W Kielcach otwarto honorowy konsulat Rumunii

Marzena SMORĘDA [email protected]
Honorowy Konsulat Rumunii uroczyście otwarli konsul honorowy Rumunii Michał Sołowow i ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rumunii - Radosław Sikorski i Teodor Baconschi.
Honorowy Konsulat Rumunii uroczyście otwarli konsul honorowy Rumunii Michał Sołowow i ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rumunii - Radosław Sikorski i Teodor Baconschi.
Udostępnij:
Wielkie wydarzenie dyplomatyczne i gospodarcze w Kielcach. Z udziałem ministra spraw zagranicznych otwarto honorowy konsulat Rumunii w Kielcach.

Przy doskonałym rumuńskim winie i przekąskach rozmawiano też o biznesie.

Klimat współpracy między Polską i Rumunią od kilku lat jest coraz lepszy. To także zasługa największego świętokrzyskiego przedsiębiorcy Michała Sołowowa, którego firmy Cersanit, Barlinek i Echo Investment, prowadząc interesy w Rumunii, powiększają obroty handlowe między oboma krajami. Tytuł Honorowego Konsula i otwarta wczoraj placówka konsularna Rumunii w Kielcach to jeszcze jedna płaszczyzna do lepszej współpracy gospodarczej.

 

Honorowy Konsulat Rumunii mieści się w głównej siedzibie firm Michała Sołowowa przy alei Solidarności 36 w Kielcach. Na jego otwarciu Michał Sołowow witał wczoraj ministrów spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Radosława Sikorskiego i Rumunii - Teodora Baconschi, a także parlamentarzystów z województw podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego oraz przedstawicieli lokalnych władz.

 

Partnerstwo w dyplomacji i biznesie

 

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych ma dla Polski i Rumunii poważne znaczenie, bo stwarza klimat sprzyjający współpracy i pomocy w realizacji inwestycji w obu krajach.

 

- Dzisiejsze spotkanie to wydarzenie partnerstwa strategicznego w wymiarze ekonomicznym – mówił minister Rumunii, podkreślając rolę, jaką Michał Sołowow odgrywa w biznesie polskim i rumuńskim. Minister Radosław Sikorski podkreślił historyczne tradycje współpracy dyplomatycznej Polski i Rumunii, a także współdziałanie obu krajów w Unii Europejskiej, a także Afganistanie. Michał Sołowow zaznaczył, że obraz Rumunii, jaki znamy choćby sprzed 20 lat, jest teraz zupełnie inny. – Rumuni to wykształceni ludzie, a Rumunia to kraj z przyjaznym klimatem do inwestowania, przyjaznym prawem dla przedsiębiorców i przyjaznymi władzami - mówił.

 

Dlaczego Kielce?

 

Skąd takie wyróżnienie dla Michała Sołowowa i Kielc? - Rosną obroty handlowe między naszymi krajami, to nic dziwnego, że konsulem zostaje lider polskiego biznesu Michał Sołowow – tłumaczył przyznanie zaszczytnego tytułu i utworzenie placówki dyplomatycznej w Kielcach rumuński minister spraw zagranicznych.

 

Kielecka placówka dyplomatyczna Rumunii jest czwartą w naszym kraju. Będzie służyła obywatelom Rumunii, którzy znaleźli się w naszym kraju pomocą, ale ponieważ jest to placówka honorowa, wszystkie sprawy będą przekazywane do Ambasady Rumunii, zarówno te dotyczące Rumunów, jak i Polaków. Konsul Michał Sołowow, nie zna wprawdzie rumuńskiego i nie planuje nauki tego języka, ale biegle włada angielskim i włoskim i w takich językach albo przy pomocy tłumacza będzie porozumiewał się z obcokrajowcami.

 

Na raucie, który odbył się w Office Parku po oficjalnych uroczystościach, podano do degustacji między innymi wyborne rumuńskie wina, które goście przywieźli specjalnie na tę uroczystość.

Na trzy regiony

Zgodnie z postanowieniami Konwencji Wiedeńskiej z 24 kwietnia 1963 roku o stosunkach konsularnych Michał Sołowow pełni funkcję Honorowego Konsula Generalnego Rumunii w Kielcach od czerwca bieżącego roku, mając jako okręg konsularny województwa: świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie. Nie bez przyczyny tę prestiżową funkcję zaproponowano właśnie Michałowi Sołowowowi, którego firmy Echo Investment, Cersanit, Barlinek są poważnymi inwestorami w Rumunii. Dwie pierwsze firmy mają tam między innymi fabryki ceramiki sanitarnej i płytek ceramicznych, trzecia buduje galerię handlową w 300-tysięcznym mieście Braszov.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie