MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W lutym 2023 inflacja konsumencka w strefie euro wyhamowała mniej niż oczekiwano. Bazowa osiągnęła nowy rekord wszech czasów

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem eksperta w marcu dynamika inflacji powinna mocno tąpnąć ze względu na efekty bazy statystycznej związane z silnym skokiem cen paliw i żywności po agresji Rosji na Ukrainę.
Zdaniem eksperta w marcu dynamika inflacji powinna mocno tąpnąć ze względu na efekty bazy statystycznej związane z silnym skokiem cen paliw i żywności po agresji Rosji na Ukrainę. pixabay
W lutym 2023 inflacja konsumencka w strefie euro wyhamowała mniej niż oczekiwano. – Bazowa osiągnęła nowy rekord wszech czasów – wskazuje Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl. Ekspert zwraca uwagę, że w Niemczech wzrost cen konsumenckich nie spowolnił w ogóle. – Europejski Bank Centralny czeka trudna i długa walka z presją cenową – przyznaje i dodaje, że jej beneficjentem może stać się euro, co w konsekwencji pozytywnie wpłynie także na wartość złotego w relacji do dolara, ale również franka szwajcarskiego.

Spis treści

Hamowanie inflacji w strefie euro przebiega powoli

– W ubiegłym roku dynamika cen konsumenckich w Eurolandzie po raz pierwszy osiągnęła wartości dwucyfrowe. Szczyt presji cenowej w zanotowany został w październiku ubiegłego roku na pułapie 10,7 proc. rok do roku – tłumaczy w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. – Hamowanie inflacji przebiega powoli – dodaje.

Sawicki wskazuje, że w lutym inflacja wyniosła 8,5 proc. r/r i jedynie minimalnie obniżyła się z 8,6 proc. r/r w styczniu. – Co więcej, ceny w porównaniu z pierwszym miesiącem roku podniosły się o wysokie 0,8 proc. i tym samym przerwana została trzymiesięczna seria spadków – podkreśla.

Jego zdaniem w marcu 2023 roku dynamika inflacji powinna mocno tąpnąć ze względu na efekty bazy statystycznej związane z silnym skokiem cen paliw i żywności po agresji Rosji na Ukrainę. – Mimo to cały czas aktualna pozostaje ocena, że wzrost cen w Eurolandzie będzie trudny do zwalczenia – podkreśla.

– Bankierzy centralni na całym świecie przywiązują coraz większą wagę do cen usług. Także w Eurolandzie ich dynamika utrzymuje wzrostową trajektorię, m.in. za sprawą rosnących wynagrodzeń. Uporczywa inflacja bazowa, która w lutym przyspieszyła z 5,3 do rekordowego pułapu 5,7 proc. r/r, może uniemożliwić szybki i trwały powrót głównego, najszerszego wskaźnika CPI do dwuprocentowego celu Europejskiego Banku Centralnego – przyznaje.

– Rada Prezesów EBC, widząc, jak trudne zadanie czeka ją pod koniec ubiegłego roku, ewidentnie zaostrzyła kurs. Ostatnie informacje z gospodarki sugerujące, że spowolnienie wzrostu powinno być krótkie i płytkie, a walka z inflacją mozolna, nie pozwolą europejskim władzom monetarnym spuścić z tonu – wskazuje.

Stopy procentowe jeszcze wzrosną?

Sawicki przypomina, że jeszcze w połowie 2022 r. stopa depozytowa wynosiła minus 0,5 punktu procentowego. Od tego czasu została gwałtownie podniesiona do pułapu 2,5 proc. Jednocześnie podkreśla, że z EBC płyną jasne sygnały, że za dokładnie dwa tygodnie stopy procentowe wzrosną o kolejne 0,5 punktu procentowego.

Inwestorzy wyceniają, że w tym roku stopa depozytowa może sięgnąć 4 proc. Oznaczałoby to nie tylko przekroczenie szczytów cyklu przerwanego w 2008 roku przez globalny kryzys finansowy (3,25 proc.), ale być może osiągnięcie najwyższego pułapu w historii strefy euro (dotychczas 3,75 proc. osiągnięte pod koniec 2000 r.) – tłumaczy.

W ubiegłym roku wspólna waluta stała się mniej warta od franka i dolara

Sawicki tłumaczy, że wniknięcie przez strefę euro kryzysu gazowego, poprawa perspektyw gospodarki i nadspodziewanie restrykcyjne, jastrzębie oblicze to kombinacja, która wyrwała euro ze spirali wyprzedaży i przerwała dominację USD i CHF na światowych rynkach.

– Polityka pieniężna EBC zamieniła się dla euro z pięty Achillesa w swoisty atut. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach kurs europejskiej waluty w relacji do dolara sforsuje pułap 1,10, od którego odbił się przed miesiącem. Euro powinno również kosztować więcej niż frank. Tendencje te do spółki ze spadkiem EUR/PLN pod 4,50 powinny skutkować osunięciem się USD/PLN w kierunku 4,0 i zniżką notowań CHF/PLN do 4,35. Po skokowym umocnieniu złotego z minionych dni przestrzeń do bezpośredniej kontynuacji spadków kursów walut prawdopodobnie się wyczerpała. Na ich wznowienie być może przyjdzie poczekać do wiosny, gdy dołek koniunktury i szczyt inflacji zostaną minięte – podsumowuje Sawicki.

W lutym inflacja w Niemczech nie spadła

Według pierwszych szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego, podobnie jak w styczniu, ceny towarów i usług wzrosły średnio o 8,7 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Media zauważają, że ekonomiści przewidywali, że w lutym inflacja spadnie.

„Federalny Urząd Statystyczny poinformował, że przede wszystkim ponownie ponadprzeciętnie wzrosły ceny żywności i energii. W lutym energia kosztowała 19,1 proc. więcej niż rok wcześniej, a ceny żywności wzrosły o ponad 20 proc. W sondażu przeprowadzonym przez agencję Reutera, ekonomiści przewidywali, że w lutym stopa inflacji spadnie w Niemczech do 8,5 proc.” – przypomina portal tygodnika „Spiegel”, cytowany przez PAP.

Stopa bezrobocia w strefie euro bez zmian

Jak poinformował Eurostat, stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,7 proc. wobec 6,7 proc. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 6,6 proc.

Z kolei przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wyniosła 6,1 proc., czyli tyle samo co w poprzednim miesiącu. 

W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 2,8 proc. wobec 2,9 proc. miesiąc wcześniej – podał Eurostat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W lutym 2023 inflacja konsumencka w strefie euro wyhamowała mniej niż oczekiwano. Bazowa osiągnęła nowy rekord wszech czasów - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia