Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem firmy słabo rozliczają się z pieniędzy z Tarczy Antykryzysowej, Czy będą musieli oddać pieniądze? [WIDEO]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Fot. Dawid Łukasik
Każda firma, która otrzymała pieniądze na ochronę miejsc pracy w ramach Tarczy Antykryzysowej, musi rozliczyć się z pieniędzy z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Do tej pory w Świętokrzyskiem nie zrobiło tego około tysiąca firm spośród blisko 3 tysięcy, które otrzymały wsparcie.

- Niestety, wielu przedsiębiorców zapomina o tym obowiązku. Sytuacja nie wygląda najlepiej. Spośród blisko 3 tysięcy złożonych przez przedsiębiorców i pozytywnie rozpatrzonych wniosków, jeszcze około jedna trzecia z nich się nie rozliczyła. Dotyczy to blisko tysiąca pracodawców. Rozliczenie z wynika z umowy, którą aby otrzymać pieniądze, każdy z pracodawców musiał podpisać. Nierozliczenie się i niedotrzymanie terminów może doprowadzić do konieczności zwrotu otrzymanego dofinansowania – mówi Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Ostateczny termin rozliczenia wynosi 30 dni od zakończenia okresu dofinansowania lub 30 dni od dnia otrzymania ostatniej transzy - jeśli ostatnia transza została otrzymana po zakończeniu okresu dofinansowania. Jeżeli przedsiębiorca nie wywiąże się z tego terminu – zostanie wezwany do rozliczenia przez dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który wyznaczy dodatkowy termin ostateczny. Jego niedotrzymanie wiąże się z koniecznością zwrotu całego dofinansowania wraz
z odsetkami.

Aby rozliczyć się, należy przedłożyć dokumenty potwierdzające wykorzystanie pieniędzy zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności dotyczy to dokumentów potwierdzających przekazanie wynagrodzeń pracownikom. W ten sposób Wojewódzki Urząd Pracy będzie miał pewność, że pieniądze, które przedsiębiorca otrzymał tytułem dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, trafiły do właściwego odbiorcy. Należy pamiętać, że korespondencja ze strony Wojewódzkiego Urzędu Pracy często kierowana jest w formie elektronicznej, więc konieczne jest systematyczne sprowadzanie otrzymywanych wiadomości poprzez portal praca.gov.pl

Od początku wdrażania Tarczy Antykryzysowej Wojewódzki Urząd Pracy pozytywnie rozpatrzył ponad 4 tysiące wniosków, wypłacając na ochronę miejsc pracy łącznie 312.447.358 złotych. Pieniądze trafiły do 2 706 przedsiębiorców, co jak wylicza Wojewódzki Urząd Pracy pozwoliło ochronić 82 523 miejsca pracy.

Najwięcej pieniędzy w ramach Tarczy trafiło do podmiotów z branży handlowej, gastronomiczno – hotelarskiej oraz usługowej. Aż 60 procent z nich stanowiły najmniejsze podmioty, zatrudniające do 10 pracowników; 37 procent - firmy zatrudniające od 10 do 249 osób i tylko 3 procent - powyżej 250 pracowników.

Wojewódzki Urząd Pracy przeprowadził badanie przedsiębiorców korzystających ze wsparcia pod kątem oceny ich kondycji
i otrzymanej pomocy finansowej, jak również planów w zakresie dalszej działalności. Przedsiębiorcy wysoko oceniają jakość otrzymanego wsparcia oraz poziom obsługi wniosków przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Ponad 83 procent z nich nie doświadczyło żadnych trudności w uzyskaniu pomocy na dofinansowanie wynagrodzeń. Nieliczne trudności dotyczyły zawiłości i trudności w interpretacji przepisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia