W tych branżach najczęściej płacą "pod stołem". Te firmy zatrudniają "na czarno" [lista]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Do nieprawidłowości dochodzi najczęściej w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób. W jakich branżach płacą pracownikom pod stołem? Oto lista firm, które zatrudniają "na czarno". Zobacz w naszej galerii, w których branżach najczęściej płacą "pod stołem" >>>>>
Do nieprawidłowości dochodzi najczęściej w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób. W jakich branżach płacą pracownikom pod stołem? Oto lista firm, które zatrudniają "na czarno". Zobacz w naszej galerii, w których branżach najczęściej płacą "pod stołem" >>>>>Mariusz Kapała
Udostępnij:
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy co roku ujawniają nieprawidłowości związane z zatrudnianiem pracowników na czarno. Zatrudnienie na czarno jest bardzo opłacalne dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala znacząco obniżyć koszty zatrudnienia. 6 procent wynagrodzeń w naszym kraju jest wypłacanych "pod stołem". W których branżach najczęściej? Zobacz w poniższej galerii:

Praca na czarno - co to znaczy?

O pracy na czarno mówi się wtedy, gdy pracownik wykonuje pracę najemną bez nawiązywania stosunku pracy, czyli bez umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, czy innej umowy pisemnej między pracownikiem a pracodawcą.

Pracownik wykonuje swoje obowiązki i otrzymuje za nie wynagrodzenie, ale nie może liczyć na żadne świadczenia, nie ma też gwarancji i prawnego zabezpieczenia, że otrzyma wypłatę (nie mówiąc już o jej terminowości). Nie jest też w żaden sposób ubezpieczony przez pracodawcę, ponieważ oficjalnie u niego nie pracuje. Pracownik ma z niej korzyści finansowe, ponieważ jego dochód nie jest opodatkowany ani oskładkowany.

Praca na czarno jest nielegalna. W razie kontroli pracodawca zostanie surowo ukarany a kara za zatrudnienie na czarno jest dość dotkliwa.

Praca na czarno - kary

Inspektorzy mogą nałożyć na pracodawcę mandat w wysokości do 2 000 zł. Dodatkowo sprawa może zostać skierowana do sądu, ten zaś może nałożyć na przedsiębiorcę karę grzywny. Z kolei osoba podejmująca zatrudnienie, która nie powiadomi o tym fakcie urzędników w terminie 7 dni, podlega karze od 500 do 5 tysięcy złotych. Jednak już od 2022 roku, konsekwencje podatkowo-składkowe z tych tytułów ponosić będą nieuczciwi pracodawcy, a nie ich pracownicy.

19313817;1;Sprawdź koniecznie[/polecane]

6 procent wynagrodzeń w naszym kraju jest wypłacanych "pod stołem". Najwięcej grzechów na sumieniu mają małe firmy, bo aż 30 proc. z nich stosuje tego rodzaju pracę "na czarno", a najbardziej tracą na niej zatrudnieni. Na szarej strefie traci cała gospodarska i to aż 17 mld zł rocznie.

Praca na czarno - w tych branżach najczęściej płacą "pod stołem"

Do nieprawidłowości dochodzi najczęściej w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób. W jakich branżach płacą pracownikom pod stołem? Oto lista firm, które zatrudniają "na czarno":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Materiał oryginalny: W tych branżach najczęściej płacą "pod stołem". Te firmy zatrudniają "na czarno" [lista] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie