MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany dla polskich emerytów. Czym będzie Centralna Informacja Emerytalna?

Bartłomiej Ciepielewski
We wtorek 21 marca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.
We wtorek 21 marca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. Waldemar Wylegalski / Poslska Press
Pieniądze na przyszłą emeryturę można odkładać, korzystając z trzech filarów polskiego systemu emerytalnego. Wiele dostępnych opcji sprawia, że łatwo się w tym pogubić, a jednocześnie zniechęcić do oszczędzania. Niebawem receptą na to będzie Centralna Informacja Emerytalna, czyli rozbudowana baza wiedzy, w której sprawdzimy wszystkie informacje o przyszłej emeryturze. Jakie funkcje zaoferuje nowe narzędzie?

Spis treści

Polski system emerytalny składa się obecnie z trzech filarów:

  • I filar (ZUS) – to obowiązkowy element systemu emerytalnego służący do wypłacania bieżących emerytur. Oznacza to, że filar ten jest podatny na ryzyko demograficzne – im starsze społeczeństwo, tym niższe emerytury;
  • II filar (subkonto ZUS i OFE) – to także obowiązkowe rozwiązanie, jednak w tym przypadku możemy wybrać czy całość przekazujemy na subkoncie ZUS, czy też część składek ma trafiać do OFE. II filar wyróżnia się tym, że nie jest uzależniony od czynników demograficznych, natomiast może być wrażliwy na sytuację gospodarczą. Warto pamiętać, że środki gromadzone w II filarze podlegają dziedziczeniu;
  • III filar (IKE, IKZE, PPE, PPK) – trzecia opcja to dobrowolne rozwiązanie stworzone w celu podniesienia emerytur, które w przypadku I i II filaru uzależnione są od wielu czynników demograficznych i gospodarczych. Co ważne, każda osoba może w dowolnym momencie dołączyć lub zrezygnować z tego rozwiązania.

Tak rozbudowany system emerytalny sprawia, że wiele osób może się w tym pogubić, a to zniechęca do korzystania z dodatkowych opcji odkładania środków na emeryturę. Wkrótce jednak powstanie specjalny rejestr, dzięki któremu informacje o wszystkich oszczędnościach emerytalnych znajdziemy w jednym miejscu.

Centralna Informacja Emerytalna – na czym będzie polegać?

Centralna Informacja Emerytalna to specjalna baza wiedzy, która pozwoli zebrać w jednym miejscu informacje o wszystkich produktach emerytalnych, czyli ZUS, KRUS, IKZE, IKE, OFE, PPK i PPE. System ten zapobiegnie rozproszeniu informacji o świadczeniach, co do tej pory wiązało się z koniecznością zapamiętania wielu loginów i haseł.

Polacy nie mają poczucia komfortu panowania nad całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o przyszłości. Co prawda instytucje finansowe i ZUS dostarczają informacji o stanie kont, udostępniają także internetowo możliwość sprawdzania stanu rachunków, ale jest to wiedza rozproszona, trzeba pamiętać kilka loginów i haseł, by mieć tam wgląd, różna jest także forma prezentacji tych danych – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Nie ma jednego, spójnego, docelowego miejsca, gdzie taką informację można całościowo uzyskać, bez konieczności zwracania się do wielu instytucji. Powoduje to także niskie zainteresowanie oszczędzaniem, niską dyscyplinę w oszczędzaniu, a nawet ograniczone zaufanie do instytucji gromadzących oszczędności – dodają autorzy.

CIE będzie dodatkowo zawierała funkcje takie jak:

  • symulacje scenariuszy emerytalnych,
  • powiadomienia o zgromadzonych środkach w produktach emerytalnych,
  • dostęp do aktualnego salda oraz historii operacji na kontach emerytalnych (ZUS, OFE, KRUS, IKZE, IKE, PPK, PPE),
  • poradnik ekonomiczny o świadczeniach emerytalnych,
  • przekazywanie i odbieranie informacji do instytucji emerytalnych.

Podobny system obecnie funkcjonuje tylko w kilku państwach na świecie m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Holandii.

Centralna Informacja Emerytalna – kiedy powstanie?

CIE ma zadebiutować w II kwartale 2023 roku. Wszystko będzie jednak zależało od terminu wdrożenia w życie projektu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. Maksymalny limit wydatków na budowę oraz utrzymanie systemu wyniesie 215 mln złotych.

Jak wynika z projektu, nad którym pracuje obecnie rząd, za porządkowanie, organizowanie i gromadzenie informacji emerytalnych w ramach CIE będzie odpowiedzialny Polski Fundusz Rozwoju. Zadaniem PFR będzie zapewnienie bezpieczeństwa w systemie, a także integralności wszystkich danych.

- System wychodzi naprzeciw zmianom na rynku inwestycji emerytalnych. Polacy coraz częściej odkładają pieniądze np. w PPK, IKE lub wykorzystując instrumenty finansowe. Aby zapewnić rzetelną informację na temat przyszłych świadczeń, w aplikacji dostępne będą kalkulatory do wyliczania wysokości przyszłej emerytury. Za przygotowanie aplikacji będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju – informuje KPRM

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważne zmiany dla polskich emerytów. Czym będzie Centralna Informacja Emerytalna? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia