Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach z inicjatywy Głównego Urzędu Miar powołano do życia Klaster Metrologiczny. Zrzesza przedstawicieli nauki i biznesu z Polski

p
W środę, 6 kwietnia w Targach Kielce przedstawiciele świata nauki i przemysłu z całej Polski podpisali porozumienie o współpracy w ramach Klastra Metrologicznego. To był kluczowy element trwających Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej Control-Stom. Z inicjatywą powołania Klastra wystąpiły Główny Urząd Miar oraz Politechnika Świętokrzyska.

Idea powołania klastra metrologicznego wpisuje się w strategię rozwoju Głównego Urzędu Miar, który w Kielcach buduje Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny. Placówka będzie ważnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym wspierającym polskich przedsiębiorców i naukowców. Klaster Metrologiczny jest kolejnym elementem budującym silne więzi współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, instytucjami państwowymi oraz biznesem. W przyszłości będzie dostarczał najnowocześniejsze rozwiązania metrologiczne polskiemu przemysłowi.

- Przemysł funkcjonuje w warunkach gospodarki, która jest otwarta i zglobalizowana. Tworzy możliwości, ale zmusza do konkurencji. Świat globalny wspiera najlepszych. Integrujemy się po to, aby dołączyć do czołówki najlepszych w tych obszarach, w których metrologia odgrywa rolę – mówił profesor Jacek Semaniak, prezes GUM.

Działalność naukowa Klastra będzie skupiona wokół powstającego w Kielcach Kampusu Laboratoryjnego GUM. Wkrótce powstanie tam sześć nowoczesnych laboratoriów świadczących usługi dla polskiego przemysłu i instytucji naukowych. Kampus rozpocznie działalność badawczą na początku 2024 i będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie.

- Chcemy wrócić do tych doświadczeń, w których GUM pełnił funkcję wiodącej instytucji badawczo-rozwojowej w dziedzinie metrologii – podkreślił Jacek Semaniak. – Utworzenie klastra metrologicznego sprawi, że wszystko to co naukowe, to co metrologiczne będzie wprost przekładane na potrzeby polskiego przemysłu, aby był lepszy i konkurencyjny – dodał.

Klaster Metrologiczny będzie służył nie tylko integracji nauki i biznesu, ale także transferowi wiedzy i technologii pomiędzy poszczególnymi podmiotami. Ma także wspierać procesy komercjalizacji wyników prac badawczych i naukowych prowadzonych dla polskiego przemysłu.

- W tej chwili nie można sobie wyobrazić działalności naukowej i technicznej bez pomiarów, które muszą być coraz dokładniejsze. Zawiązanie Klastra będzie temu sprzyjać – wskazał profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, która jest konsorcjantem przy budowie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM.

Gratulacje inicjatorom powołania klastra przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który podkreślił, że "metrologia jest podstawą nowoczesnego przemysłu, nauki i innowacyjnych technologii".

Senator Krzysztof Słoń określił powołanie klastra metrologicznego jako "tchnięciem ducha" w inwestycję budowy Kampusu Laboratoryjnego GUM.

- Jeśli dziś udaje nam się jednoznacznie potwierdzić wolę współdziałania i utworzenia w Kielcach Klastra Metrologicznego, to oznacza to, że ktoś tworzący mapę ważnych miejsc, jeśli chodzi o techniki pomiarowe i metrologię, musi na niej bardzo mocno zaznaczyć Kielce – powiedział Krzysztof Słoń. – To daje nadzieję na stworzenie synergii pomiędzy tym, co dzieję się w laboratoriach GUM, a tym, co realizują ludzie zrzeszeni w ramach klastra – dodał senator.

- Kielce są miejscem wymiany nowych technologii, a elementem tego jest ten Klaster, który pomoże rozszerzać horyzonty wiedzy i otwierać nowe kierunki działania – podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

- Klaster łączy biznes, GUM i naukę. Bardzo ważne jest, aby nauka łączyła się z przemysłem, a zaplecze laboratoryjne powstające w Kielcach da taką możliwość – ocenił prezydent Kielc Bogdan Wenta, który również pogratulował inicjatorom, widząc w ich działaniu szansę na rozwój stolicy regionu świętokrzyskiego.

Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, będących gospodarzem wydarzenia, przypomniał, że Targi w ubiegłym roku podpisały umowę o współpracy z Głównym Urzędem Miar. Wyraził również opinię, że przyszłość polskiej metrologii jest optymistyczna.

- Świadczy o tym obecność państwa i tysięcy zwiedzających w tym miejscu. To pokazuje również, że takie spotkania są ważne i niezbędne – powiedział prezes Targów Kielce.

Porozumienie o współpracy w klastrze metrologicznym podpisało ponad 30 podmiotów, wśród nich firmy takie jak Formaster S.A., Mesko, Polska Grupa Zbrojeniowa, Lasertex oraz ważne ośrodki naukowe, między innymi Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pomysłodawcy klastra są otwarci na kolejne firmy i instytucje, które chciałyby podjąć współpracę.

od 12 lat
Wideo

Obława policyjna na Pomorzu. 43-latek poszukiwany jest za zabójstwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia