Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kieleckiej firmie Formaster Group powstaje ekologiczna elektrownia. Jej serce stanowi reaktor rozpadu suchej pary wodnej na tlen i wodór

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Sławomir Bursztein, właściciel Formaster Group.
Sławomir Bursztein, właściciel Formaster Group.
W kieleckiej firmie Formaster Group powstaje ekologiczna elektrownia, której serce stanowi reaktor rozpadu suchej pary wodnej na tlen i wodór. O pracach badawczych, mechanizmie funkcjonowania oraz możliwościach zastosowania w przemyśle tej innowacyjnej elektrowni opowiada Sławomir Bursztein, właściciel Formaster Group. 

Kilka miesięcy temu jedna z hal zlokalizowanych na terenie spółki Formaster Group na kieleckim Białogonie zamieniła się w laboratorium badawcze. Grupa inżynierów oraz techników pod kierunkiem właściciela firmy - Sławomira Burszteina prowadzi prace badawcze nad stworzeniem reaktora rozpadu suchej pary wodnej na tlen i wodór. Prototyp urządzenia, w którym zachodzi klasyczny proces fizyko-chemiczny, już pracuje. Pierwsze testy technologiczne wypadły pomyślnie. 
 
- Posiadamy urządzenie, w którym wytwarza się sucha para wodna. Poprzez system kanałów w metalu sucha para trafia na palący się materiał, na przykład brykietowane odpady komunalne czy nisko kaloryczne drewno. Podczas palenia, w bardzo wysokiej temperaturze około tysiąca stopni Celsjusza, zachodzi proces rozpadu suchej pary na tlen i wodór. W efekcie materiał przeznaczony na spalenie przechodzi w stan katalityczny: spala się wodór, a tlen podtrzymuje proces palenia. Dzięki temu ta sama ilość materiału opałowego pali się nie około 40 minut, ale ponad trzy godziny, a nawet do czterech godzin. Co to oznacza? Że dzięki tej samej ilości surowca do spalania możemy uzyskać znacznie więcej energii. Przeprowadziliśmy kilka prób i widzimy, że to świetnie zdaje egzamin – mówi Sławomir Bursztein.
 
Produkowana przez reaktor energia cieplna pozwoli uruchomić zespół silników termoakustycznych, które będą napędzać agregat prądotwórczy. - W ten sposób uzyskamy ekologiczną i tanią energię elektryczną. Moim zdaniem to przyszłość dla energetyki rozproszonej, prosumenckiej. Przedsiębiorstwa produkcyjne takie jak nasze mogłyby tworzyć takie przyzakładowe elektrownie o mocy od 0,5 do 5 megawatów, co zaspokoiłoby ich zapotrzebowanie na energię. Co ważne, nie będzie strat na przesyle energii, a na dodatek do jej produkcji wykorzystywany będzie lokalny surowiec: śmieci, słoma, zrębek, także sproszkowany węgiel – po zastosowaniu palnika plazmowego. To absolutnie ekologiczna elektrownia. Schładzane przed wyjściem do atmosfery spaliny będą obojętne dla środowiska – podkreśla Sławomir Bursztein. - Dla gospodarki znacznie korzystniejsza jest rozproszona energetyka. To tańszy i bezpieczniejszy sposób wytwarzania energii elektrycznej - dodaje.
 
Właściciel Formaster Group dodaje, że elektrownię opartą na reaktorze rozpadu suchej pary oraz silnikach termoakustycznych na pewno zbuduje przy fabryce na Białogonie i w Bilczy. - W Polsce i na świecie wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego musimy nauczyć się produkować ją z odnawialnych źródeł w sposób rozproszony budując mniejsze elektrownie – mówi Sławomir Bursztein. 
 
Sławomir Bursztein jest właścicielem Formaster Group – firmy, która posiada wiele patentów związanych z ogrzewaniem powietrza i wody. Do Formaster Group należy marka Dafi, która specjalizuje się w produktach do optymalizacji wody. 

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W kieleckiej firmie Formaster Group powstaje ekologiczna elektrownia. Jej serce stanowi reaktor rozpadu suchej pary wodnej na tlen i wodór - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia