Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna zmiana dla telewidzów w całej Polsce. Nastapiło kolejne wyłączenie. Chodzi o nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC wprowadzana jest etapami i rozpoczęła się wiosną 2022 roku. Telewidzowie naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku, Podkarpaciu, w Małopolsce, województwie łódzkim, opolskim oraz części południowej województwa mazowieckiego i wielkopolskiego od poniedziałku znaleźli się w zasięgu nowego standardu naziemnej telewizji. – Od połowy lipca cała Polska będzie objęta nowym sygnałem telewizji cyfrowej DVBT-2/HEVC – mówi nam ekspert. Na przestrzeni ostatnich tygodni Polacy składali dziennie ok. 5 tys. wniosków o dofinansowanie do zakupu odbiornika cyfrowego. Bony w postaci kodów wydawane są od 21 marca br. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera sygnał DVB-T2/HEVC?

Pierwsze regiony w Polsce zostały przełączone na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC wiosną tego roku. Co ważne, od dłuższego czasu prowadzona jest kampania informująca o zmianach. Jeszcze pod koniec zeszłego roku eksperci ostrzegali, że w związku z nadchodzącą aktualizacją standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju wciąż narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej ze względu na brak funkcji obsługi kodeka HEVC przez ich odbiorniki.

– Niestety zmiana sygnału, która postępuje już od dwóch miesięcy pokazała, że Polacy nadal nie są przygotowani do tego przełączenia. Czekają na ostatnią chwilę z decyzjami co dalej – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – To taka polska przypadłość, że jeżeli coś możemy zrobić wcześniej, to lepiej jak zrobimy to później – dodaje. W tym wypadku to się nie sprawdza – przyznaje.

Jak wyjaśnia, zwlekanie powoduje, że na koniec przed samym wyłączeniem na gwałt poszukujemy rozwiązania i dodaje, że mamy pełną wiedzę, co należy zrobić, jak zrobić i jak się przygotować odpowiednio wcześniej do przełączenia

– Po pierwsze konsumenci powinni sprawdzić swoje odbiorniki telewizyjne, czy są dostosowane do nowego standardu nadawania DVBT-2/HEVC. Jeżeli nie, to dokonali odpowiedniej decyzji zakupowej, czy to dokupili „protezę” w postaci dekodera, czy też zdecydowali się na zakup nowego odbiornika telewizyjnego, który w pełni pozwoli im korzystać z dobrodziejstw nowej telewizji cyfrowej – mówi Kanownik.

Kolejne przełączenia już w poniedziałek

Dotychczas w zasięgu DVB-T2/HEVC są już mieszkańcy województw: dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, niemal całego pomorskiego, wielkopolskiego oraz północno-zachodniej części mazowieckiego. Od 23 maja obszar ten znacznie się powiększył i nowy standard dociera już do wszystkich telewidzów mieszkających na terenie województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego.

W całości nowym sygnałem została pokryta także Wielkopolska (dołączy np. Kalisz), a także kolejne miejscowości na Mazowszu (chodzi o obszar Radomia i okolic).

– To ważny etap, ponieważ będzie to największe obszarowo przyłączenie nowego standardu nadawania na terenie Polski. Przypominam, że mieszkańcy tych terenów powinni mieć odbiornik telewizyjny dostosowany do nowej technologii. Inaczej mogą stracić dostęp do większości ulubionych programów – ostrzega Kanownik.

Jak sprawdzić czy telewizor odbiera sygnał nowej telewizji naziemnej DVBT-2/HEVC

DVB-T2/HEVC to nowy międzynarodowy standard nadawania, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku. Standard ten, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia odbiorcom dostęp do nowych funkcji tzw. telewizji hybrydowej, takich jak zatrzymywanie trwającego programu na żądanie, udział w głosowaniach za pomocą pilota czy wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach występujących w emitowanej produkcji.

Obecnie, wszystkie wprowadzane do sprzedaży na polskim rynku telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC. Te techniczne wymogi obowiązują od 1 grudnia 2019 r., co jednak oznacza, że urządzenia zakupione wcześniej mogą tej funkcjonalności nie posiadać i tym samym w połowie przyszłego roku przestaną odbierać cyfrowy sygnał telewizji naziemnej.

Jak tłumaczy ekspert, są dwie bardzo proste metody. – Po pierwsze, potrzebne informacje znajdziemy w instrukcji obsługi danego odbiornika telewizyjnego lub na tabliczce znamionowej naszego telewizora – wymienia.

– W przypadku drugiego sposobu, na pilocie od telewizora należy wybrać testowy kanał „28”. Jeżeli pojawi się tam „uśmiechnięty telewizorek”, to oznacza, że wszystko jest ok, i spokojnie możemy czekać na przełączenie na nowy sygnał telewizji naziemnej – wyjaśnia.

Co wybrać? Nowy telewizor czy dekoder?

– Na początku, kiedy rząd zdecydował o wprowadzeniu systemu dopłat do sprzętu, a przypomnijmy pierwotnie były nim objęte tylko dekodery, dopiero później dołączyły telewizory, a w kolejnym kroku tę dopłatę do telewizorów jeszcze zwiększono, spowodowało to pewne perturbacje w decyzjach zakupowych konsumentów – mówi.

Jednak, jak podaje Kanownik, z tygodnia na tydzień, zwiększa się zainteresowanie nowymi telewizorami. – Konsumenci nabierają świadomości i wiedzy o tym, że żeby w pełni korzystać z tego, co daje im nowa telewizja cyfrowa, czyli lepszy dźwięk, lepszy obraz czy nowe usługi, lepiej zdecydować się na zakup telewizora – dodaje.

Proces wprowadzania nowego sygnału nadawania

– Przed nami są jeszcze dwa duże wyłączenia – przypomina Kanownik i dodaje, że pierwsze nastąpi pod koniec maja, a kolejne pod koniec czerwca. – To będzie ostatnie przełączenie. – Od połowy lipca cała Polska będzie objęta nowym sygnałem telewizji cyfrowej DVBT-2/HEVC – dodaje.

Zmiana wprowadzana jest w 4 etapach i rozpoczęła się wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważna zmiana dla telewidzów w całej Polsce. Nastapiło kolejne wyłączenie. Chodzi o nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia