Ważne dla emerytów i rencistów. Pamiętaj, żeby rozliczyć dodatkowe przychody. "Możemy zawiesić wypłatę a nawet zażądać zwrotu"

OPRAC.: AIP
- Jeżeli ktoś się z nami nie rozliczy możemy zawiesić wypłatę a nawet zażądać zwrotu niesłusznie pobranych kwot- ostrzega ekspertka.
- Jeżeli ktoś się z nami nie rozliczy możemy zawiesić wypłatę a nawet zażądać zwrotu niesłusznie pobranych kwot- ostrzega ekspertka. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Udostępnij:
Jesteś emerytem lub rencistą i dorabiałeś w ubiegłym roku a nie osiągnąłeś jeszcze powszechnego wieku emerytalnego - pamiętaj, żeby rozliczyć z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych swoje dodatkowe przychody. - Jeżeli ktoś się z nami nie rozliczy możemy zawiesić wypłatę a nawet zażądać zwrotu niesłusznie pobranych kwot- ostrzega ekspertka.

Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, emeryci i renciści, którzy w 2020 r. pracowali zawodowo, powinni do 1 marca br. powiadomić ZUS o osiągniętych w ubiegłym roku przychodach oraz o wybranym przez siebie systemie rozliczeniowym – miesięcznym lub rocznym - w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla świadczeniobiorcy.

- Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia pracodawcy, zatrudniającego emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzący działalność gospodarczą) powinny przedstawić oświadczenie o wysokości przychodu– wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie.

W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, za przychód uważa się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zaświadczenie/oświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.

- Jeżeli ktoś się z nami nie rozliczy możemy zawiesić wypłatę a nawet zażądać zwrotu niesłusznie pobranych kwot, gdyż osiągany przychód może wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury czy renty – alarmuje ekspertka.

Jednocześnie jak podano w komunikacie, zmniejszeniu podlega emerytura/renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Rozliczenia dotyczą tylko osób, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, czyli kobiet przed 60m rokiem życia i mężczyzn przed 65.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Ważne dla emerytów i rencistów. Pamiętaj, żeby rozliczyć dodatkowe przychody. "Możemy zawiesić wypłatę a nawet zażądać zwrotu" - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie