Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu będzie ekologiczniej i oszczędniej. W kotłowni Rokitek zamontują nowoczesny silnik gazowy. Co to oznacza dla mieszkańców

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
- To milowy krok w historii naszego przedsiębiorstwa, a silnik zasilany na gaz ziemny będzie nam dawał prąd i ciepło - mówi Rafał Binięda, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej  w Sandomierzu, który wskazuje, gdzie zostanie zamontowany silnik.
- To milowy krok w historii naszego przedsiębiorstwa, a silnik zasilany na gaz ziemny będzie nam dawał prąd i ciepło - mówi Rafał Binięda, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sandomierzu, który wskazuje, gdzie zostanie zamontowany silnik. Klaudia Tajs
- To milowy krok w historii naszego przedsiębiorstwa, a silnik zasilany na gaz ziemny będzie nam dawał prąd i ciepło - mówi Rafał Binięda, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sandomierzu. Silnik zasilany gazem ziemnym będzie produkował prąd oraz ciepło, a dzięki pracy silnika kogeneracyjnego miejska ciepłownia będzie spalać rocznie półtora tysiąca ton miału węglowego mniej.

Zielone światło do budowy silnika zasilanego gazem ziemnym, który będzie produkował prąd oraz ciepło w hali Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej dało podpisanie umowy pomiędzy dyrekcją miejskiej ciepłowni i wykonawcą. Jak podkreślił prezes sandomierskiego przedsiębiorstwa Rafał Binięda dzięki pracy silnika kogeneracyjnego miejska ciepłownia będzie spalać rocznie półtora tysiąca ton miału węglowego mniej niż dotychczas. Z kolei emisję dwutlenku węgla do atmosfery przedsiębiorstwo zredukuje o 5,5 tysiąca ton. - Projekt niesie za sobą wiele zalet. - Prąd będziemy sprzedawać. Mało tego, mamy jeszcze premię gwarancyjną przez 15 lat od państwa za taką produkcję prądu plus ciepło, które będziemy sobie wprowadzać do sieci - tłumaczy prezes Rafał Binięda. - To bardzo opłacalna inwestycja, która zwróci się maksymalnie w ciągu sześciu lat.

Budowa silnika to także korzyści dla odbiorów ciepła, mieszkańców Sandomierza. - Każde działanie, każda zmiany i oszczędności dla spółki, to także korzyści dla mieszkańców - dodał prezes Binięda. - Będzie można obniżyć ceny, będzie można sprzedawać tego ciepła więcej. Mało tego przez okres letni nie będziemy uruchamiać kotłowni węglowych, ponieważ całkowite zapotrzebowanie na energie cieplną, na podgrzanie ciepłej wody, będzie produkowane z tego silnika.

Przy podpisaniu umowy uczestniczył także burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, który przyznał, że pomysł budowy silnika zrodził się już kilka lat temu. - Dziś mamy jego szczęśliwy finał - przyznał burmistrz. - Idziemy w bardzo dobrą stronę. Nowa perspektywa unijna, nowe rozdanie pieniędzy na lata 2021 - 2027, w 30 procentach zakłada inwestycje ochrony środowiska, ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Tu bardzo dobrze wpisujemy się na starcie tej nowej perspektywy finansowej, właśnie w taką globalną ekologię, tak zwany europejski, zielony ład.

Całość inwestycji projektu "Budowa gazowego źródła kogeneracji w Kotłowni Rokitek" opiewa na kwotę około 4,5 miliona złotych z czego 1,5 miliona złotych to kwota dofinansowania z Unii Europejskiej. Pierwsze uruchomienie silnika planowane jest na 30 czerwca 2022 roku. Inwestycję zrealizuje firma Ferox Energy Systems w Katowicach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Sandomierzu będzie ekologiczniej i oszczędniej. W kotłowni Rokitek zamontują nowoczesny silnik gazowy. Co to oznacza dla mieszkańców - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia