W Świętokrzyskiem pracuje coraz mniej ludzi

Marzena SMORĘDA [email protected]
W pierwszym kwartale 2011 roku w województwie świętokrzyskim pracowało 606 tysięcy osób, o 3,8 procent mniej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.
W pierwszym kwartale 2011 roku w województwie świętokrzyskim pracowało 606 tysięcy osób, o 3,8 procent mniej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.
Udostępnij:
W Świętokrzyskiem spada liczba pracujących. Pracę podejmuje przede wszystkim mniej kobiet, szczególnie w miastach. W dodatku na utrzymaniu aktywnych zawodowo jest coraz więcej bezrobotnych – tak wynika z raportu za pierwszy kwartał 2011 roku Urzędu Statystycznego w Kielcach. Dlaczego tak się dzieje?

W pierwszym kwartale 2011 roku w województwie świętokrzyskim pracowało 606 tysięcy osób, o 3,8 procent mniej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Wśród nich pracujących kobiet było mniej o 4,3 procent, natomiast mężczyzn o 3,4 procent. W ciągu roku przybyło osób pracujących na wsi - o 0,9 procent, ale ubyło, i to sporo, w miastach – aż o 9,6 procent.

 

Na jednego mieszkańca Świętokrzyskiego przypada coraz więcej niepracujących. W pierwszym kwartale bieżącego roku na 1000 takich osób przypadało 1063 bezrobotnych i biernych zawodowo, czyli takich, którzy nie poszukiwali pracy bądź jej nie podejmowali.

 

Większość pań nie pracuje

 

Wskaźnik zatrudnienia, który pokazuje, jak ludzie angażują się w pracę, jest niższy niż przed rokiem i niższy niż średnio w Polsce, i wynosi 48,5 procent.

Na rynku pracy naszego województwa jest zdecydowanie więcej pracujących mężczyzn - 55,4 procent. Kobiety w pierwszym kwartale rzadziej podejmowały zatrudnienie. Jedynie 41,9 procent pań to osoby pracujące. W skali roku zniknęło spośród zatrudnionych 0,9 procent pań, a mężczyzn 2,9 procent.

 

Pracują na wsi

 

W ciągu ostatniego roku pracuje mniej osób mieszkających w miastach - o 2,8 procent, a na wsi o 0,4 procent. Zatrudnieni w aglomeracjach miejskich stanowią w naszym regionie 45,8 procent, natomiast na wsi - 50,6 procent.

 

Więcej studentów i emerytów

 

Największy spadek wskaźnika zatrudnienia w ostatnim roku dotyczył osób w wieku 55 lat i więcej. Był on wyższy w porównaniu do 2010 o prawie 3 procent.

Na przestrzeni ostatniego roku pogorszyła się również sytuacja osób młodych na rynku pracy. W grupie wiekowej 15–24 lata wskaźnik zatrudnienia zmniejszył się o 6,7 punktów procentowych.

 

Skąd takie zmiany?

 

W ciągu ostatniego roku zmniejszyła się liczba osób pracujących w naszym regionie. Najważniejszym powodem braku aktywności zawodowej było pobieranie emerytur, na co wskazywało 44,3 procent badanych. A wynika to z faktu, że na emerytury przechodzi właśnie pierwszy powojenny wyż demograficzny. 24,2 procent mieszkańców województwa świętokrzyskiego nie pracowało, bo uczyło się i uzupełniało kwalifikacje. 14,3 procent nie mogło podjąć pracy ze względu na chorobę i niepełnosprawność – tak wynika ze statystyk.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie