sprzedaży gminnych nieruchomości gruntowych.
  • Zabezpieczane środki powinny być każdorazowo zwiększane o 5 procent kwoty planowanej do uzyskania w danym roku budżetowym jako dochód z podatku od nieruchomości miasta Kielce.
  • W przypadku niewykonania w danym roku budżetowym w całości lub w części środków zabezpieczonych na w/w cele, należy odpowiednio zwiększyć o niezrealizowaną kwotę wysokość wydatków przewidzianych na te cele w kolejnym roku budżetowym.
  • Po raz pierwszy środki, o których mowa wyżej, należy zabezpieczyć w projekcie budżetu na rok 2021.

Jak mówił Dariusz Kisiel (Porozumienie), obecnie na zakup i uzbrajanie terenów pod inwestycje miasto Kielce wydaje zbyt mało pieniędzy. Dodał, że w budżecie na 2020 rok kwota ta wynosi 200 tysięcy złotych.

- To skala dramatycznie mała. Dlatego proponujemy wypracowanie mechanizmu i szczegółowe rozwiązania, które znajdują się w rezolucji. To jest rewolucja w podejściu miasta do inwestowania w tereny inwestycyjne - podkreślił Dariusz Kisiel (Porozumienie).

- To apel do prezydenta, wskazanie kierunków działań. Oczekujemy, że te działania będą realizowane. Miasto nie dysponuje scalonymi terenami, dlatego potrzebujemy tego jak oddechu. Te trzy procent to niewiele, ale przez najbliższe lata pozwoli stworzyć tereny inwestycyjne, co przyczyni się do rozwoju Kielce - powiedział Marcin Stępniewski.

- Jeśli prezydent nie zabezpieczy środków, złożymy poprawkę do budżetu na kwotę trzech procent. Nie możemy kolejny rok zwlekać z inwestycjami - dodał Marcin Stępniewski.

- Z przeprowadzonej przez miasto analizy kosztów wykupów terenów inwestycyjnych, scalania i uzbrajania działek w celu pozyskania inwestorów wynika, że szacunkowy koszt uzbrojenia jednego hektara nieruchomości na terenie miasta Kielce może oscylować w granicach 2 milionów złotych. Zakładając, że dla odwrócenia negatywnego zjawiska depopulacji miasto Kielce będzie potrzebować przyciągnięcia dużych inwestorów, dla których obsługi potrzeba terenów inwestycyjnych o powierzchni około pięciu hektarów i większych, proponowane w rezolucji coroczne przeznaczanie 3 procent kwoty wydatków inwestycji ogółem zapewni minimalny poziom finansowania tego typu priorytetowych działań progospodarczych miasta przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu finansowania dla pozostałych inwestycji miasta - zaznaczył Dariusz Kisiel (Porozumienie).

Radni chcą, by projekt rezolucji został poddany pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miasta Kielce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W budżecie miasta Kielce na każdy rok co najmniej pięć milionów złotych na tworzenie terenów inwestycyjnych. Rezolucja radnych PiS - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia