Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja 500 plus. Prezes PiS zapowiedział 800 plus! Kiedy możemy spodziewać się podwyżek świadczenia?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Szef partii rządzącej zapowiedział waloryzację programu 500 plus, od 2024 roku na każde dziecko miałoby przysługiwać 800 złotych.
Szef partii rządzącej zapowiedział waloryzację programu 500 plus, od 2024 roku na każde dziecko miałoby przysługiwać 800 złotych. 123RF
Od dawna mówi się, że z powodu inflacji potrzebna jest waloryzacja programu 500 plus. Ostatnio pojawiało się dużo informacji, że przed wyborami rząd dokona zmian w programie i zostanie on podwyższony do 700 zł. Jednak, jak wynikało z Aktualizacji Planu Konwergencji, do końca 2026 roku świadczenie 500 plus miało nie być waloryzowane. Wiele zmieniła jednak konwencja PiS z 14 maja, podczas której prezes ugrupowania, Jarosław Kaczyński zapowiedział wzrost świadczenia do 800 plus. Co dalej ze świadczeniem?

Spis treści

800 plus zamiast 500 plus

W ostatni weekend odbyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości w której udział wzięli najważniejsi politycy partii m.in. prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Hasło wydarzenia brzmi: „Programowy UL” .

Podczas swojego wystąpienia na zakończenie konwencji, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział waloryzacje 500 plus. Świadczenie od 1 stycznia 2024 roku miałoby wynieść 800 zł. – Od nowego roku będzie to 800 plus – poinformował.

Ponadto przekazał inne propozycje programowe:

  • darmowe leki dla seniorów powyżej 65. roku życia, a także dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia
  • zniesienie opłat za autostrady, w tym również prywatne

Co z waloryzacją świadczenia „500 plus”? To słyszeliśmy przed weekendem

W ostatnim czasie dużo słyszeliśmy o waloryzacji 500 plus. Przypomnijmy, „Gazeta Wyborcza” pod koniec marca tego roku, powołując się na informacje uzyskane od jednego z polityków PiS, poinformowała, że partia miała postanowić o podniesieniu 500 plus na 700 plus. Decyzja w tej sprawie miała zapaść po ogłoszeniu przez szefa PO Donalda Tuska tzw. babciowego. W wyniku podniesienia 500 plus, według różnych szacunków, roczny koszt świadczenia zwiększyłby się z ponad 40 mld zł do ok. 56 mld zł w skali roku.

Ostatnio sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, w kontekście zbliżającej się konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, był pytany w Radiu Zet o waloryzację świadczenia. – W przestrzeni medialnej pojawiają się takie informacje, ale w kierownictwie PiS ten temat nie pojawia się, nie jest dyskutowany. Nie ma tematu waloryzacji 500 plus – dodał. Również wiceminister finansów Artur Soboń przyznał w Radiu, że obecnie „nie ma planów podniesienia 500 plus.

Pierwotne założenia szacowały, że wprowadzenie 500 plus przyczyni się do wzrostu liczby urodzeń w najbliższych 10 latach o 278 tys. Liczba rodzących się dzieci wzrastała do 2017 r., następnie trend ten się odwrócił.

500 plus. Komu przysługuje? Konieczne złożenie wniosku

W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres świadczeniowy, rozpoczynający się 1 czerwca 2023 r., ZUS przyjmuje wnioski od 1 lutego 2023 r. Wniosek należy złożyć do ZUS wyłącznie przez Internet za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • platformę PUE ZUS,
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl,
  • bankowość elektroniczną.

Ile obecnie jest warte 500 plus?

500 plus jest realizowane od 1 kwietnia 2016 roku. O tego czasu pieniądze te systematycznie tracą na wartości z powodu inflacji, ponadto nie są waloryzowane. Dziś za tą samą kwotę można kupić znacznie mniej niż jeszcze w 2016 roku. Według szacunków opartych o dane GUS, realna wartość świadczenia 500 plus spadła poniżej 400 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Waloryzacja 500 plus. Prezes PiS zapowiedział 800 plus! Kiedy możemy spodziewać się podwyżek świadczenia? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia