Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ważna decyzja dla kredytobiorców. RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych. „Prawdopodobnie to ostatnia zmiana w tym roku". Co z ratami?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Rada Polityki Pieniężnej powinna powtórzyć ruch z minionego miesiąca i ściąć stopę referencyjną o 25 pb, z 5,75 do 5,50 proc. – mówi nam Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl i dodaje, że prawdopodobnie będzie to ostatnia obniżka przed końcem roku. Jak decyzja RPP wpłynie na raty kredytów? Wyjaśniamy.

Spis treści

Kolejna obniżka stóp procentowych?

RPP po roku utrzymywania kosztu pieniądza na najwyższym od 2002 r. poziomie 6,75 proc. we wrześniu rozpoczęła cykl obniżek. – Pierwszy ruch zszokował i mocno zaszkodził złotemu, ponieważ jego skala wyniosła aż 75 pb. Kolejna, październikowa redukcja była już bardziej zachowawcza, zdecydowano się na cięcie o 25 pb – przypomina Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl i przyznaje, że można założyć, iż spełnione są przesłanki do powtórzenia ostatniego kroku. – Jeśli władze monetarne ponownie zaskoczą, to tym razem utrzymując koszt pieniądza bez zmian – podkreśla.

Zdaniem eksperta będzie to ostatnia obniżka stóp procentowych w tym roku.
RPP może nie widzieć warunków do obniżki w grudniu. Najdynamiczniejszy etap wygasania inflacji dobiegł już końca. Adam Jankowski/ Polska Press

Rynki finansowe już pewien czas temu przetrawiły cały cykl luzowania polityki pieniężnej w Polsce, czyli obniżek stóp procentowych – mówi i dodaje, że w rezultacie stawki WIBOR, o które obliczane są raty kredytów, już od jakiegoś czasu spadały, co oznacza, że w rezultacie po listopadowej decyzji RPP nie należy spodziewać się mocnych spadków rat kredytów, a wręcz może się okazać, że nie zmienią się one w ogóle.

– Poznamy także projekcję inflacyjną NBP i nie można wykluczyć, że będzie ona dowodzić tego, że przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych jest już bardzo mocno ograniczona – mówi.

Sawicki podkreśla, że inflacja ma już za sobą najdynamiczniejsza fazę hamowania. – W listopadzie, jak i w grudniu dynamika CPI powinna być na zbliżonym poziomie, jak w październiku, czyli około 6,5 proc. – tłumaczy.

Jego zdaniem, na początku 2024 roku wzrost cen znowu będzie hamował, ale tutaj pojawia się dodatkowa niepewność związana z działaniami osłonowymi. – Nowy rząd będzie musiał zdecydować, czy utrzyma zerową stawkę podatku VAT na żywność, jak również zamrożenie cen energii elektrycznej – wymienia.

Sawicki przyznaje, że w przypadku zakończenia działań osłonowych z końcem roku, ścieżka inflacji mogłaby podskoczyć o około 2 punkty proc., co z kolei sprawiałoby, że RPP najpewniej nie obniżałaby stóp procentowych w końcówce tego roku.

– Dotychczas większość Rady uznawała, że prognozowana na przyszłość inflacja i kondycja rodzimej gospodarki uzasadniają cięcia stóp procentowych. I choć nie znamy jeszcze najnowszej projekcji inflacji i PKB przygotowywanej przez zespół analiz banku centralnego, to trudno spodziewać się tu rewolucji. Efekt jest taki, że notowania kontraktów terminowych na stopę procentową wyceniają obniżenie stopy referencyjnej na koniec br. do około 5,25 proc., a potem w 2024 roku o kolejne około 100 punktów bazowych – przyznaje w przesłanym nam komentarzu Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Co z ratami kredytów?

Turek podkreśla, że to co może cieszyć zadłużonych, nie jest najlepszym prognostykiem dla posiadaczy oszczędności. – Ci jeszcze w trakcie wakacji bywali przez banki kuszeni oprocentowaniem na poziomie 9-10 proc. Teraz trudno jest znaleźć oferty z obietnicą odsetek przekraczających 7 proc. – przyznaje.

Tak zmienią się raty kredytów.
Tak prezentuje się potencjalna zmiana wysokości rat kredytów po zmianie WIBOR-u. HREIT

A jak to wygląda z punktu widzenia posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych? Ekspert podaje, że licząc od szczytu z listopada 2022 roku, rata ich kredytu powinna już spaść o około 15 proc. Do tego kolejne spodziewane cięcia mogą obniżyć raty o kolejne 10-15 proc. do końca przyszłego roku.

– Przy czym oczywiście musimy wziąć poprawkę na fakt, że mowa jest tu o rynkowych notowaniach i prognozach. Te stać się mogą naszą rzeczywistością, o ile na rynku finansowym, w gospodarce albo geopolityce nie nastąpi zwrot, który zmieni przewidywania dotyczące dalszego rozwoju sytuacji ekonomicznej. Dlatego postępując roztropnie, warto zawsze przygotowywać domowe budżety również na realizację mniej optymistycznych scenariuszy – wyjaśnia Turek.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważna decyzja dla kredytobiorców. RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych. „Prawdopodobnie to ostatnia zmiana w tym roku". Co z ratami? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia