MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważna informacja dla emerytów. 1 marca nastąpiła pierwsza wypłata emerytur po waloryzacji. Ile zyskali seniorzy?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W tym roku waloryzacja będzie kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która wyniesie 250 zł brutto.
W tym roku waloryzacja będzie kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która wyniesie 250 zł brutto. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
W środę 1 marca ruszyła pierwsza transza wypłat zwaloryzowanych emerytur i rent. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki. Czy należy składać dodatkowy wniosek? Ile więcej otrzymają emeryci? Według rządowych danych łączny koszt waloryzacji w 2023 r. to ok. 44,15 mld zł.

Spis treści

–Przypomnę, że są określone terminy płatności, kiedy uprawnieni otrzymują to świadczenie: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 marca i także 1 kwietnia. Część świadczeniobiorców otrzymała już te świadczenia – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na konferencji prasowej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Waloryzacja rent i emerytur. Ile wyniesie?

1 marca emerytury i renty wzrosły o 14,8 proc. – W tym roku waloryzacja będzie kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która wyniesie 250 zł brutto – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ile wyniesie podwyżka? Jak obliczyć?

– Przypominam, że waloryzacja jest robiona automatycznie, a to oznacza, że do ZUS nie trzeba składać żadnych wniosków o podwyższenie emerytury o wskaźnik waloryzacji – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Bardzo łatwo samodzielnie obliczyć wysokość swojej zwaloryzowanej wypłaty. Wystarczy kwotę brutto emerytury pomnożyć przez 14,8 proc. – wyjaśnia.

Rzeczniczka podaje przykład osoby, której emerytura wynosi obecnie najniższą gwarantowaną kwotę, czyli 1338,44 zł. Po waloryzacji otrzyma 250 zł więcej, czyli 1588,44 zł. – W skali roku oznacza to dodatkowe 3 tys. zł – dodaje.

Z kolei emerytura w wysokości 2 tys. zł wzrośnie o 296 zł, do kwoty 2296 zł. Oznacza to dodatkowe 3552 zł w skali roku. Natomiast seniorzy otrzymujący świadczenie w wysokości 3 tys. zł, po waloryzacji otrzymają 3444 zł (wzrost o 444 zł). Co przełoży się na 5328 zł podwyżki w skali roku (kwoty brutto). Kowalska-Matis zapewnia, że każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości wypłat.

– Tak jak w poprzednich latach, decyzję o wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki, seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej – wyjaśnia.

Ile wynosi najniższa emerytura?

Waloryzacja emerytur, rent i innych świadczeń długoterminowych z ZUS, KRUS i systemu mundurowego w 2023 r. obejmie łącznie około 10,3 mln osób. Będzie się składać z trzech komponentów: cenowego, płacowego i kwotowego. Wskaźnik waloryzacji wyniesie 14,8 proc., bo tyle wyniosła średnioroczna inflacja dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów (14,4 proc.).

Od marca wzrosną najniższe gwarantowane kwoty świadczeń emerytalno-rentowych. Minimalna emerytura będzie wynosiła 1588,44 zł brutto, czyli o 250 zł więcej niż dotychczas.

Jak przypomina ZUS, prawo do niej mają osoby, które osiągnęli wymagany staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Do kwoty 1588,44 zł brutto wzrośnie również minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Natomiast minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1600,70 zł brutto.

Podwyżką objęte będą również dodatki i świadczenia pieniężne. Najpopularniejszy z nich, czyli dodatek pielęgnacyjny, wyniesie 294,39 zł. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, gwarantowana kwota podwyżki wynosi 187,50 zł brutto, a w przypadku emerytury częściowej 125 zł brutto.

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2023 roku. Jeśli z jakiegoś powodu wypłata świadczenia była zawieszona (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), to waloryzacja świadczenia będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważna informacja dla emerytów. 1 marca nastąpiła pierwsza wypłata emerytur po waloryzacji. Ile zyskali seniorzy? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia