Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Skarżysku powstanie nowoczesna fabryka elementów do dronów dla wojska. Pracę znajdzie tu nawet 500 osób!

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Jeszcze w tym roku, w Skarżysku powstanie fabryka produkująca elementy dronów dla wojska. Grupa WB - największy, polski producent oferujący technologie łączności, dowodzenia i zaawansowane rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata, otworzy u nas zakład produkcyjny. Na "start" zatrudnienie w fabryce znajdzie 50 osób.

Fabryka dronów w Skarżysku

W Skarżysku powstanie kolejny zakład produkcyjny z branży zbrojeniowej. Już za parę miesięcy, w mieście ruszy linia produkująca elementy do specjalistycznych dronów używanych przez wojsko. Inwestorem przedsięwzięcia jest Grupa WB.

O szczegółach inwestycji, mówi prezes Roman Musiał, szef strategicznych programów obronnych i cywilnych Grupy WB.

- W tej chwili, naszym torowym produktem, przeżywającym bardzo bujny rozwój są drony, czyli bezzałogowe systemy powietrzne, tak zwane BSP. Są to systemy, które służą do obserwacji. Służą również jako systemy wsparcia żołnierza, systemy atakujące. Nazywamy je amunicją krążącą. W tej dziedzinie jesteśmy największym producentem w Europie. Nie ma produktów, które kupujemy gotowe - wszystko zostało skonstruowane przez nas. Są to: bezpieczna łączność, utrzymanie tej łączności, systemy lotne, systemy napędowe, obserwacyjne - wszystko produkujemy sami. W uznaniu naszej siły na rynku, otrzymaliśmy zamówienie z Ministerstwa Obrony Narodowej na system GLADIUS. To nowy dron bojowy dla polskiej armii. Umowa opiewa na blisko 2 miliardy złotych. Jeszcze w tym roku, pójdą pierwsze dostawy dla wojska. Naszą generalną zasadą jest szybkość działania - mówił na wstępie prezes Roman Musiał i dodał:

- W ramach tego, że świat dla "zbrojeniówki", zwłaszcza po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, zmienił się zasadniczo, zakupy na rynku rosły w tempie dwucyfrowym - doszliśmy do pewnego muru wydajności i postanowiliśmy szybko zbudować kolejną fabrykę. Zakład produkcyjny, który odciążyłby istniejące już struktury produkcyjne - głównie te w Gliwicach i w Warszawie. W trybie pilnym, rozpoczęliśmy poszukiwania lokalizacji dla tego zakładu - informował prezes Grupy WB.

"WB" rozpatrywała kilka lokalizacji, między innymi na Śląsku, na Mazowszu (Warszawa, Mińsk Mazowiecki), Łódź oraz wybrzeże.

- Przypomniałem sobie spotkanie i rozmowę z prezydentem Konradem Krönigiem, który zachęcał mnie żeby inwestować w Skarżysku. I ostatecznie, z pewną nutką lokalnego patriotyzmu zdecydowaliśmy, że to będzie Skarżysko - zdradził prezes Roman Musiał.

Kilkadziesiąt nowych miejsc pracy dla lokalnej społeczności
Skarżyszczanin Jarosław Dąbrowa, dyrektor Centrum Produkcyjnego Skarżysko Grupy WB zdradził, ile osób znajdzie pracę w nowym zakładzie:

- W ciągu 3 miesięcy planujemy uruchomić produkcję w Skarżysku. Liczymy, że w tym roku zatrudnimy około 50 osób. Potrzebujemy pracowników do montażu wymagającego dużej precyzji, ale także osób nadzorujących i organizujących pracę: mistrza, brygadzisty, lidera poszczególnych grup monterskich. Potrzebujemy również kadry do wsparcia logistycznego, w zakresie obsługi logistyki, transportu, magazynu, wsparcia technicznego, technologicznego. Wszystkich pracowników pragniemy pozyskać z potencjału lokalnego - ze skarżyskiego rynku pracy i okolic - zaznaczył dyrektor, Jarosław Dąbrowa

Jak dodał: - W przyszłym roku planujemy uruchomić drugą zmianę, z możliwością zatrudnienia 150 do 200 osób.

W planach Grupy WB jest sprzedaż dronów typu WARMATE, czyli amunicji krążącej. Obecnie używanej w wojnie na Ukrainie.

- Produkt ma perspektywę produkcji i sprzedaży. Nie jest wykluczone, że w latach kolejnych uruchomimy i wyposażymy drugą halę produkcyjną. Wówczas będzie potrzeba 400-500 pracowników - mówił dyrektor.

Jeszcze w tym roku w naszym mieście, zakład powinien wyprodukować taką liczbę elementów, które pozwolą złożyć 300 dronów. W Skarżysku będzie produkowana głównie część latająca.

Kolejny inwestor - kolejny sukces
Wielkiego zadowolenia z tej inwestycji nie kryje prezydent miasta, Konrad Krönig:

- Padło na Skarżysko i bardzo się cieszę z tego powodu. Udało nam się przekonać inwestora - Grupę WB, aby zainwestowała właśnie na naszym terenie. Nie ukrywam, że sam o nią zabiegałem, sam przekonywałem inwestora do tego, że dobrą lokalizacją dla tego typu przedsięwzięcia jest właśnie nasze miasto. Brano pod uwagę cztery inne lokalizacje. Wybrano Skarżysko i to też traktuję jako swój osobisty sukces. Dodam, że z panem prezesem poznaliśmy się na Targach Zbrojeniowych, ten kontakt między nami trwał kilka miesięcy. Bardzo często proces przyciągania inwestora kończy się fiaskiem. W tym przypadku mamy jednak sukces, co mnie bardzo, bardzo cieszy. Będziemy mieli działalność produkcyjną dronów, ich komponentów, czyli taką jakiej potrzebujemy w Skarżysku. Docelowo w skali kilku lat zostanie zatrudnionych kilkaset osób, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem inwestora. Do końca roku będzie to 50 osób. Bardzo mnie to cieszy, bowiem jest to kolejny inwestor z branży produkcyjnej, którego za mojej kadencji udało się przyciągnąć do miasta - przyznał prezydent.

O inwestorze
Grupa WB to obecnie największy, polski producent oferujący technologie łączności i dowodzenia i zaawansowane rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata w takich obszarach jak:

  • Systemy obserwacyjno – rozpoznawcze
  • Systemy dowodzenia, łączności i zarządzania na polu walki
  • Systemy kierowania ogniem
  • Systemy uderzeniowe
  • Systemy informatyczne i cyberbezpieczeństwa
  • Wyposażenie oraz modernizacja sprzętu wojskowego

Główną zaletą systemów oferowanych przez Grupę WB jest ich modularność i skalowalność. Umożliwia to budowę wielu konfiguracji łączących wszystkie produkty Grupy w jedno kompleksowe narzędzie zarządzania sytuacją na współczesnym wielowymiarowym polu walki zgodnie z potrzebami użytkownika.

W swojej działalności Grupa WB kieruje się innowacyjnością, tworząc przełomowe rozwiązania technologiczne. Przyjęta filozofia biznesowa wyraża się w ofercie produktowej obejmującej rozwiązania unikatowe w skali świata, które znajdują nabywców na najbardziej wymagających rynkach.

Technologie oferowane przez Grupę WB bazują na wieloletnim doświadczeniu wynikającym z eksploatacji systemów wdrożonych w polskiej armii oraz długofalowej współpracy z najbardziej wymagającymi klientami z całego świata. Dzięki temu Grupa WB jest obecnie największym polskim eksporterem technologii obronnych do kilkudziesięciu państw świata, w tym między innymi Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Autorskie rozwiązania zaprojektowane przez inżynierów GRUPY WB wyznaczają standardy i kreują nowe trendy nie tylko w Polsce, ale są głównym źródłem sukcesu na rynkach międzynarodowych.

Roman Musiał, uznany specjalista między innymi w dziedzinie systemów rakietowych. Był dyrektorem naczelnym Zakładów Metalowych Mesko w Skarżysku-Kamiennej, a także prezesem Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionów i Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego oraz prezesem Zakładów Stali w Starachowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Skarżysku powstanie nowoczesna fabryka elementów do dronów dla wojska. Pracę znajdzie tu nawet 500 osób! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia