Aż 2000 górników z województwa świętokrzyskiego będzie dziś hucznie świętować Barbórkę. W naszym regionie tradycje górnicze są silnie zakorzenione, a w Polsce jesteśmy jednym z głównych okręgów eksploatacji surowców. Jak podaje Władysław Doroz, geolog wojewódzki z Urzędu Marszałkowskiego, na terenie województwa świętokrzyskiego działa aktualnie około 175 złóż.

- Jako Urząd Marszałkowski wydaliśmy 115 koncesji na eksploatację złóż, kolejne około 55 koncesji wydały starostwa powiatowe. Warto zaznaczyć, że wśród 115 koncesji wydanych przez marszałka siedem dotyczy wydobycia wód leczniczych - informuje. Na terenie województwa działają jeszcze 4 kopalnie strategiczne - koncesji na ich działalność udziela minister środowiska. To Kopalnia Siarki „Osiek”, Kopalnia Ropy Naftowej Pławowice oraz Rigips Stawiany i Kopalnia Leszcze - dwie ostatnie wydobywające gips.

W naszym regionie wydobywa się głównie wapienie, dolomity do produkcji kruszyw oraz margle i wapienie do produkcji cementu, ale także - piaskowce kwarcytowe, piaski, gliny i iły. - Wszystko wskazuje na to, że górnictwo w naszym regionie dobrze stoi. Wynika to z realizowanych inwestycji - dużo kruszywa wędruje poza województwo, zwłaszcza na północ kraju, gdzie brakuje surowców dla drogownictwa. Województwo świętokrzyskie jest jednym z głównych okręgów eksploatacji surowców skalnych do produkcji kruszyw łamanych dla budownictwa i drogownictwa oraz dla przemysłu cementowego i wapienniczego. Przed nami jest jedynie województwo dolnośląskie - mówi Władysław Doroz.

W 2017 roku w naszym województwie wydobyto ponad 49 milionów ton surowców.

- Jest to drugi najwyższy wynik, jaki udało nam się zanotować na przełomie lat. Rekordowy był w 2001 roku, kiedy w całej Polsce odnotowano największą skalę wydobycia surowców. Wtedy w regionie wydobyliśmy 57 milionów 600 tysięcy ton złóż - mówi Władysław Doroz.

Te wszystkie dane potwierdzają, jak ogromną pracę wykonują świętokrzyscy górnicy. - Nie jest to prosty fach. Trzeba pracować pod gołym niebem i dostosować się do warunków pogodowych. Górnicy narażeni są także wiele niebezpieczeństw związanych z pracą pod ziemią - mówi Marian Jasionowski, zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach.

Barbórka - coroczne święto górników obchodzone 4 grudnia jest hucznym wydarzeniem także w Świętokrzyskiem. Tradycją stały się msze z udziałem górników przy figurze świętej Barbary - patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Takie w ciągu ostatnich dni organizowane były na terenie całego regionu. W sobotę w Sandomierzu świętowało blisko 600 osób, w tym ponad 400 pracowników świętokrzyskich kopalń Budy, Jurkowice, Piskrzyn, Wymysłów i Wszachów wraz z rodzinami. W niedzielę odbyły się uroczystości Barbórkowe na kieleckiej Karczówce z udziałem górników ze Świętokrzyskiej Kopalni Surowców Mineralnych, w poniedziałek z kolei odbyło się Spotkanie Barbórkowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oddział w Kielcach z udziałem marszałka Andrzeja Bentkowskiego. W niedzielę Barbórka odbyła się w Ożarowie, a w poniedziałek w Staszowie.

Ważnym i lubianym elementem górniczego święta są karczmy piwne polegające na spotkaniach gwarków, czyli starych i młodych górników. Górnicy zasiadają przy dwóch stołach, dzieląc się na „stare strzechy” i „nowe strzechy”. Obie grupy rywalizują między sobą w różnych konkurencjach biesiadnych: opowiadają dowcipy, śpiewają pieśni górnicze.


POLECAMY RÓWNIEŻ:Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosuZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

Źródło:vivi24