W Świętokrzyskiem przybyło inżynierów z uprawnieniami budowlanymi

Marzena SMORĘDA [email protected]
W Świętokrzyskiem jest  94 nowych inżynierów z uprawnieniami budowlanymi.
W Świętokrzyskiem jest 94 nowych inżynierów z uprawnieniami budowlanymi.
Udostępnij:
Mamy 94 nowych inżynierów z uprawnieniami budowlanymi. Otrzymali je w poniedziałek, 27 czerwca, na uroczystości zorganizowanej przez Świętokrzyską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

W zdecydowanej większości mężczyźni, absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej otrzymali w poniedziałek, 27 czerwca z rąk Andrzeja Pieniążka, przewodniczącego Okręgowej Rady Świętokrzyskiej Izby Inżynierów Budownictwa przywilej inżynierski, czyli uprawnienia do samodzielnego wykonywania swojego zawodu. Pozostaje jeszcze tylko wpis do rejestru i już będą mogli samodzielnie wykonywać swoje funkcje w specjalnościach: konstrukcyjno-budowlanej, mostowej, drogowej, instalacyjnej w zakresie sieci instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz instalacyjnej w zakresie sieci instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także telekomunikacyjnej i kolejowej.

 

- Takie uprawnienia otwierają drogę inżynierowi. Zmienia się jego status zawodowy, więc pojawiają się perspektywy na lepszą pracę i co za tym idzie lepsze zarobki. Taki dokument to również szansa na rozwój w branży. Oczywiście, to także większa odpowiedzialność za wykonywaną pracę – mówi Justyna Rajca-Katra, absolwentka Politechniki Świętokrzyskiej Wydziału Budownictwa, która właśnie otrzymała uprawnienia. – Nie jest łatwo otrzymać takie uprawnienia, bo najpierw trzeba skończyć studia i zdobyć tytuł inżyniera lub magistra inżyniera, dwa lata przepracować na budowie, wypełnić książkę praktyk, no i oczywiście zdać dwuetapowy egzamin przed komisja egzaminacyjną; pisemny test składający się z 75 pytań i odpowiedzieć na pytania komisji. Ale udało się i jestem z tego bardzo zadowolona – dodaje.

 

- Cieszę się, bo dzięki tym uprawnieniom będę pracował na własny rachunek. Właśnie otwieram działalność gospodarczą. Ten dokument pozwala wykonywać wolny zawód – mówi Marcin Rusin, także absolwent budownictwa na kieleckiej Politechnice.

Młodym inżynierom towarzyszyli podczas uroczystości rodziny i znajomi.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie