Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W województwie świętokrzyskim mamy bardzo mało placówek pocztowych

Paweł KOWALSKI [email protected]
Świętokrzyskie nie może pochwalić się dużą liczbą placówek pocztowych. Diala też u nas niewielu prywatnych operatorów, którzy świadczą usługi pocztowe.
Świętokrzyskie nie może pochwalić się dużą liczbą placówek pocztowych. Diala też u nas niewielu prywatnych operatorów, którzy świadczą usługi pocztowe.
W województwie świętokrzyskim mamy według raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej jedną z najmniejszych w kraju liczbę placówek pocztowych. Nieciekawie prezentuje się też sytuacja, jeśli chodzi o konkurencję na lokalnym rynku usług pocztowych – z czterech zarejestrowanych operatorów niepublicznych tylko dwie firmy prowadzą aktywną działalność.

Według raportu głównym graczem na rynku pocztowym nadal pozostaje Poczta Polska, która jako jedyna dysponuje infrastrukturą konieczną do świadczenia usług pocztowych o charakterze powszechnym. Jednocześnie dokument stwierdza, że rynek usług pocztowych zbliża się do momentu przełomowego, którym będzie pełne jego otwarcie na konkurencję. Jego liberalizacja ma nastąpić 1 stycznia 2013 roku.

Mała konkurencja…

Dokument uwzględnia liczbę operatorów niepublicznych w poszczególnych województwach, zarówno tych zarejestrowanych, jak i prowadzących aktywną działalność na rynku, bowiem mimo rejestracji nie wszyscy taką działalność podejmują. Najwięcej zarejestrowanych firm jest w województwie mazowieckim – 92, z czego działalność prowadzi 61. W świętokrzyskim taką działalność prowadzi zaledwie 2 operatorów na 4 zarejestrowane firmy. Gorzej jest tylko w województwie podlaskim – 4 zarejestrowane firmy i 1 działająca i warmińsko-mazurskim – tylko 3 zarejestrowane firmy, z czego działa również tylko jedna.

…mało placówek…

Nienajlepiej prezentuje się też sytuacja, jeśli chodzi o ilość placówek pocztowych w naszym województwie. Łącznie mamy ich 395, z czego 87 należy do operatorów niepublicznych a 308 do Poczty Polskiej. Gorzej sytuacja prezentuje się tylko w Opolskiem gdzie istnieją 322 placówki pocztowe i lubuskim gdzie jest ich 381. Najwięcej za to placówek jest w województwie śląskim 1189.

Nieco lepiej wypada za to zestawienie dotyczące liczby mieszkańców przypadających na jedna placówkę Plasujemy się tu mniej więcej po środku stawki z wynikiem 3.211 mieszkańców na jedna placówkę pocztową. Najbardziej oblegane są według raportu placówki pocztowe w mazowieckim gdzie na jedną placówkę przypada 4468 mieszkańców.

… ale nie jest źle

- Chciałbym przypomnieć, że liczbę placówek pocztowych określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury - mówi Bartłomiej Kierzkowski, regionalny rzecznik prasowy Poczty Polskiej. – O ich liczbie decydują dwa wskaźniki: w przypadku miast ilość mieszkańców, a w przypadku obszarów wiejskich – ich powierzchnia - dodaje.

Jak się okazuje na terenie miast stała placówka Poczty Polskiej powinna przypadać na 7 tysięcy mieszkańców. Na obszarach wiejskich natomiast powinna być jedna placówka na 85 kilometrów kwadratowych, a w każdej gminie – co najmniej jedna stała placówka.

- Jeśli chodzi o świętokrzyskie to według naszych danych w miastach na jedną placówkę Poczty Polskiej przypada 4723 mieszkańców, natomiast na wsi jedna placówka przypada na 60 kilometrów kwadratowych – dodaje Kierzkowski. - Patrząc na te wskaźniki można powiedzieć, że w województwie świętokrzyskim jest o około 84 placówki więcej niż wynikałoby to z określonych rozporządzeniem wskaźników dostępności.

Co to za raport?

Raport został sporządzony w oparciu o informacje zawarte w sprawozdaniach z działalności pocztowej w 2010 roku, które są corocznie przedstawiane Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej przez operatorów pocztowych. Sprawozdania za 2010 rok przedstawił operator publiczny - Poczta Polska S.A. oraz 152 operatorów niepublicznych.

 

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia