Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach otwarto honorowy konsulat Rumunii

Marzena SMORĘDA [email protected]
Honorowy Konsulat Rumunii uroczyście otwarli konsul honorowy Rumunii Michał Sołowow i ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rumunii - Radosław Sikorski i Teodor Baconschi.
Honorowy Konsulat Rumunii uroczyście otwarli konsul honorowy Rumunii Michał Sołowow i ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rumunii - Radosław Sikorski i Teodor Baconschi.
Wielkie wydarzenie dyplomatyczne i gospodarcze w Kielcach. Z udziałem ministra spraw zagranicznych otwarto honorowy konsulat Rumunii w Kielcach.

Przy doskonałym rumuńskim winie i przekąskach rozmawiano też o biznesie.

Klimat współpracy między Polską i Rumunią od kilku lat jest coraz lepszy. To także zasługa największego świętokrzyskiego przedsiębiorcy Michała Sołowowa, którego firmy Cersanit, Barlinek i Echo Investment, prowadząc interesy w Rumunii, powiększają obroty handlowe między oboma krajami. Tytuł Honorowego Konsula i otwarta wczoraj placówka konsularna Rumunii w Kielcach to jeszcze jedna płaszczyzna do lepszej współpracy gospodarczej.

 

Honorowy Konsulat Rumunii mieści się w głównej siedzibie firm Michała Sołowowa przy alei Solidarności 36 w Kielcach. Na jego otwarciu Michał Sołowow witał wczoraj ministrów spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Radosława Sikorskiego i Rumunii - Teodora Baconschi, a także parlamentarzystów z województw podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego oraz przedstawicieli lokalnych władz.

 

Partnerstwo w dyplomacji i biznesie

 

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych ma dla Polski i Rumunii poważne znaczenie, bo stwarza klimat sprzyjający współpracy i pomocy w realizacji inwestycji w obu krajach.

 

- Dzisiejsze spotkanie to wydarzenie partnerstwa strategicznego w wymiarze ekonomicznym – mówił minister Rumunii, podkreślając rolę, jaką Michał Sołowow odgrywa w biznesie polskim i rumuńskim. Minister Radosław Sikorski podkreślił historyczne tradycje współpracy dyplomatycznej Polski i Rumunii, a także współdziałanie obu krajów w Unii Europejskiej, a także Afganistanie. Michał Sołowow zaznaczył, że obraz Rumunii, jaki znamy choćby sprzed 20 lat, jest teraz zupełnie inny. – Rumuni to wykształceni ludzie, a Rumunia to kraj z przyjaznym klimatem do inwestowania, przyjaznym prawem dla przedsiębiorców i przyjaznymi władzami - mówił.

 

Dlaczego Kielce?

 

Skąd takie wyróżnienie dla Michała Sołowowa i Kielc? - Rosną obroty handlowe między naszymi krajami, to nic dziwnego, że konsulem zostaje lider polskiego biznesu Michał Sołowow – tłumaczył przyznanie zaszczytnego tytułu i utworzenie placówki dyplomatycznej w Kielcach rumuński minister spraw zagranicznych.

 

Kielecka placówka dyplomatyczna Rumunii jest czwartą w naszym kraju. Będzie służyła obywatelom Rumunii, którzy znaleźli się w naszym kraju pomocą, ale ponieważ jest to placówka honorowa, wszystkie sprawy będą przekazywane do Ambasady Rumunii, zarówno te dotyczące Rumunów, jak i Polaków. Konsul Michał Sołowow, nie zna wprawdzie rumuńskiego i nie planuje nauki tego języka, ale biegle włada angielskim i włoskim i w takich językach albo przy pomocy tłumacza będzie porozumiewał się z obcokrajowcami.

 

Na raucie, który odbył się w Office Parku po oficjalnych uroczystościach, podano do degustacji między innymi wyborne rumuńskie wina, które goście przywieźli specjalnie na tę uroczystość.

Na trzy regiony

Zgodnie z postanowieniami Konwencji Wiedeńskiej z 24 kwietnia 1963 roku o stosunkach konsularnych Michał Sołowow pełni funkcję Honorowego Konsula Generalnego Rumunii w Kielcach od czerwca bieżącego roku, mając jako okręg konsularny województwa: świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie. Nie bez przyczyny tę prestiżową funkcję zaproponowano właśnie Michałowi Sołowowowi, którego firmy Echo Investment, Cersanit, Barlinek są poważnymi inwestorami w Rumunii. Dwie pierwsze firmy mają tam między innymi fabryki ceramiki sanitarnej i płytek ceramicznych, trzecia buduje galerię handlową w 300-tysięcznym mieście Braszov.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia