MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach wręczono nagrody za innowacje NOVATOR 2021. Zobacz kto dostał. Mamy zdjęcia z gali

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Wideo
od 16 lat
Firmy 3dArtech i Inwex z Kielc oraz spółka BUDAR z Królewca Poprzecznego - w kategorii innowacyjna inwestycja, Politechnika Świętokrzyska i BUDAR - w kategorii współpraca nauka – przemysł, Digital Engineering Solutions z Kielc - liderem innowacyjności, przedsiębiorca Jacek Brzozowski z Kielc – animatorem gospodarki, Laura Frydel z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – młody Novator – oto laureaci Konkursu Novator 2021, których poznaliśmy podczas gali w czwartek, 2 czerwca, w restauracji Winnica w Kielcach. Zobaczcie galerię zdjęć.

Nagrody za innowacje NOVATOR 2021 wręczone

Na najwyższą punktację od członków Kapituły mogły w tym roku liczyć firmy z potwierdzeniem innowacyjności w postaci patentu lub zgłoszenia patentowego. Z opracowaną przez spółkę 3dArtech technologią druku paneli elewacyjnych związanych jest aż sześć zgłoszeń. Opatentowane przez Inwex w Polsce i w Europie nowe związki krzemu znajdą zastosowanie w leczeniu chorób skóry, ran, odleżyn, w zwalczaniu infekcji. Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej i specjaliści z Budaru opracowali nowy rodzaj spoiwa drogowego do technologii recyklingu głębokiego na zimno – zgłosili trzy wnioski o patenty.

Zobacz galerię zdjęć z gali

Od początku celem Konkursu NOVATOR, zainicjowanego przez Staropolską Izbę Przemysłowo-Handlową w 2007 roku, jest propagowanie innowacyjności. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny, a laureaci otrzymują nagrody honorowe: statuetki i dyplomy. Warto przypomnieć, że Novator jest najstarszym w Polsce regionalnym konkursem poświęconym innowacjom w przemyśle.

Wśród tegorocznych laureatów są przedsiębiorstwa z regionu, które w minionym roku zrealizowały nowatorskie projekty inwestycyjne w produkcji i usługach. Nagrodzony został przykład współpracy nauki z przemysłem. W dziedzinie „Lider innowacyjności” Kapituła doceniła dorobek na polu wdrażania innowacji, a w dziedzinie „Animator gospodarki” – osiągnięcia w tworzeniu warunków dla rozwoju gospodarczego. Tytuł „Młody Novator” otrzymał liczący mniej niż 30 lat autor najciekawszego rozwiązania technicznego.

Wręczenie Novatorów odbyło się tym razem w kieleckiej restauracji „Winnica”.

– W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą zarząd Izby podjął decyzję, aby uroczystość wręczenia nagród odbyła się w tym roku w skromniejszej formie. Zaoszczędzone pieniądze – 10 tysięcy złotych – zostaną przekazane na wsparcie dla Ukrainy za pośrednictwem specjalnego konta w Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Cezary Tkaczyk.

Patronat nad konkursem sprawują: Prezes Urzędu Patentowego RP, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Od początku sponsorem konkursu są Bank Gospodarstwa Krajowego i Ośrodek Enterprise Europe Network przy SIPH. W tym roku wsparcia finansowego udzielili także Wojewoda Świętokrzyski i Świętokrzyska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

NOVATOR 2021 - laureaci

Innowacyjna inwestycja
[lista]

  • 3dArtech Sp. z o.o. Kielce. Projekt: Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii druku 3d do wykonywania przestrzennych struktur ognioodpornych, akustycznych oraz estetycznych. Spółka 3dArtech opracowała technologię druku 3d, w której powstają panele elewacyjne o znakomitych walorach dekoracyjnych i akustycznych. O innowacyjności projektu świadczy 6 zgłoszeń patentowych.
  • Budownictwo Drogowe BUDAR Sp. z o.o. Królewiec Poprzeczny. Projekt: Innowacyjny sposób przebudowy zniszczonej nawierzchni drogowej oraz nawierzchnia drogowa wykonana według tego sposobu, z zastosowaniem dedykowanego środka wiążącego. Nowe spoiwo firmy BUDAR pozwala na przebudowę zniszczonej konstrukcji nawierzchni drogowej przy zastosowaniu recyklingu materiałów. Uzyskuje się trwałą i nośną podbudowę drogową bez konieczności zakupu nowych materiałów.
  • Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa INWEX Sp. z o.o. Kielce. Projekt: Kompleksowe związki krzemu organicznego, sposób otrzymywania kompleksowych związków krzemu organicznego oraz zastosowanie kompleksowych związków krzemu organicznego. Nowe związki krzemu organicznego znajdą zastosowanie w leczeniu wielu groźnych chorób. Wynalazek Inweksu otrzymał już patent polski oraz europejski, co daje możliwość sprzedaży licencji do wielu krajów.

Współpraca nauka – przemysł
Zespół naukowców Politechniki Świętokrzyskiej i Budownictwo Drogowe BUDAR Sp. z o.o. Królewiec Poprzeczny
Projekt: Innowacyjna technologia wykorzystująca optymalizację środka wiążącego przeznaczonego do recyklingu głębokiego na zimno konstrukcji nawierzchni drogowych zapewniająca jej trwałość eksploatacyjną. Efektem współpracy naukowców Politechniki Świętokrzyskiej i Budaru - firmy z powiatu koneckiego jest innowacyjne spoiwo drogowego do technologii recyklingu głębokiego na zimno. Z nową technologią związane są trzy zgłoszenia patentowe.

Lider innowacyjności
Digital Engineering Solutions Sp. z o.o. Kielce. Za znaczące osiągnięcia w dziedzinie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w przemyśle. DES opracowuje innowacyjne technologie do inspekcji konstrukcji budowlanych. Oprogramowanie to zastosowano między innymi do pomiarów najdłuższego w Europie mostu Great Belt w Danii.

Animator gospodarki
Jacek Brzozowski. Za wkład w ożywienie gospodarcze Kielc i regionu. Jego firma Apolloplast jest największym w Kielcach producentem stolarki budowlanej. Od kilku lat swoimi inwestycjami budowlanymi Jacek Brzozowski dynamicznie zmienia oblicze centrum Kielc. 

Młody Novator
Magister Laura Frydel , Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Projekt: Sposób wytwarzania adsorbentów haloizytowo-węglowych na bazie prekursora węglowego z celulozy do adsorpcji zanieczyszczeń organicznych z fazy ciekłej. Laureatka jest współautorką wynalazku, który stanowi alternatywę dla stosowanych w oczyszczalniach wód, lecz drogich, węgli aktywnych. To technologia otrzymywania na skalę przemysłową adsorbentów haloizytowo-węglowych, na bazie prekursora węgla z celulozy.

Zobacz galerię zdjęć z gali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kielcach wręczono nagrody za innowacje NOVATOR 2021. Zobacz kto dostał. Mamy zdjęcia z gali - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia